Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Balda Super Pontura 6x9, 6 x 9

05-07-2014, 23:45
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 2 000 zł     
Użytkownik staszeque
numer aukcji: 4368446801
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 70   
Koniec: 05-07-2014 23:38:19

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 1.00 [kg]
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Balda Super Pontura 6x9

1[zasłonięte]938-19 rok, Niemcy

Aparat formatu 6x9 i 6x4,5 z obiektywem Zeiss Tessar 105/4.5 (do 32) w migawce Compur Rapid (rzadsza od umieszczanej zazwyczaj w tym aparacie migawki Compur OS), czasy T, B, 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 20, 400.

Jak widać z ulotki (zdjęcie poniżej) była to najdroższa wersja/najwyższy model, kosztowała w tym zestawie 166 marek – 150 aparat z tym obiektywem i 10 marek dodatkowo za wyższą wersję migawki oraz w komplecie oryginalny skórzany pokrowiec (6,5 marki). W 1938 roku w Niemczech litr benzyny kosztował 0,39 marki, miesięczna pensja robotnika wynosiła 120-150 marek.

Cena w USA wynosiła 83 dolary – średnia cena nowego samochodu wynosiła 763 dolary, średnie wynagrodzenie miesięczne 144 dolary.

Jest to tak zwany folder – aparat składany, miechowy – z dalmierzem i wizjerem z korektą paralaksy, co było rzadkością w tamtych czasach. Aparat produkowano w Dreźnie, w latach 1[zasłonięte]938-19, a więc powstało niewiele egzemplarzy i niełatwo dziś taki aparat w dobrym stanie. Był to wtedy produkt luksusowy, klasy aparatów takich jak Voigtländer Bessa RF, Zeiss Super Ikonta C czy Welta Weltur 6×9, albo Leica lub Contax w formacie 24x35.

W wizjerze widoczne ramki do kadrowania w formacie 6x4,5. Do robienia zdjęć w tym formacie konieczna jest maska zakładana wewnątrz aparatu – można wyciąć choćby z czarnego kartonu.


Dalmierz wygląda nieco inaczej niż częściej dziś spotykane modele “na plamkę” - należy spasować dwie połowy obrazu – na górze (żółty kolor) i na dole (bezbarwny). Ustawianie ostrości odbywa się za pomocą dźwigni umieszczonej na klapce zamykającej aparat, tworzącej jednocześnie ławę aparatu po jego rozstawieniu.

Transport filmu odbywa się za pomocą gałki znajdującej się u góry, z lewej strony. Z prawej, również u góry, przycisk spust migawki – co oznacza, że nie trzeba gmerać gdzieś przy obiektywie albo posługiwać się wężykiem.

nieco więcej informacji (po angielsku):

http://camerapedia.wikia.com/wiki/Super_Pontura

http://www.cosmonet.org/camera/pontur_e.htm

http://www.jnoir.eu/en/cameras/balda/super-pontura/

Aparat w pełni sprawny, po niedawnym przeglądzie u specjalisty. Robi znakomite zdjęcia, mieści się przy tym bez trudu w kieszeni kurtki czy płaszcza albo w damskiej torebce – nieźle, jak na średni format, w dodatku tej klasy. Rzecz jasna, widać zadrapania czy wytarte chromowanie tu i ówdzie (patrz zdjęcia), ale generalnie wygląda, jakby ktoś dawno temu kupił supersprzęt, zrobił nim kilkanaście filmów, a potem zostawił sprzęt w szufladzie na 75 lat...

Sprzedaję dlatego, że został wyprodukowany przed wojną, nie można go więc wywozić na zagraniczne wycieczki, zamierzam go zastąpić innym aparatem 6x9, pewnie jakimś Fuji.

Zdjęcia oczywiście przedstawiają sprzedawany aparat.



Mile widziany odbiór osobisty w Warszawie. Zachęcam też do obejrzenia aparatu przed zakupem.






Głowica i statyw oraz ulotki nie stanowią przedmiotu aukcji - ulotki to tylko znalezione w internecie reprodukcje, zamieszczam jako ciekawostkę i w celach informacyjnych.