Fylostachys ten jest jednym z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej mrozoodpornych bambusów drzewiastych na świecie. Szczególnie ceni się go ze względu na intensywnie żółto-zielone łodygi oraz soczyście zielone liście. Niektóre z liści mają delikatne kremowe paski. Dodatkowo wiosną i wczesnym latem pędy wybarwiają się pod wpływem słońca na czerwono. Młode cytrynowożółte łodygi są szorstkie. Gdzieniegdzie mają zielone wyżłobienie w międzywęźlach, a starsze rośliny mają w wyżłobieniu zielone paski. Pędy w dolnej części często zygzakują.
Mogą osiągać do 4 cm średnicy. Zarówno młode jak i starsze pędy wyglądają bardzo dekoracyjnie w ogrodzie czy na tarasie. Liście tego bambusa są zielone, błyszczące, średniej wielkości, pojedyncze liście mają jasne paseczki. Młode egzemplarze są gęsto ulistnione aż do ziemi. Pędy są jadalne. Bambus ten może dorastać do 4-7 m, jednak w polskim klimacie maksymalna wysokość wzrostu jest mało prawdopodobna. Bambusy drzewiaste można go przycinać na dowolną wysokość. Fylostachys złotobruzdowy jest łatwą w uprawie i niezwykle efektowną rośliną doniczkowa na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bezproblemowo znosi przycinanie. Nadaje się na gęsty żywopłot czy ekran widokowy, można także formować go tak, aby przypominał bonsai.
Warunki uprawy: Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do -24 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza.
Szkodniki i choroby: Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.
Wysokość rośliny: 150-200 cm (nie licząc donicy)
Donica: 5 L
Więcej zdjęć i informacji na temat uprawy bambusów, przycinania czy zimowania znajdziesz w naszej mini encyklopedii bambusów: