Z tego względu firma zdecydowała się na produkcję wyłącznie wkładek MC. Aby umożliwić współpracę z szeroką gamą przedwzmacniaczy, produkowane są wersje o różnych poziomach wyjściowych począwszy od 0.26 aż do 2.5 mV. Z wyjątkiem trzech najtańszych modeli, wszystkie wkładki są ręcznie montowane w siedzibie firmy. Podzespoły z których składa się gotowe systemy są również wykonywane na miejscu. Dotyczy to nawet igieł, oraz cewek krzyżowych nawijanych ręcznie z użyciem mikroskopów Olympus.
Igły mocowane są do wsporników wykonanych z pręta borowego o średnicy zaledwie 0.28 mm. Ten materiał zapewnia doskonałą sztywność i wręcz idealną kontrolę przeniesienia ruchów igły. W najwyższej grupie modeli obudowa jest wykonywana z posiadającego doskonałe własności antyrezonansowe drewna o nazwie Bruyere. Najnowsza wkładka o nazwie LP będąca obecnie topowym modelem BENZ MICRO posiada korpus wykonany z hebanu. Każdy ręcznie wykonywany egzemplarz wkładki posiada swój unikalny numer seryjny, oraz indywidualną specyfikację techniczną z wydrukiem charakterystyki częstotliwościowej.
Modele MC Silver, oraz MC Gold są wykonywane pod ścisłą kontrolą w japońskiej montowni specjalizującej się w tego typu produkcji od wielu lat. Takie rozwiązanie zostało podyktowane chęcią stworzenia wkładki dostępnej dla każdego miłośnika wysokiej klasy dźwięku. Jedyną możliwością obniżenia kosztów było znalezienie montowni będącej w stanie podołać produkcji systemu zaprojektowanego przez Szwajcarów. Japończycy okazali się najlepszymi partnerami i dzięki tej współpracy dostępne są wkładki wyznaczające nową wartość na rynku opanowanym przez masowych producentów.
BENZ MICRO zawsze stara się sprostać wymaganiom stawianym przez swoich klientów. Jednym z wyzwań postawionych przed firmą było stworzenie wkładki wyposażonej w układ z ruchomą cewką, którą można polecić mniej zamożnym odbiorcom. Zadanie to, biorąc pod uwagę renomę jaką cieszy się ta marka wśród producentów high-endu wydawało się niewykonalne, bowiem jak uczy praktyka, niezwykle trudno jest wyprodukować wysokiej klasy urządzenie, bez inwestowania w nie ogromnych środków finansowych.
Od razu było wiadomo, że produkcję tego typu wkładki, która ma konkurować cenowo z masowo wytwarzanymi układami największych dostawców, trzeba będzie zlecić firmie mogącej zautomatyzować ten proces. Jest to jedyna możliwa droga do obniżenia kosztów. Gdy był już gotowy projekt, rozpoczęto poszukiwania odpowiedniej montowni, która sprostała by wymaganiom stawianym przez firmę BENZ MICRO. Okazało się, że najlepsze warunki produkcji znaleziono w Japonii, która podobnie jak Szwajcaria słynie z dokładności i precyzji niezbędnej do wykonania zaprojektowanej wkładki. Tak pokrótce można przedstawić genezę powstania GOLDA.
Na efekty nie trzeba było długo czekać. GOLD okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę zdobywając ogromne uznanie za swą jakość i zrównoważone brzmienie. We wszystkich recenzjach podkreśla się doskonały wręcz stosunek ceny do jakości. Niemiecki magazyn "Image Hi-Fi" przyznając swoje nagrody za najlepszy produkt 20-go wieku umieścił GOLDA na drugim miejscu, zaraz po wkładce za 2500 DM, a przed wkładką za 2700 DM !!! Takie towarzystwo najlepiej świadczy o klasie tego wyrobu, który występuje w owym podsumowaniu z ceną 500 DM.
GOLD podobnie jak droższe wkładki produkowane w Neuhausen umożliwia współpracę z różnymi typami ramion. Taka opinia nie oznacza, iż jest to wkładka uniwersalna, dająca doskonałe wyniki w każdym układzie. Należy pamiętać, że o dźwięku pochodzącym z gramofonu decyduje jakość wszystkich zastosowanych w nim elementów, jednak GOLD pozwala na łatwiejsze konfigurowanie posiadanego systemu. Dodatkową zaletą wkładki jest jej krótki czas "docierania" określony przez producenta na około 30 godzin.
Specyfikacja Produktu:
poziom wyjściowy 3.54 cm/s: 0.4mV
wspornik: aluminiowy
igła: eliptyczna
cewka: krzyżowa
wymiary igły (mil): 0.3 x 0.7
impedancja wewnętrzna (ohm): 20
obciążalność (ohm): >200
waga (g): 5.7
kompilancja (um/mN): 15
siła nacisku (g): 1.8 - 2.2
VTA: 23°
zrównoważenie kanałów: 1.2 dB
separacja kanałów ( 1kHz): >30dB
pasmo przenoszenia: 20 - 25000