Środek owadobójczy i grzybobójczy w formie granulatu, przeznaczony do kompleksowego odkażania gleby w gruncie, pod osłonami oraz ziemi ogrodniczej na pryzmach, do zwalczania nicieni i innych szkodników glebowych sprawców chorób roślin żyjących w glebie oraz nasion chwastów. Pod wpływem wilgoci środek rozkłada się, wydzielając produkty gazowe np. metylotiocyjanian.
Zawartość substancji biologicznie czynnej: dazomet (związek z grupy tiodazyn) - 97%.
Środek stosować tylko na silnie wilgotną glebę (około 75% pojemności wodnej). Zalecane dawki do zwalczania: - grzybów glebowych 40 g/m2 - 200 g/m3 (zgorzel siewek, kiła kapusty) - nicieni wolno żyjących 30-40 g/m2 150-200 g/m3 - mątwików korzeniowych 40-50 g/m2 200-250 g/m3 - niszczyka zjadliwego oraz nicieni tworzących cysty 60 g/m2
- kiełkujących chwastów 40 g/m2 - 200 g/m3 Wyższe dawki stosować na glebach ciężkich oraz przeciwko nicieniom bardzo licznie występującym na glebach lekkich. Zalecane dawki dotyczą stosowania środka na głębokość 20 cm. Stosując odkażanie na większą głębokość, na każde 10 cm głębokości dawkę środka zwiększyć: - na glebach lekkich o 15 g/m2 - na glebach ciężkich o 20 g/m2 W celu uzyskania właściwej skuteczności działania wskazane jest stosowanie środka: - na głębokość minimum 20 cm - do zwalczania grzybów glebowych powodujących zgorzel siewek różnych roślin oraz nicieni i owadów żyjących w glebie, - na głębokość minimum 30 cm - do zwalczania grzybów glebowych wywołujących choroby korzeni, szyjki korzeniowej (np. zgorzel podstawy łodygi pomidora) oraz grzybów z rodzaju Fusarium i Verticilium powodujących więdnięcie roślin oraz utrzymanie gleby w stanie dostatecznie wilgotnym (minimum 50% pojemności wodnej) przez 8-14 dni przed zabiegiem, jak również temperatury gleby powyżej 6oC w czasie całego okresu odkażania. Wprowadzając środek na głębokość 30 cm zwalcza się równocześnie drutowce, pędraki oraz inne szkodniki znajdujące się w glebie.
W gruncie:
Środek rozsiać równomiernie, najlepiej siewnikiem nawozowym, na glebę przygotowaną tak jak do siewu, wymieszać z glebą na odpowiednią głębokość glebogryzarką, a następnie lekko przywałować. Przez 5-7 dni po zabiegu zapewnić glebie właściwą wilgotność (deszczowanie lub przykrycie powierzchni folią, papą itp.).
Pod osłonami:
Przed zastosowaniem środka usunąć uprawiane rośliny, glebę przekopać, podlać, a w przypadku występowania mątwików odczekać 2-3 tygodnie, dopóki nie rozłożą się korzenie pozostałe w glebie. Jeżeli dezynfekowane pomieszczenie styka się z innym pomieszczeniem, w którym znajdują się rośliny, to szklarnię przed zabiegiem uszczelnić. Podczas stosowania środka wilgotność gleby powinna wynosić 65-75% pojemności wodnej, gdyż w przeciwnym razie znacznie wydłuża się czas rozkładu środka i mogą wystąpić objawy fitotoksyczności. Środek wymieszać z glebą na pożądaną głębokość i przykryć ziemię folią. Po 5-7 dniach rozpocząć przewietrzanie, utrzymując przez cały czas wysoką wilgotność gleby. na pryzmach: 20-25 cm warstwę ziemi (kompostu), rozłożyć na folii, dokładnie wymieszać ze środkiem, a następnie usypywać w pryzmy do wysokości 1 m. Po zastosowaniu środka pryzmę przykryć folią. Najwcześniej w 5-7 dni po zastosowaniu środka górną warstwę gleby dokładnie spulchnić (lecz nie głębiej niż zalega środek). Ziemię na pryzmach można przeszuflować. Gdy temperatura jest niższa niż 10oC pozostawić środek w glebie przez co najmniej 2-4 tygodnie i dopiero po tym okresie przystąpić do spulchniania (przewietrzania) gleby względnie przeszuflowania ziemi. Na glebie potraktowanej środkiem można uprawiać rośliny po upływie następującego czasu w zależności od temperatury gleby na głębokości 10 cm: ponad 20 oC - 1,5 - 2 tygodnie 15 -20 oC - 2 - 3 tygodnie 10o-15 oC - 3 - 5 tygodni Wielokrotne przekopywanie gleby przyspiesza ulatnianie się środka. Przed rozpoczęciem uprawy roślin sprawdzić zawartość pozostałości środka w odkażonej glebie stosując test rzeżuchy. W tym celu do słoja Wecka o pojemności 1 l wsypać około 0,5 l gleby pobranej z głebokości 10-20 cm, nad glebą zawiesić wilgotną gazę z nasionami rzeżuchy, a następnie słój szczelnie zamknąć. Jednocześnie w drugim słoju umieścić rzeżuchę nad ziemią nie potraktowaną środkiem. Jeżeli rzeżucha w pierwszym słoju nie wykiełkuje w temperaturze 20 oC po upływie 1-2 dni lub siewki będą zbrązowiałe, wówczas glebę gruntownie przemieszać i po upływie około 7 dni test powtórzyć.Brak różnic w kiełkowaniu i wyglądzie siewek w obu słojach oznacza, że w glebie nie ma szkodliwych pozostałości.
PRZECIWWSKAZANIA 1. Środka nie stosować: a/ w obecności roślin uprawnych b/ w odległości mniejszej niż 50 cm od korzeni drzew i krzewów c/ podczas wietrznej pogody i na krótko przed spodziewanym, intensywnym deszczem d/ w temperaturze gleby poniżej 8 oC 2. Na krótko przed zabiegiem ani bezpośrednio po zabiegu nie nawozić gleby obornikiem oraz nie stosować torfu i wapna palonego.
UWAGA: środki ochrony roślin mogą być szkodliwe dla człowieka i środowiska. Dokładne informacje na temat szkodliwości oraz bezpieczeństwa stosowania znajdują się na etykiecie każdego środka - przed użyciem należy zapoznać się z treścią etykiety i postępować ściśle według jej zaleceń.
|