Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Bananowiec domowy, banan - Musa velutina

22-03-2012, 23:42
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 3.80 zł      Najwyzsza cena licytacji: 3.80 zł     
Użytkownik grajka2906
numer aukcji: 2187797773
Miejscowość Poznań
Kupiono sztuk: 2    Licytowało: 2    Wyświetleń: 82   
Koniec: 19-03-2012 21:29:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Zapraszam serdecznie...

Wysyłka

list zwykły - 3zł
list polecony - 5zł

Płatności

Bank 1 651[zasłonięte]152010[zasłonięte]02233[zasłonięte]657

Bananowiec domowy - Musa velutina

Opakowanie zawiera 5 szt. nasion.

Bananowce (Musa, Ensete) to rośliny o drzewiastym pokroju, który zawdzięczają tzw. pniu pozornemu. Dzięki niemu mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości. Pień ten utworzony jest z dolnych części, nierzadko kilkumetrowych, liści. Bananowce wykształcają mniej lub bardziej silne podziemne rozłogi. Liście bananowców są wrażliwe na podmuchy wiatru. Potargane przez wiatr stają się postrzępione. Bananowce naturalnie rosną zarówno w tropikach, jak i w strefie umiarkowanej. Słowo "banan" pochodzi z arabskiego i oznacza "palec" - co odnosi się do kształtu owoców bananowców.

Bananowce stosunkowo łatwo można wyhodować z nasion. Jest to jednak zajęcie dla cierpliwych, ponieważ nasiona mogą kiełkować nawet kilka miesięcy. Zdarza się jednak i tak, że pierwsze listki widać już po trzech tygodniach. Nasiona bananowców z gatunku Musa są bardzo twarde i trochę mniejsze od orzechów laskowych. Zanim zostaną wysiane, powinny być przez 1-2 dni zamoczone w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Zabieg ten sprawi, że skorupka nasiona nieco zmięknie i skróci się czas kiełkowania. Aby umożliwić prawidłowy rozwój korzeni należy nasiona wysiewać do lekkiej, przepuszczalnej i koniecznie ubogiej w składniki odżywcze ziemi. Można użyć w tym celu ziemi kokosowej. Jest ona przepuszczalna, a jednocześnie długo utrzymuje wilgoć. Co istotne - nie zawiera żadnych substancji odżywczych. Wartość pH ziemi powinna być niższa niż 7. Odpowiedni będzie także torf lub specjalna ziemia do wysiewu nasion.
Wysiewając nasiona bananowców wsypujemy na dno doniczki lub innego pojemnika warstwę drenażu, np. keramzytu. Następnie uzupełniamy ją ziemią, którą lekko dociskamy. Nasiono układamy na głębokości 2-3 cm, tak aby było przykryte ziemią. Na koniec podlewamy letnią wodą. Doniczka powinna być ustawiona w ciepłym miejscu, najlepiej w temperaturze 25-30°C (nie więcej). Może ona stać w zupełnej ciemności, ale jak tylko nasiona wykiełkują, należy ją przenieść w jasne miejsce. Aby nieco podnieść temperaturę można doniczkę przykryć przezroczystą folią. Nie trzeba będzie też wtedy podlewać nasion przez kilka tygodni, gdyż folia zapobiegnie odparowywaniu wilgoci. Od czasu do czasu należy zdjąć folię i przewietrzyć doniczkę. Folię należy usunąć jak tylko pojawi się pierwsza siewka.
Jeśli nasiona wysiewamy zimą i planujemy ustawić doniczkę na parapecie okiennym sprawdźmy najpierw, jaka panuje na nim temperatura. Często jest ona niższa niż nam się wydaje, nawet jeśli pod parapetem znajduje się grzejnik. Dobrą alternatywną jest wysiew nasion do małej pokojowej szklarenki z podgrzewanym dnem.
Jeśli chodzi o podlewanie to nie należy ziemi przelać. Powinna ona być zawsze jednakowo wilgotna, ale nie mokra. Wygodnym rozwiązaniem jest używanie spryskiwacza. Dzięki niemu możemy także przy użyciu miękkiej wody spryskiwać liście bananowców. Najlepiej robić to po południu. Nie należy tego robić w pełnym słońcu, ponieważ liście mogą doznać oparzeń słonecznych. Po wykiełkowaniu roślina może rosnąć w tej samej doniczce. Znakiem, że doniczka jest już zbyt mała, będzie przerastanie korzeni przez otwory w dnie. Kolejna doniczka powinna być tylko nieco większa od starej.
Młodziutkich bananowców nie należy nawozić. Dopiero po około 2 miesiącach można zacząć zasilać rośliny słabym roztworem nawozu płynnego, najlepiej zalecanej 1/4 dawki. Można to robić także zimą, bo młode rośliny nie wchodzą w okres zimowego spoczynku, o ile rosną w bardzo jasnym i ciepłym pokoju. Starsze bananowce powinny zimować w chłodniejszych pomieszczeniach. Nie nawozimy ich wtedy i ograniczamy podlewanie.


Za wysyłkę płacisz tylko raz.

GCS-AP1-R