Dystrybutor: Best Film
Tytuł oryginału: The Planets
Format: DVD
Ilość płyt: 4
Czas trwania filmu: 400 min.
Obraz (format): 16:9
Dźwięk (format): Dolby Digital 2.0 angielski, Dolby Digital 2.0 polski
Napisy: polskie
Region: 2
BBC PLANETY BOX 4DVD - opis
Seria popularno-naukowa produkcji BBC.
W "Planetach" jest wszystko: zwariowani amerykańscy naukowcy, melancholijni Rosjanie, niesamowite materiały filmowe... Element ludzki sprawił, że program wywiera większe wrażenie niż czysta nauka.
- Independent
Box zawiera odcinki:
GWIAZDA
To było Słońce, jakiego wcześniej nie oglądał żaden człowiek. Astronauci na pokładzie Skylab zobaczyli oślepiająco jasny dysk, wyraźnie widoczny, poruszający się na tle czarnej przestrzeni kosmicznej. Przez wiele tysiącleci ludzie patrzyli na Słońce jedynie przez atmosferę Ziemi. Dopiero Wiek Kosmosu dał nam nową perspektywę, pozwalającą na dostrzeżenie wielu twarzy Słońca, co zmusiło nas do zmiany poglądów na jego temat.
ATMOSFERA
Atmosfera planet Układu Słonecznego to niesamowity zbiór różnego rodzaju klimatów. Wenus to prawdziwe piekło z kwaśnymi siarkowymi deszczami, spadającymi z ogromnych chmur i metalicznymi opadami w górach. Na całej powierzchni Marsa pojawiają się burze piaskowe. Na Uranie nieustannie utrzymuje się mgła, złożona z kropel o wielkości piłki plażowej. Na Neptunie szaleją najsilniejsze wiatry, a układy chmur formują się i znikają zaledwie w ciągu paru minut. Obecnie największym wyzwaniem inżynieryjnym jest zbudowanie statku, który z prędkością 180 tys. km/godz. doleci do atmosfery Jowisza, na którym są gwałtowne turbulencje i burze, podczas których wiatr wieje z prędkością tysięcy kilometrów, ale nie dotyka stałego lądu.
OLBRZYMY GAZOWE
Przez wiele stuleci olbrzymie planety gazowe, krążące na obrzeżach Układu Słonecznego, uważane były jedynie za odległe obiekty, widoczne w przyrządach astronomów. W grudniu 1973 r. ludzkość po raz pierwszy miała okazję zobaczyć z bliska Jowisz. Planety-olbrzymy odegrały bardzo ważną rolę w formacji ogromnego dysku rozproszonego, należącego do Układu Słonecznego, jaki znamy dzisiaj. Każdy gazowy olbrzym, z pierścieniami i pasami promieniowania, księżycami i magnetosferą, przypomina Układ Słoneczny w miniaturze, którego sekrety można poznać jedynie decydując się na śmiałe misje kosmiczne.
KSIĘŻYC
Księżyc, do którego widoku jesteśmy bardzo przyzwyczajeni jest jednocześnie bardzo tajemniczym ciałem pozaziemskim. Żadna z sąsiadujących z Ziemią planet w Układzie Słonecznym - Merkury, Wenus i Mars - nie posiada księżyca podobnego do naszego. Ma on tak duże rozmiary, że oddziałuje na cykle nocy, miesięcy i przypływy oceanów. Odpowiedź na pytanie, dlaczego Ziemia posiada księżyc tego rodzaju jest jedną z największych zagadek, związanych z Układem Słonecznym.
RÓŻNE ŚWIATY
Planety krążące wokół Słońca, są tak od siebie różne, że aż trudno uwierzyć, że należą do tej samej rodziny. Cztery planety-olbrzymy, położone na zewnątrz Układu Słonecznego, to ogromne kule zbudowane z wirujących mas gazowych, wielokrotnie większe niż nasza pokryta wodami Ziemia i trzy skaliste, sąsiadujące z nią planety.
Dlaczego wszystkie są takie różne? Dlaczego cztery położone wewnątrz układu planety są małe i skaliste, a zewnętrzne planety to gigantyczne kule gazowe? Dlaczego rdzeń Ziemi składa się z niklu i żelaza, a Jowisza - z metalicznego wodoru? Dlaczego Neptun jest błękitny, a Saturn brązowy?
TERRA FIRMA
Na początku ludzie czuli się samotni na Ziemi, żyjąc w cieniach wulkanów i bojąc się trzęsienia Ziemi. Obserwowali Marsa i Wenus, gwiazdy poruszające się po nocnym niebie i zastanawiali się, co się stanie, gdy gwiazdy zaczną się poruszać i pluć ogniem. Czy na tych planetach są podobnie jak na Ziemi góry i doliny, czy kontynenty dryfują na oceanie magmy?
ŻYCIE
Od chwili, gdy ludzie zdali sobie sprawę, że Ziemia nie jest sercem Wszechświata, zadawaliśmy sobie pytanie: czy jesteśmy sami we Wszechświecie? W miarę odkrywania, jak różnorodne są formy życia na Ziemi, jesteśmy przekonani, że życie jest potężną siłą. Podczas badań wszechświata przy pomocy robotów natrafiliśmy na miejsca, w których panują warunki umożliwiające istnienie życia. Staramy się poskładać w całość przeszłość sąsiadujących z nami planet i zastanawiamy się, czy niegdyś i na nich istniało życie, które już zanikło.
PRZEZNACZENIE
Ze Słońca, naszej gwiazdy, narodził się nasz Układ Słoneczny. Obecnie Słońce znajduje się w fazie kosmicznego kanibalizmu, a w końcu pochłonie i zniszczy cały układ. Ale podobnie jak w przypadku narodzin, które były długim i fascynującym procesem, nasz Układ Słoneczny przejdzie jeszcze wiele zmian, zanim jego gwiazda zgaśnie.
Odcinek "Przeznaczenie" przedstawia ewolucję planet, jaka dokona się w ciągu następnych czterech milionów lat. W tym czasie Mars i Tytan ulegną ogrzaniu, Merkury i Wenus zaczną się topić, a gaz wokół planet-olbrzymów powoli zacznie eksplodować. Jest to ostatni rozdział istnienia Układu Słonecznego, ale nie oznacza końca planet.
WSPÓŁPRACUJEMY Z: