Kolor: czerwony
Okres kwitnienia: VI-IX
Rozstaw sadzenia: 25-30 cm
Termin sadzenia: IV-V
Wykopywanie: IX-X
Wysokość rośliny: 25-40 cm
Nazwę tej roślinie nadano na cześć francuskiego botanika Michała Begona. Ojczyzną begonii bulwiastych jest Ameryka Środkowa i Południowa – rejony o ciepłym, zwrotnikowym klimacie. Krzyżowanie kilku najpiękniejszych gatunków dało doskonałe wyniki. Otrzymano kilkaset odmian o zróżnicowanej wysokości, pokroju roślin, wielkości i kształcie liści oraz budowie i barwie kwiatów. Odmiany dzielą się na wielko- średnio- i drobnokwiatowe, przy czym te ostatnie to zwykle begonie o zwisających pędach. Najnowsze odmiany oferowane są jako serie, w obrębie których odmiany różnią się tylko barwą kwiatów, a pozostałe cechy mają jednakowe. Częścią podziemną są brunatne, nerkowate bulwy pokryte śladami starych korzeni. Górna część bulwy jest wklęsła i tam pojawiają się nowe pędy. Kwitnienie przypada od czerwca do jesieni.
Uprawa
Begonie nie zimują w gruncie i dlatego są typowo sezonową, letnią rośliną, której bulwy sadzi się w maju, a wykopuje już w końcu września. Najlepsze miejsce to teren lekko ocieniony, osłonięty od wiatrów. Gleba powinna być próchniczna, przepuszczalna, wilgotna. Bulwy sadzi się co 25-30cm, przykrywając je ziemią tylko na grubość 2cm. Bulwy można też posadzić do doniczek, już w marcu, a do gruntu przesadzić, gdy minie obawa wiosennych przymrozków.
Pielęgnowanie
Najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża, gdyż rośliny źle znoszą suszę, a słońce łatwo przypala liście i kwiaty. Unikać należy zraszania liści i kwiatów, gdyż krople wody działają jak soczewki skupiające promienie słoneczne. Pojawiają się wtedy nekrotyczne plamy i może dojść nawet do zamierania całych roślin.
Przechowywanie
Przed nadejściem jesiennych przymrozków ścina się pędy tuż nad ziemią i bulwy ostrożnie wykopuje. Po podsuszeniu układa się je w ażurowych skrzynkach, w temperaturze 8oC i przechowuje do wiosny w dobrze wietrzonym pomieszczeniu. W okresie spoczynku sprawdza się kilkakrotnie zdrowotność bulw i odrzuca wszystkie miękkie, gnijące, aby nie zakazić pozostałych.
Zastosowanie
Bogaty asortyment odmian sprawia, że znajdziemy odpowiednie begonie do uprawy w gruncie, w grupach na trawnikach, a także w różnego typu pojemnikach. Mogą to być skrzynki balkonowe, misy, a także doniczki stojące i podwieszane. Sadzone do nich begonie o zwisających pędach trzeba chronić przed wiatrem, gdyż pędy są kruche i łatwo się łamią.