Do sprzedaży jest I tom pierwszego angielskiego wydania Pamiętników hrabiego Maurycego Beniowskiego.
Wydanie: G.G.J. and J. Robinson, Londyn 1790, w formacie quarto oryginalnie w 2 tomach.
Pełny tytuł: Memoirs and travels of Mauritius Augustus Count de Benyowsky, Magnate of the Kingdom of Hungary and Poland, one of the chiefs of the Confederation of Poland &c., &c. : consisting of his military operations in Poland, his exile into Kamchatka, his escape and voyage from that peninsula through the northern Pacific Ocean, touching at Japan and Formosa, to Canton in China : with an account of the French settlement he was appointed to form upon the island of Madagascar
Przekładu z oryginalnego (francuskiego) manuskryptu dokonał: William Nicholson (1[zasłonięte]753-18).
W niniejszym tomie na stronie tytułowej widnieje portret autora, stron 12 (strona tytułowa, spis treści) + [2] (spis treści tomu 2) + xxxiii (wstęp od wydawcy, fragmenty listów Beniowskiego, omówienie listów) + 422 tekstu właściwego; na stronie 424 informacja od wydawcy o załączonych do obydwu tomów rycinach (oryginalnie brak rycin nr III, IV i XII) + 11 rycin, z których część jest rozkładana.
Stan:
brak przedniej okładki, tylna okładka w złym stanie luźno trzymająca się bloku, pierwsza wolna strona naddarta w prawnym dolnym rogu.
Stan bloku dobry jak na wiek, w tekście nieznaczne przebarwienia krawędzi i rogów niektórych stron, nie mające wpływu na lekturę, prawdopodobnie spowodowane zawilgoceniem tomu w przeszłości. Nie ma wyrwanych lub luźnych kart.
Książka wymaga opieki introligatora i nowej okładki
Tom I opisuje przygody Beniowskiego począwszy od udziału w Konfederacji Barskiej i jego ujęcia przez Rosjan, poprzez zesłanie na Syberię i Kamczatkę, aż do dziennika okrętowego podróży z Kamczatki do Kantonu.
Niniejsze wydanie jest tożsame z tym w zasobach Biblioteki Narodowej:
http://polona.pl/dlibra/docmetadata?id=28705&dirids=17
Na marginesie zaznaczyć mogę, że wydanie londyńskie jest prawdziwą rzadkością aukcyjną i jako format quarto jest rozmiarowo dwa razy większe od popularniejszego wydania dublińskiego pochodzącego również z 1790 roku (octavo).
Zapraszam do licytacji!