Przemysław Benken - Wojna zuluska 1879 Wydawnictwo: Infort Editions
Seria : Bitwy / Taktyka nr 45
Rok wydania : 2012
Wydanie : I
Nakład : bd
ISBN : [zasłonięte]978-83943-88-0
Stron : 277
Format : 145x205 mm
Oprawa : miękka ze skrzydełkami
Spis treści :
Wstęp Rozdział I. Geneza wojny Rozdział II. Armie stron konfliktu Rozdział III. Pierwsza inwazja na Zululand Rozdział IV. Druga inwazja na Zululand Zakończenie Aneksy Spis map i schematów Bibliografia Mapy i schematy: 10
Opis :
W polskich badaniach naukowych, a co się z tym wiąże, także publikacjach z zakresu historii wojen i wojskowości, nie można znaleźć zbyt wielu opracowań, które zajmują się aspektami militarnych zmagań Brytyjczyków z jednym z najbardziej wojowniczych plemion afrykańskich jakim byli Zulusi. Wydarzenie to należy do tzw. małych wojen kolonialnych o których w polskiej literaturze pisze się niewiele lub wcale. […] Tymczasem zmagania Brytyjczyków z Zulusami to niezwykle interesujące zjawisko od strony rozwoju sztuki wojennej dla wszystkich analizujących konflikty kolonialne. Powinno być ono również badane przez socjologów, szczególnie gdy chodzi o znaczenie wpływu i reperkusji tych wydarzeń na losy Królestwa Zulusów. Był to dla tego narodu okrutny najazd i podbój. Tymczasem dla żądnych nowych terenów Europejczyków wojna ta była tylko niewielkim konfliktem „gdzieś na krańcach imperium”. Książka Pana Przemysława Benkena niesie w sobie ogromną wartość poznawczą oraz edukacyjną. Otóż przedstawione wydarzenia pokazały, że zdawałoby się „prymitywna armia” afrykańskiego królestwa jest w stanie pokonać doskonale wyposażoną armię światowego imperium. Armia Zulusów udowodniła to w bitwie pod Isandlwaną. (Fragmenty recenzji książki autorstwa dr hab. Prof. US Andrzeja Aksamitowskiego)
Nota o Autorze :
Przemysław Benken - (ur. 1985 w Szczecinie). Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Interesuje się przede wszystkim historią wojskową XIX-XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem wojny w Wietnamie) oraz współczesną polityką. Wydał dotąd dwie książki: Ofensywa Tet 1968 (Warszawa 2010) i Ap Bac 1963 (Warszawa 2011); jest także autorem kilku artykułów naukowych i popularnonaukowych. Wojną zuluską zainteresowany od czasu studiów – m.in. w ramach odskoczni od kwestii Wietnamu.
Stan książki bardzo dobry, nowa, okładka zgodna ze zdjęciem.