CHUSTECZKI BEPANTHEN !
Pupa maluszka jak aksamit
Skóra nowo narodzonego maluszka jest delikatna i miła w dotyku. Niestety wszystkie niemowlęta narażone są na wystąpienie odparzeń pieluszkowych. Ich skóra jest dużo cieńsza niż u osób dorosłych, ma też wyższy poziom pH.
W związku z tym skóra maleństwa jest szczególnie podatna na podrażnienia i infekcje. Dodatkowo musi ona sprostać sporym wyzwaniom. Przez większość czasu poddana jest działaniu wilgotnego, ciepłego otoczenia wewnątrz pieluchy. Ma też regularnie bezpośredni kontakt z moczem i kupką. Nic więc dziwnego, że pupa niemowląt czasem staje się czerwona i piekąca. Według statystyk, od momentu narodzin do 20 miesiąca życia u ponad 50% niemowląt przynajmniej raz występuje pieluszkowe zapalenie skóry*. Na szczęście jest wiele sposobów pielęgnacji skóry dziecka, które pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia odparzeń.
Powstawanie i objawy odparzeń
Odparzenie pieluszkowe jest powodowane głównie przez kontakt delikatnej skóry dziecka z drażniącymi substancjami zawartymi w moczu i kale. Pielucha zatrzymująca dopływ powietrza i powodująca otarcia może dodatkowo potęgować nieprzyjemne objawy. Powodem rozdrażnienia malucha z zaczerwienioną pupą może być właśnie odparzenie pieluszkowe. Zaczerwienienie występuje głównie na obszarze skóry pod pieluchą, która to skóra swędzi i piecze. Bolesność zwiększa się przy każdym bezpośrednim kontakcie z moczem lub mokrą pieluszką.
Zapobieganie lepsze niż leczenie
Zdaniem wielu ekspertów najlepszym sposobem ochrony delikatnej skóry dziecka przed powstaniem odparzeń jest stosowanie delikatnej maści przy każdej zmianie pieluszki.
Pamiętaj również o tym, że w niektórych przypadkach niemowlę jest szczególnie narażone na wystąpienie odparzeń. W następujących sytuacjach należy dodatkowo zadbać o pupę dziecka: u dzieci przedwcześnie urodzonych podczas ząbkowania po szczepieniu lub gdy dziecko jest chore podczas kuracji antybiotykowej u dzieci z wyjątkowo wrażliwą skórą w przypadku biegunki w przypadku zmiany diety, szczególnie w sytuacji przejścia z naturalnego pokarmu mamy na karmienie butelką. Chroń swoje maleństwo przy każdej zmianie pieluszki. Odparzenia od pieluszek mogą stać się przyczyną nie tylko rozdrażnienia Twojego dziecka, ale także Twoich nieprzespanych nocy i frustracji. Na szczęście, przy pomocy kilku prostych kroków, możesz skutecznie chronić skórę maluszka i zapobiegać powstawaniu odparzeń.
Porady jak leczyć Jeśli skóra Twojego dziecka jest czerwona i piecze, nie obawiaj się. Działając szybko załagodzisz podrażnienie, pomożesz skórze wyzdrowieć i zapobiegniesz rozwinięciu infekcji. Utrzymuj skórę w czystości. Myj dokładnie całą pupę przy każdej zmianie pieluchy. Jeśli pupa jest bardzo brudna, możesz ją zanurzyć w misce ciepłej wody z dodatkiem specjalnego płynu do kąpieli dla niemowląt o bardzo suchej skórze. Pielęgnuj skórę. Zastosuj maść o podwójnym działaniu, jak np. Bepanthen maść. Tworzy ona na naskórku barierę chroniącą przed wilgocią i jednocześnie nawilża i wspomaga procesy lecznicze od wewnątrz. Zawarty w niej dekspantenol wspomaga regenerację skóry. Stosuj ją po każdej zmianie pieluszki. Bądź delikatna. Chusteczki do mycia skóry dzieci są czasami zbyt szorstkie dla niemowląt z bolącą i nadwrażliwą skórą. Spróbuj zamiast tego użyć wacika i ciepłą wodę.
Porady jak zapobiegać
Zmieniaj często pieluchę. Ważne, by zminimalizować kontakt skóry z mokrą pieluszką. Daj skórze szansę. Unikaj ciasnych lub nie przepuszczających powietrza ubranek. Używaj maści zapobiegającej odparzeniom. Posmaruj pupę swojego dziecka cienką warstwą ochronnej maści (np. Bepanthen maść) przy każdej zmianie pieluszki, szczególnie przed położeniem dziecka spać. Wzmocni ona naturalną barierę skórną i stworzy warstwę chroniącą skórę przed kontaktem z drażniącymi czynnikami. Poluzuj pieluchę. Jednorazowe pieluszki mogą pomóc w utrzymaniu suchej skóry ale upewnij się, że zakładasz je na tyle luźno, by umożliwiły cyrkulację powietrza. Pozwól skórze oddychać. Pozwól swojemu dziecku być bez pieluchy tak długo jak to możliwe. Upewnij się, że w pokoju jest odpowiednia temperatura i, że ręcznik lub specjalna podkładka zabezpiecza na wypadek jakichkolwiek „mokrych wypadków”. Pierz ostrożnie. By zapobiec podrażnieniom pierz tetrowe pieluchy w hipoalergicznych środkach do prania. Wybieraj najwyższą temperaturę prania. Pielęgnuj z rozwagą. Niektóre dostępne na rynku produkty zostały stworzone z myślą o leczeniu zainfekowanych odparzeń pieluszkowych. W rezultacie zawierają one składniki antyseptyczne, które nie są potrzebne do normalnej pielęgnacji skóry dziecka. Dla codziennej pielęgnacji używaj delikatnej maści stworzonej z myślą o wrażliwej skórze dziecka, takiej jak Bepanthen maść. Myj pupę dokładnie. Przy każdej zmianie pieluchy cała pupa powinna być dokładnie umyta i osuszona.
Skład
1 g maści lub kremu zawiera 50 mg dekspantenolu. 1 ml płynu zawiera 25 mg dekspantenolu.
Działanie
Dekspantenol jest bardzo dobrze wchłaniany przez skórę i metabolizowany do kwasu pantotenowego (witamina B5), który jest niezbędny do prawidłowej czynności nabłonka i skóry. Preparat działa łagodząco i przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie i chroni skórę przed nadmiernym działaniem wilgoci, zwiększa elastyczność i nawilżenie skóry.
Wskazania
Oparzenia skóry, w tym oparzenia słoneczne, uszkodzenia i otarcia naskórka, podrażnienie sutków podczas karmienia. Szczególnie przydatny w praktyce neonatologicznej i pediatrycznej. Lotion zaleca się stosować w przypadkach nadmiernej suchości skóry, krem - w stanach zapalnych i podrażnieniach skóry o umiarkowanym nasileniu, natomiast maść - do pielęgnacji skóry niemowląt i sutek karmiących matek.
* P. Concannon, et al., Pediatric Dermatology Vol.18 No.2 149-155, 2001
|