Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Balda Super Pontura 6x9, 6 x 9 BCM

28-07-2014, 2:03
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 2 100 zł      Aktualna cena: 1 500 zł     
Użytkownik staszeque
numer aukcji: 4434018990
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 57   
Koniec: 28-07-2014 02:06:45

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 1.00 [kg]
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Balda Super Pontura 6x9

1[zasłonięte]938-19 rok, Niemcy

 

Aparat formatu 6x9 i 6x4,5 z obiektywem Zeiss Tessar 105/4.5 (do 32) w migawce Compur Rapid (rzadsza od umieszczanej zazwyczaj w tym aparacie migawki Compur OS), czasy T, B, 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 20, 400.

 

Jak widać z ulotki (zdjęcie poniżej) była to najdroższa wersja/najwyższy model, kosztowała w tym zestawie 166 marek – 150 aparat z tym obiektywem i 10 marek dodatkowo za wyższą wersję migawki oraz w komplecie oryginalny skórzany pokrowiec (6,5 marki). W 1938 roku w Niemczech litr benzyny kosztował 0,39 marki, miesięczna pensja robotnika wynosiła 120-150 marek.

Cena w USA wynosiła 83 dolary – średnia cena nowego samochodu wynosiła 763 dolary, średnie wynagrodzenie miesięczne 144 dolary.

 

Jest to tak zwany folder – aparat składany, miechowy – z dalmierzem i wizjerem z korektą paralaksy, co było rzadkością w tamtych czasach. Aparat produkowano w Dreźnie, w latach 1[zasłonięte]938-19, a więc powstało niewiele egzemplarzy i niełatwo dziś taki aparat w dobrym stanie. Był to wtedy produkt luksusowy, klasy aparatów takich jak Voigtländer Bessa RF, Zeiss Super Ikonta C czy Welta Weltur 6×9, albo Leica lub Contax w formacie 24x35.

 

W wizjerze widoczne ramki do kadrowania w formacie 6x4,5. Do robienia zdjęć w tym formacie konieczna jest maska zakładana wewnątrz aparatu – można wyciąć choćby z czarnego kartonu.


Dalmierz wygląda nieco inaczej niż częściej dziś spotykane modele “na plamkę” - należy spasować dwie połowy obrazu – na górze (żółty kolor) i na dole (bezbarwny). Ustawianie ostrości odbywa się za pomocą dźwigni umieszczonej na klapce zamykającej aparat, tworzącej jednocześnie ławę aparatu po jego rozstawieniu.

 

Transport filmu odbywa się za pomocą gałki znajdującej się u góry, z lewej strony. Z prawej, również u góry, przycisk spust migawki – co oznacza, że nie trzeba gmerać gdzieś przy obiektywie albo posługiwać się wężykiem.

 

nieco więcej informacji (po angielsku):

http://camerapedia.wikia.com/wiki/Super_Pontura

http://www.cosmonet.org/camera/pontur_e.htm

http://www.jnoir.eu/en/cameras/balda/super-pontura/

 

 

Aparat w pełni sprawny, po niedawnym przeglądzie u specjalisty. Robi znakomite zdjęcia, mieści się przy tym bez trudu w kieszeni kurtki czy płaszcza albo w damskiej torebce – nieźle, jak na średni format, w dodatku tej klasy. Rzecz jasna, widać zadrapania czy wytarte chromowanie tu i ówdzie (patrz zdjęcia), ale generalnie wygląda, jakby ktoś dawno temu kupił supersprzęt, zrobił nim kilkanaście filmów, a potem zostawił sprzęt w szufladzie na 75 lat...

 

Zdjęcia oczywiście przedstawiają sprzedawany aparat.

 



Mile widziany odbiór osobisty w Warszawie. Zachęcam też do obejrzenia aparatu i np. zrobienia próbnego filmu przed zakupem.


 

 

 


 

 




Głowica i statyw oraz ulotki nie stanowią przedmiotu aukcji - ulotki to tylko znalezione w internecie reprodukcje, zamieszczam jako ciekawostkę i w celach informacyjnych.