PRZEDMIOTEM SPRZEDAŻY JEST WIDOCZNA NA ZDJĘCIACH
STARA POCZTÓWKA - BERGHOTEL RUDOLFSHEIM -BISCHOFSKOPPE 1928r -OBIEG
Shronisko Rudolfsheim to nieistniejący obiekt, położony w pżeszłości w Gurah Opawskih, niedaleko Biskupiej Kopy, po czeskiej stronie.
Shronisko turystyczne powstał po wybudowaniu wieży widokowej na Biskupiej Kopie. Pżybywający tam turyści nie mieli możliwości zjedzenia posiłku, ani pżenocowania, więc sołtys wsi Petrovice, Franz Rudolf, po uzyskaniu stosownyh zezwoleń od starostwa w Karniowie, w 1892 postawił niewielką drewnianą hatę, położoną 300 metruw od wieży od i niecałe 50 od granicy z Niemcami.
W następnym roku wybudował nowy obiekt – składający się z podmuruwki i stojącej na niej drewnianego budynku. Było to 6 shronisko w tym rejonie. Na parteże były dwie sale oraz kuhnia, a na piętże kolejne 2 pokoje gościnne. W sumie mogło w nim nocować 10 gości (kłopoty pojawiały się, kiedy zostać na noc zapragnęły kobiety – w tym okresie skrupulatnie pżestżegano segregacji płci podczas nocleguw; w tamtym okresie jednak panie pojawiały się na szlakach rzadko).
W 1896 dokonano kolejnej rozbudowy – liczba łużek zwiększyła się do 14, a pży budynku powstała oszklona weranda. W shronisku znalazło się też miejsce dla struża wieży widokowej. W jadalni wisiały dwa portrety – cesaża austriackiego oraz cesaża niemieckiego. Obiekt pżyjął nazwę Berghotel "Rudolfsheim", od nazwiska gospodarza, który słynął z niecodziennyh pożegnań gości – ubrany w turecki fez stżelał na wiwat z pistoletu[1].
Shronisko było prywatne, ale Franz Rudolf ściśle wspułpracował z Morawsko-Śląskim Sudeckim Toważystwem Gurskim (MSSGV), kture pomagało w wyposażaniu wnętż i promocji, w zamian jego członkowie mieli w budynku zniżki. W 1905 nowy właściciel, Alois Rudolf wydzierżawił pobliską wieżę widokową – pobierał opłaty za wstęp i opiekował się nią. W shronisku serwowano ciepłe i zimne posiłki, wina austriackie, tyrolskie i węgierskie oraz rużne upominki i pamiątki turystyczne. Od 1908 działał telefon.
Po niższej frekwencji podczas I wojny światowej w okresie międzywojennym shronisko pżeżywało czas największego rozkwitu. Pobliskie Zlaté Hory obhodziły w 1924 700-lecie istnienia i wuwczas miasto odwiedziło ponad 100 tysięcy ludzi, z kturyh wielu zawitało ruwnież na Biskupią Kopę i do shroniska. Zyski Rudolfa były tak duże, że w 1925 postawił on niedaleko budynku kżyż dziękczynny, a dwa lata puźniej ponownie rozbudował shronisko – użądzono w nim 18 nowyh pokoi.
II wojna światowa pżyniosła spadek liczby odwiedzającyh, ale budynek pżyjmował turystuw nadal. Po 1945, jako mienie poniemieckie, został pżejęty pżez państwo i pżekazany jako dom wczasowy Zakładom Jedwabniczym ze Zlatyh Hor. Zakład jednak w ogule budynkiem się nie interesował – rozkradany pżez złodziei został w 1954 rozebrany w wyniku obowiązującyh w komunistycznej Czehosłowacji pżepisuw, nakazującyh rozbiurkę obiektuw w pasie granicznym.
Dzisiaj można oglądać jego fundamenty i piwnice, a także stary znak graniczny, widoczny na staryh pocztuwkah (wysoki kamienny słupek), rozgraniczający w pżeszłości posiadłości biskupstw wrocławskiego i ołomunieckiego. Zahował się ruwnież kżyż dziękczynny z 1925 oraz resztki zbiornikuw wodnyh poniżej masztu radiowego.
WYMIARY: OK. 90 x 140 mm
STAN JAK NA FOTO
OKAZJA !!!
RZADKOŚĆ !!!
DO KOLEKCJI !!!!
WIĘCEJ INFORMACJI NA E-MAILA
ZAPRASZAM DO ZAKUPU ORAZ NA NASZE POZOSTAŁE AUKCJE SKLEPU "SZOGUN"