Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

BARANÓWKA- mlecznik okres Gripari-Mezer Fiołki !!!

03-07-2012, 4:38
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 485 zł     
Użytkownik baublis
numer aukcji: 2452658156
Miejscowość Ostróda
Wyświetleń: 40   
Koniec: 11-07-2012 23:49:18
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4
"Jak porcelana łamliwe i kruche są myśli
o niemożliwości rzeczy codziennych."

 


BARANÓWKA- mlecznik okres Gripari-Mezer
 
datowany na lata  1[zasłonięte]895-19


kultowe FIOŁKI

 

Baranówka –jedna z trzech pierwszych polskich manufaktur porcelany.(Korzec, Tomaszów, Baranówka) Położona w pobliżu w pobliżu Korca na Wołyniu, założył ją w 1803 roku. Michał de Mezer, który wcześniej pracował w manufakturze koreckiej. Wyrabiano tam fajanse i porcelanę stołową. Porcelana baranowiecka, początkowo wzorowana na francuskiej i saskiej, osiągnęła dużą odrębność pod względem form i dekoracji oraz bardzo dobrą jakość. W latach rozkwitu manufaktury (1815-30) wyróżniała się rozmaitością rodzajów i kształtów naczyń, barwnością i pomysłowo komponowaną dekoracją malarską o polskich motywach.

Do dziś wiemy o niej wciąż niewiele, mimo że jej dzieje były zdaje się najbardziej ustabilizowane wśród wszystkich wołyńskich manufaktur. Najlepszym okresem manufaktury były lata za kierownictwa Michała Mezera. Okres Griparich to jeden z najbardziej tajemniczych okresów Baranówki, tuż przed rewolucją – przejęciem, uwłaszczeniem i upaństwowieniem. !!!
Józef Mezer syn Kazimierza i wnuk Franciszka Mezer nękany trudnościami finansowymi w 1895 roku odsprzedał ją Mikołajowi Gripari-Grekowi osiadłemu w Odessie - pozostał jednak wciąż jej dyrektorem technicznym !!!  Był to ostatni okres świetności tej niezwykle ważnej w polskiej historii manufaktury porcelany, ostatni okres również w historii rodziny Mezerów, twórców świetności i legendy Baranówki.
W książce Polska Porcelana E. Kowecka, M. i J.Łosinowie, L. Winogradow piszą że podczas kwerendy „znaleziono tylko 3 sztuki tej porcelany a nowy jej znak sugeruje że robiona była dla snobistycznych odbiorców.”!!! patrz strona.167
Położona na Wołyniu, kierowana przez trzy pokolenia rodziny Mezerów manufaktura, do dziś pozostaje obiektem marzeń każdego kolekcjonera  oraz ozdobą i chlubą jego zbiorów.

Sygnatura z lat 1[zasłonięte]895-19 !!!
Stan jak na zdjęciach bardzo dobry, bez wyszczerbień, wytarte złocenia na brzegu.


PRZEDMIOT POCHODZI Z MOJEJ PRYWATNEJ KOLEKCJI !!!
Gwarantuję jego autentyczność i pochodzenie w 100 %  !!!
Ciekawa proweniencja przedmiotu dla szczęśliwego nabywcy.
Licytujesz mlecznik ze zdjęcia!!!

 

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych :-)