BAJKOTERAPIA = PAKIET 5 KSIĄŻEK:
Wydawnictwo: Jedność Oprawa: miękka ISBN:[zasłonięte]978-8360-175-5 Stron: 180 Wymiary: 160x240
`Jeżeli chcecie, aby wasze dzieci były zdolne i inteligentne, opowiadajcie im bajki. Jeżeli chcecie, by były genialne, opowiadajcie im więcej bajek`. To słowa Alberta Einsteina, ale podpisują się pod nimi także autorzy niniejszej książki. W baśniach, na różnych poziomach, spotyka się ze sobą warstwa słowa i obrazu, mądrość pokoleń i wyobraźnia czytelnika, filozofia miesza sięze wzruszeniem. Stąd baśń jest najlepszym narzędziem do wszelkich działań związanychz arteterapią i biblioterapią. Ta książka zachęca nauczycieli do zastosowania baśni w codziennej pracy z dziećmi, podsuwa wiele pomysłów zabaw - plastycznych, teatralnych, językowychi relaksacyjnych. Podpowiada, jakie obszary można stymulować u dzieci (m.in. wyobraźnię, etykę, filozofię, język), zapraszając je do świata baśni. I dzieciom, i nauczycielom życzymy niezapomnianych, baśniowych wrażeń.
Wydawnictwo: Media Rodzina Oprawa: miękka ISBN: 83-7278-041-2 Stron: 200 Wymiary: 145x205
Sukces Bajek terapeutycznych utwierdził autorkę w przekonaniu, że preferowana przez nią metoda terapeutyczna znajduje coraz więcej zwolenników. W Bajkoterapii podbudowuje ją od strony naukowej i osadza w kontekście kulturowym, a także daje przykłady nowych bajek terapeutycznych, które uczą, jak radzić sobie z rozmaitymi problemami osaczającymi dziecko w dzisiejszym świecie.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Oprawa: twarda ISBN:[zasłonięte]978-83-11667-3 Stron: 240 Wymiary: 165x215
Świat dziecka pełen jest problemów i to często niezwykle poważnych, choć my, dorośli, nierzadko je bagatelizujemy. Mówimy: Wszystko będzie dobrze, Nic ci nie będzie, Nie płacz, to nie boli, ale takie słowa nie pomagają, a jedynie blokują emocje maluchów. Dlatego postanowiliśmy wraz z Katarzyną Klimowicz, propagatorką bajkoterapii, pokazać, jak można skutecznie wspierać dzieci w trudnych chwilach i radzeniu sobie z uczuciami. Stworzony wspólnie tom Bajkoterapia to doskonała książka dla rodziców i dla dzieci, który może okazać się dla wielu nie tylko wspierającym poradnikiem, lecz także świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Bajki terapeutyczne są to bowiem historie niezwykłe, świadomie tak skonstruowane i napisane, by dzieci odnajdywały w nich cząstkę siebie, swoich emocji, konkretnych problemów, z którymi się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy (w wieku od trzech do sześciu lat) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, pozostając w bezpiecznym miejscu, nierzadko w ramionach mamy lub taty. Bajka-pomagajka wspiera, daje duże poczucie bezpieczeństwa i często uwalnia od poczucia winy, ponieważ pozwala dzieciom zrozumieć, że Bać się, smucić, wstydzić to jest normalne. Inni też przeżywają takie uczucia. Bajki terapeutyczne zawierają ponadto wiele wskazówek, co można zrobić, by poradzić sobie z problemem, przekonując, że Z każdego kłopotu jest wyjście. Warto działać. W bajkach-pomagajkach dużo mówi się o emocjach - szczególnie tych trudnych, jak złość czy strach, aby dzieci poprzez nie mogły poznawać i rozumieć całą gamę odczuć, z którymi przyjdzie się im w życiu spotkać. Bajki-pomagajki mają wreszcie jeszcze jedną zaletę. Dzięki nim każdy może stać się bajkopisarzem, tak jak i w naszym zbiorze stały się nimi znane i lubiane gwiazdy kina, teatru i telewizji. Wraz z zawodowymi pisarzami - Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Dorotą Suwalską, Agnieszką Tyszką i Januszem L. Wiśniewskim, specjalnie dla Was, Drodzy Rodzice, i dla Waszych dzieci bajki napisali Artur Barciś, Olga Borys, Ryszard Cebula, Katarzyna Dowbor, Cezary Harasimowicz, Paulina Holtz, Krzysztof Ibisz, Rafał Królikowski i Grażyna Wolszczak. Zebrane w tomie Bajkoterapia bajki wzbogacają wskazówki i komentarze Katarzyny Klimowicz oraz Dagny Ślepowrońskiej, które, mamy nadzieję, będą dla rodziców i dzieci pomocą, inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia się nad tematami takim jak: Nikt mnie nie lubi, Nie wierzę w siebie, Wszyscy muszą robić tylko to, co ja chcę, Wszystkiego się boję..., Moi rodzice się kłócą, Jestem inny, Czy moi zapracowani rodzice mnie kochają?, Dlaczego prąd nie nadaje się do zabawy?, Dlaczego, kiedy mamy nie ma, w ciemności mieszka tyle potworów?, Kłócę się i rywalizuję z moim rodzeństwem, Ja na pewno dziś nie sprzątam!, Nie potrafię powiedzieć NIE, Moi rodzice są uzależnieni.
