„Oto tu przed wami stoi podróżniczek, Janek mały, co się wprawdzie boćka boi, lecz jest zresztą bardzo śmiały!”
Mały wędrowiec wybrał się w szeroki świat – hen pod las! Pogawędził z Panią Marcinową, Zosią, która pasała owieczki, zwiedził Kasine gospodarstwo, był we młynie, a z synami dróżnika wybrał się nad rzekę. Po dniu pełnym przygód, powrót do domu przez las, to nie taka prosta sprawa. Jednak zawsze można liczyć na oddanego psa Azora.
Klasyczna bajka autorstwa Marii Konopnickiej. W roli narratora: Marian Opania.
Reżyseria: Zdzisław Tobiasz
Nośnik: CD
Czas trwania: 20’05
Wydanie: 106
Rok wydania: 2011
Autor: Maria Konopnicka
Muzyka: Małgorzata Mazurkiewicz
Rok nagrania: 1986
Aktorzy: Marian Opania, Mirosława Krajewska, Ilona Kuśmierska, Henryk Głębicki, Celina Mencner
Wydawnictwo Bajki Grajki
Posiada w ofercie ponad 100 tytułów klasycznych polskich bajek, wydawanych w latach 70-tych i 80-tych na płytach winylowych i kasetach. Zostały one „odkurzone” i „uwspółcześnione “ przez wydawnictwo. Bajki nie zestarzały się, między innymi dlatego, że głosu użyczyli im najlepsi polscy aktorzy: Irena Kwiatkowska, Barbara Kraftówna, Magdalena Zawadzka, Iga Cembrzyńska, Władysław Hańcza, Jan Kobuszewski, Piotr Fronczewski, Wiesław Michnikowski, Marian Kociniak – te nazwiska mówią same za siebie. Może niewiele powiedzą naszym „milusińskim”, do których skierowane są bajki, ale ileż powiedzą ich rodzicom!
Aktorzy z tzw. „starej szkoły”, z nienaganną dykcją i wyśmienitą techniką interpretacji, zaciekawią „malucha” i rozbawią niejednego dorosłego. Atutem naszych bajek jest ich moc dydaktyczno-edukacyjna.
“Bajka muzyczna to materiał, który pobudza do rozwoju funkcje słuchowo-językowe. Słuchanie bajek i piosenek przede wszystkim usprawnia spostrzeganie dźwięków i pamięć słuchową, a więc uczy skupiać uwagę na informacjach dźwiękowych, zapamiętywać je i przetwarzać. Pozwala to na odbieranie mowy ze zrozumieniem, służy wzbogaceniu słownika. Słuchanie (a nie oglądanie) bajek ma też wielkie znaczenie dla pobudzania wyobraźni. Śledzenie przebiegu wydarzeń, dokonywanie porównań, skojarzeń, przewidywanie, wyciąganie wniosków i wykonywanie podobnej pracy umysłowej kształtuje myślenie pojęciowo – słowne.” – opinia prof. zw. dr hab. Marty Bogdanowicz”
Odpowiednie dla dziecka | po 12. miesiącu 2 lata 3 lata 5 lat |
Długość nagrania | 20 minut |
Wydawnictwo | Omedia |