Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

BARANÓWKA Okres Gripari

20-03-2012, 17:38
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 1 zł     
Użytkownik Antiquities4U
numer aukcji: 2217923232
Miejscowość Dublin, Irlandia
Wyświetleń: 17   
Koniec: 02-04-2012 15:32:45
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

”Wystarczy położyć na dłoni
i dostrzec...."

BARANÓWKA

fragment korespondencji

karta pocztowa z korespondencją 1908 rok

koperta z adresem domu Griparich 1915 rok

Pamiątki z położonej na Wołyniu, kierowana przez trzy pokolenia rodziny Mezerów manufaktury, do dziś pozostają obiektem marzeń każdego kolekcjonera oraz ozdobą i chlubą jego zbiorów!!!


Te przedmioty to nie tylko walor filatelistyczny ale również dokument z czasów Griparich dlatego wystawiam właśnie w tej kategorii ;-)

Baranówka –jedna z trzech pierwszych polskich manufaktur porcelany.(Korzec, Tomaszów, Baranówka) Położona w pobliżu w pobliżu Korca na Wołyniu Założył ja w 1803 roku. Michał de Mezer, który przedtem pracował w manufakturze koreckiej. Wyrabiano tam fajanse i porcelanę stołową. Porcelana baranowiecka, początkowo wzorowana na francuskiej i saskiej, osiągnęła dużą odrębność pod względem form i dekoracji oraz dobrą jakość. W latach rozkwitu manufaktury (1815-30) wyróżniała się rozmaitością rodzajów i kształtów naczyń, barwnością i pomysłowo komponowaną dekoracją malarską o polskich motywach.

Do dziś wiemy o niej niewiele mimo że jej dzieje były zdaje się najbardziej ustabilizowane wśród wszystkich wołyńskich manufaktur. Najlepszym okresem manufaktury były lata za kierownictwa Michała Mezera. Okres Griparich to jeden z najbardziej tajemniczych okresów Baranówki, tuż przed rewolucją – przejęciem, uwłaszczeniem i upaństwowieniem. !!!

Józef Mezer syn Kazimierza i wnuk Franciszka Mezer nękany trudnościami finansowymi w 1895 roku odsprzedał ją Mikołajowi Gripari-Grekowi osiadłemu w Odessie. Pozostał jednak wciąż jej dyrektorem technicznym !!! To był ostatni okres świetności tej niezwykle ważnej manufaktury porcelany w polskiej historii , ostatni również w historii rodziny Mezerów, twórców świetności i legendy Baranówki.

Te dwa niezwykle rzadkie dokumenty to świadectwo tamtych czasów. Zawierają interesujące informacje dotyczące działalności Baranówki w tamtym okresie.

Jestem zwykłym kolekcjonerem starożytności w związku z tym opisuję przedmioty według własnej wiedzy i umiejętności zawsze jednak pozostaję otwarty na wszelkiego rodzaju sugestie i podpowiedzi które mogą przyczynić się do poszerzenia czy też zweryfikowania informacji o przedmiotach na moich aukcjach.Staram się tez fotografować przedmioty najlepiej jak potrafię, jeżeli zachodzi taka konieczność przesyłam foto i dodatkowy opis na maila.Nie uznaję gradingu w mojej ocenie jest on zbyt ubogi w okoliczności wyceny oraz pozbawia przedmioty wartości dodanych. Przedmioty sprzedaję w większości przypadków w celu wymiany w kolekcji na inne. Pozostaje otwarty na wszelkiego rodzaju pytania i negocjacje oraz jestem zainteresowany wymianą na artefakty napoleońskie i sztukę wschodu.


PRZEDMIOTY POCHODZĄ Z MOJEJ PRYWATNEJ KOLEKCJI !!!
Gwarantuję ich autentyczność i pochodzenie !!!


Bolesławiec,Ćmielów,Chodzież,Włocławek,Drucki,Lubecki,PRL,design,Picasso,Baranówka,Korzec,Porcelan Górnego,Śląska,Giesche,Katowice,Bogucice,,Brzeg,Brzezinka,Mysłowice,Frankenberg,
Bukowina,Ruda,Śląska,Katowice,Szopienice,Wełnowiec,Orzesze,Tułowice,
Schlegelmilch, Szopienice, Roździeń, Zabrze, Rokitnica, górnośląskie malarnie,
Bytom,Chorzów,Gliwice,Katowice,Racibórz,Tarnowskie Góry,Huta Franciszka,Ruda Śląska,bratki,fiołki