BAZYLIA (Ocimum basilicum L.),
Ładne i świetnie ukorzenione sadzonki
w doniczkach P-12
ZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA
Jest rośliną ciepłolubną, uprawianą w krajach południowej i zachodniej Europy, głównie jako przyprawa; u nas uprawia się ją również dla celów przyprawowych i leczniczych.
Jest rośliną jednoroczną, wyrastającą od 30-40 cm. Liście ma owalne, ogonkowe i całobrzegie, osadzone parami w okółkach, z kątów których wyrastają również pędy kwiatowe.
Cała roślina ścinana kilka cm nad ziemią, gdy kwiaty już w połowie są rozwinięte. Surowiec suszy się szybko, w przewiewnym miejscu w temperaturze nie większej niż 35° C; dobrze wysuszone ziele przechowywać w szczelnie zamykających się naczyniach. Z uwagi na lecznicze i przyprawowe właściwości tej rośliny, warto ją uprawiać w ogródku lub nawet w doniczce.
Cała roślina wydziela bardzo silną i przyjemną woń, bowiem zawiera stosunkowo dużo aktywnego olejku eterycznego o bardzo złożonym składzie, a działającego przede wszystkim wykrztuśnie i dla tej przyczyny, zazwyczaj w postaci naparu, stosuje się ziele bazylii w schorzeniach układu oddechowego, zwłaszcza przy przeziębieniach.
Poza balsamicznym olejkiem eterycznym bazylia zawiera jeszcze garbniki, saponiny, flawonoidy i inne związki.
Ziele bazylii działa słabo wiatropędnie, pobudza apetyt, usprawnia działanie wątroby, woreczka żółciowego i reguluje cały układ trawienny. Przy bólach głowy, złym samopoczuciu od dawien dawna używano nawet na dworach królewskich tzw. "rozweselającej herbatki z bazylii", utrzymującej podobno długo dobre samopoczucie. Bierzemy 2 pełne łyżki suszonej bazylii, a jeśli świeżej to trochę więcej, i zalewamy 1/1 litra wrzątku, odstawiamy pod przykryciem na 10-15 min. Po przecedzeniu pije się ją 3 razy dziennie po posiłkach.
Bazylię stosuje się takie jako przyprawę. We Włoszech i we Francji stosuje się bazylię jako doskonałą przyprawę do bardzo wielu potraw, a także do musztardy i octu.
U nas stosuje się bazylię w postaci drobno posiekanej lub suszonej i sproszkowanej jako dodatek do zup, rosołów i sosów. Wraz z cebulką i czosnkiem dodaje się do pieczeni, do mięsa z drobiu, a także do ryb i wielu innych potraw, najczęściej z innymi ziołami przyprawowymi.
Zioła nawozimy w okresie wiosennym średnio co dwa tygodnie. Jednak substancje, które będą nam do tego służyć, nie mogą być pochodzenia chemicznego, bowiem odbije się to na jakości naszych sadzonek, a i późniejsze spożycie nawożonych sztucznie ziół może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego najlepiej stosować nawozy organiczne i używać ich zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, traktując zioła jak normalne rośliny.
Gdy chcemy zasmakować świeżych listków jednego z ziół, najlepiej zerwać je z rana. Wbrew pozorom nasze łakomstwo ma dla roślinek dobroczynne działanie, bowiem pozwala zachować krzaczek w zwartej formie.
Świeże zioła to prawdziwy smak, aromat i zdrowie!
Świeże zioła można obecnie kupować także w supermarkecie, jednak ich żywotność jest często zawodna. Przesadza się je do większej doniczki, ale nie zawsze się przyjmują, a często bardzo słabo rosną. Nie wiem czym jest to spowodowane, być może są to odmiany przystosowane tylko do bardzo precyzyjnych warunków glebowo/oświetleniowo/temperaturowo/wodnych, być może są te biedne zmutowane roślinki, zabawki w rękach chciwych ogrodników.
Cennik przy przesyłce Poczta Polska paczka priorytetowa polecona:sadzonki pocztą wysyłamy od poniedziałku do środykupując 1 sadzonkę płacisz za paczkę 11złkupując 2- 4 sadzonki płacisz za paczkę 14zł.kupując 5- 10 sadzonek płacisz za paczkę 18zł. kupując 10 - 30 sadzonek płacisz za paczkę 21zł.Kurierem wysyłamy od poniedziałku do czwartku, a zapłacisz:zamawiając 1- 10 sadzonek zapłacisz 21zł.powyżej 10 - 30 sadzonek zapłacisz 30 zł.