Oddajemy w Wasze ręce niezwykłą publikację: 27 komiksów różnych twórców. Wszystkie te prace łączy jedno - temat.
KOMIKS KONTRA AIDS to zbiór prac nagrodzonych w konkursie skierowanym do młodzieży, zorganizowanym przez Krajowe Centrum ds. AIDS we współpracy z Dennisem Wojdą i Przemysławem Truścińskim oraz komiksów stworzonych przez znanych polskich rysowników: Rafała Betlejewskiego, Michała Będkowskiego, Tomasza "Dupala" Dubilewicza, Krzysztofa Gawronkiewicza, Ernesto Gonzalesa, Konrada Grzegorzewicza, Andrzeja Kotańskiego, Janka Kozę, Cyryla Lechowicza, Tomasza Lwa Leśniaka, Sylwię Restecką, Joannę Sanecką, Rafała Skarżyckiego, Mateusza Skutnika, Przemysława Truścińskiego, Dennisa Wojdę.
Konkurs, na który nadesłano 323 prace, został ogłoszony 30 lipca i trwał do 30 listopada 2002 r. Komisja, pod przewodnictwem Bogusława Polcha, wybrała najlepsze komiksy, nawiązujace do problematyki HIV i AIDS. Nagrodą dla ich autorów: Marcina Cylińskiego, Katarzyny Filipiak, Natalii Iwaniec, Aleksandry Karalus, Karoliny Konior, Piotra Koteckiego, Moniki Krasny, Joanny Rompy, Łukasza Ryłko, Justyny Sandeli i Mateusza Sandeli, Pauliny Sitkowskiej, Tomasza Suski, Macieja Trzebińskiego, Ivo "Perverta" Widulińskiego, Szymona Więckowicza, Kamili Wojtasik, Kamila Zabkowskiego jest opublikowanie pracy w tym właśnie albumie.
Kiedy zapoznacie się z całym zbiorem, stwierdzicie, że komiks jest uniwersalnym nośnikiem informacji. Wykorzystując tę formę, można przedstawić każdy temat. Dzięki temu, że czasami łatwiej, a niekiedy wręcz lepiej opowiedzieć o czymś kilkoma rysunkami, autorzy poruszyli wiele bardzo trudnych, ale niezwykle ważnych aspektów epidemii HIV/AIDS. Uświadomili zagrożenie zakażeniem HIV, poinformowali, w jaki sposób można się zakazić i co zrobić, by ochronić się przed zakażeniem. Pokazali emocje, towarzyszące wykonywaniu testu w kierunku HIV, samotność ludzi zakażonych i stosunek społeczeństwa do choroby, o której jak się okazuje wie jeszcze zbyt mało... Twórcy komiksów apelują o akceptację ludzi żyjących z HIV i AIDS, wśród których mogą być przecież nasi najbliżsi.
Obraz czasami zastępuje tysiąc słów, a co dopiero kilka czy kilkanaście obrazków? Jeden obraz ma cechy statyczności, ale ich ciąg umożliwia budowanie nastroju, kierowanie emocjami. Komiks ma również tę zaletę, że poprzez swą plastyczną stronę wpływa na estetyczne doznania czytelnika. I to prawdopodobnie decyduje o wartości komiksu. Plastyczna strona to nie tylko rysunek, ale także sposób kompozycji kadrów na stronie, sposób umieszczenia tekstów. Bo komiks to obraz plus tekst.
Wspólcześnie komiks to element popkultury, w wielu krajach cieszący się wielkim uznaniem. Czytelnicy komiksów są przeróżni, nieistotny jest wiek, wykształcenie, pochodzenie. Muszą po prostu czuć tę formę, lubić czytać komiksy.
Pomysł zorganizowania konkursu na najlepszy komiks o tematyce HIV/AIDS powstał po opublikowaniu wyników badań przeprowadzonych w EMPIK Megastor "Junior". Wykazały one, że młody czytelnik z wielu propozycji wydawniczych najchętniej wybiera komiks. Po liczbie nadesłanych prac widać, że warto było wykorzystać to zainteresowanie i poprzez tego typu publikację dotrzeć do młodych ludzi.
W konkursie uczestniczyli przede wszystkim młodzi twórcy w wieku od 11 do 30 lat. Uczestnictwo wymagało od nich nie tylko zdolności plastycznych, ale również zdobycia informacji o problemie HIV/AIDS lub wykazania się już posiadaną wiedzą. Wysoki poziom merytoryczny nadesłanych prac sugeruje, że ich autorzy poprzez swoje zaangażowanie w czasie tworzenia komiksów wiele nauczyli się na temat HIV/AIDS, a zdobyte w ten sposób wiadomości z pewnością zaprocentują w przyszłości.
W prezentowanych pracach nie dokonaliśmy żadnych zmian. Mamy nadzieję, że drobne potknięcia językowe, które zdarzyly się niektórym autorom, nie utrudnią odbioru i nie przesłonią prawdziwej wartości przedstawianych komiksów.
Publikacja KOMIKS KONTRA AIDS jest efektem pracy wielu osób. Chcielibyśmy im bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie w działania, których celem jest walka z epidemią HIV/ AIDS.
Krajowe Centrum ds. AIDS
Komiks został wydany przez Krajowe Centrum ds. AIDS.