Finanse behawioralne różnią się od analizy fundamentalnej tym, że nie dotyczą uwarunkowań ekonomicznych, a właśnie behawioralnych, to znaczy odnoszących się do indywidualnych zachowań inwestorów. Nie ma sprzeczności pomiędzy podejściem fundamentalnym a behawioralnym. Oba wzajemnie się uzupełniają. Ceny akcji tylko do pewnego stopnia są odzwierciedleniem czynników fundamentalnych,
a jedynie niewielka część zmienności cen akcji może być za ich pomocą wyjaśniona (Cutler et al., 1989). Zadaniem jeszcze trudniejszym niż wyjaśnianie zmian cen jest ich prognozowanie. Tymczasem zarówno analitycy, jak i inwestorzy dokonują predykcji. W procesie tym szczególnie istotną rolę odgrywają czynniki behawioralne.
Książka koncentruje się na opisie i objaśnieniu inklinacji behawioralnych w sferze poznawczej i motywacyjnej inwestorów oraz na wykazaniu na podstawie badań empirycznych, jak skłonności behawioralne oddziałują na proces podejmowania decyzji inwestycyjnych. Spośród pułapek w sferze poznawczej omówiono miedzy innymi: dodatni i ujemny efekt świeżości, heurystykę zakotwiczenia oraz pułapkę dostępności i zakotwiczenia. Wśród skłonności motywacyjnych opisane zostały: efekt utopionych kosztów, status quo oraz efekt dyspozycji.
Osobny rozdział poświęcono na teorię perspektywy Kahnemana i Tversky'ego. Czy w obliczu nieracjonalnych działań inwestorów rynek finansowy można uznać za efektywny, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Zwolennicy efektywności rynku wskazują na brak możliwości systematycznego osiągania ponadprzeciętnej stopy zwrotu przy użyciu testowanych empirycznie narzędzi inwestycyjnych oraz na nietrwałość niektórych anomalii. Natomiast przeciwnicy efektywności rynku opierają swe sądy na tych spośród anomalii, które mają w miarę stabilny charakter. Bez względu na to, jak będzie przebiegał dyskurs na temat hipotezy efektywności rynku, bezsporne jest, że już teraz przyczynił się on do poszerzenia wiedzy na temat rzeczywistych zachowań uczestników rynku finansowego oraz do opracowania nowych, behawioralnych strategii inwestycyjnych.