Wydawnictwo: Impuls Oprawa: miękka
ISBN:[zasłonięte]978-8308-952-5 Stron: 116
Rozmowy z dziećmi na trudne tematy są często wielkim wyzwaniem dla dorosłych. Pragnęlibyśmy uchronić nasze pociechy przed cierpieniem, rozczarowaniem, tęsknotą. Niestety, jest to niemożliwe. Starajmy się odpowiadać w sposób zrozumiały, nawet na kłopotliwe dla nas pytania. Szacunek, którym obdarzymy dzieci na pewno zaowocuje tolerancją i zrozumieniem dla innych. Magdalena Kotowska pedagog, terapeuta Książka jest adresowana do wszystkich dzieci, jednak powinna być im czytana przez rodziców, opiekunów, nauczycieli. Krótkie rymowanki nie zawierają odpowiedzi na pytania, a jedynie zachęcają do rozmowy. Dorośli powinni się najpierw zapoznać z całością, a następnie wybierać odpowiednie teksty. Wiersze mogą być również wprowadzeniem do zajęć grupowych w przedszkolu i szkole. Można na ich podstawie opracować program profilaktyczny. Po przeczytaniu każdego utworu osoba dorosła powinna omówić tekst, zadając dziecku proste pytania, np.: `O czym opowiada wiersz?`, `Co się wydarzyło?`, `Jaki kłopot ma główny bohater?`, a następnie odnieść się do sytuacji rzeczywistej - zapytać, czy dziecko zetknęło się z podobnym problemem. W grupie przedszkolaków można przeprowadzić dyskusję za pomocą metod aktywizujących. Należy rozmawiać w sposób odpowiedni do wieku, tzn. nie podawać dzieciom zbyt wielu szczegółów, a jedynie udzielać prostych odpowiedzi i pozwolić im samym dochodzić do wiedzy. Książka została podzielona na dwie części: `Kłopotliwe tematy` i `Każdy jest wyjątkowy`. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji trudnych, m.in. samotności, choroby oraz przestrzega przed postępowaniem, które może być tragiczne w skutkach. Druga pokazuje różne cechy osobowości, charakteru, a także mocne i słabe strony dzieci. Po przeprowadzonej rozmowie można zachęcić malca do namalowania własnej ilustracji lub zaproponować mu pokolorowanie obrazka konturowego zamieszczonego w książce. Pamiętajmy, że każdy maluch jest wyjątkowy. Ma niepowtarzalny temperament, indywidualne potrzeby i możliwości. Mimo zaledwie kilku lat życia niesie ze sobą bagaż doświadczeń, czasem pozytywnych, nierzadko jednak bolesnych. Starajmy się go zrozumieć i wspierać. Dzieci to mali ludzie. Uczucia, którymi ich obdarzymy, na pewno zaprocentują w ich dorosłym życiu.
Wydawnictwo: Media Rodzina Oprawa: twarda ISBN:[zasłonięte]978-8378-616-6 Stron: 4 Wymiary: 145x205
Jeśli chcesz pomóc dziecku w przezwyciężaniu lęku, gdy boi się przedszkola, szpitala, porzucenia, kompromitacji, gdy ciężko przeżywa konflikty w rodzinie lub pierwszy raz zetknęło się ze śmiercią, słuchaj z nim bajek terapeutycznych. Bajki pochodzą z dwóch części wydań książkowych autorki.
Czas nagrania: 4 godziny 57 minut.