Książeczki z serii Bajkowe Rymowanki - są to rymowane opowiastki dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, u których rozwija się mowa i zdolności percepcyjne. Wiersze pobudzają wyobraźnię i wrażliwość dziecka oraz wzmacniają więź z rodzicem podczas wspólnego czytania.
Do prezentowanego tekstu „Bajka o królu Kichaczu” dopasowane są różnorodne ćwiczenia, które poszerzają zasób słownictwa, uczą poprawnych form gramatycznych, a także stymulują rozwój percepcji słuchowej i wzrokowej. Poszczególne zestawy ćwiczeń pomagają również utrwalić głoski, które bardzo często są błędnie artykułowane. Ćwiczenia zawarte w tej książeczce utrwalają prawidłową artykulację głosek: k, g w różnych pozycjach (nagłos, śródgłos i wygłos). Dziecko może opowiedzieć wiersz, dzięki czemu będzie tę wymowę dodatkowo utrwalać. W ćwiczeniach osoba dorosła odczytuje podpisy pod obrazkami, a dziecko powtarza.
Pomysł serii Bajkowe Rymowanki opiera się na wykorzystaniu działań interaktywnych oraz jako spacer dziecka w przyjaznym świecie fantazji i pozytywnych postaci. Główne działania dziecka odbywają się w obszarach: posłuchaj, narysuj, pokoloruj, odszukaj, gdyż ćwiczą percepcję wzrokową i słuchową oraz słuch fonemowy. Rysując wzory, dziecko ćwiczy sprawność manualną. Natomiast zabawa w teatrzyk doskonali narrację u dziecka, uczy budować zdania pojedyncze i złożone. Taka wspólna zabawa z rodzicami wycisza dzieci nadpobudliwe psychoruchowo oraz dzieci z zaburzeniami lękowymi.
Świat przedstawiony w wierszach jest ściśle związany z najbliższymi doświadczeniami dziecka, odwołuje się do wyznaczników bajki, a jednocześnie do współczesnych zagadnień. Tu każde dziecko uczestniczy w przygodach, a jednocześnie ma poczucie bezpieczeństwa, gdyż każda opowiastka ma szczęśliwe zakończenie.
Wiersze – integralna cześć projektu, uzyskały pozytywną opinię prof. dr hab. Jagody Cieszyńskiej z Katedry Logopedii i Lingwistyki Edukacyjnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, autorki serii logopedycznej Kocham czytać. Opowiastki zostały również pozytywnie ocenione przez dr Marię Ostasz, z Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych Filologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Problematyka badań pani doktor jest głównie związana z literaturą i kulturą dziecięcą.
Seria Bajkowe Rymowanki wprowadza małego czytelnika w przyjazny świat fantazji, pozytywnych postaci, gdzie dobro zwycięża i humor też gości. Opowiastki są rytmiczne, melodyjne – łatwo wpadają w ucho. Charakteryzują się dużą plastycznością, a w połączeniu z odpowiednio przygotowanymi rysunkami i działaniami interaktywnymi, rozwijają różnorakie umiejętności, wyobraźnię i wrażliwość dziecka. Świat przedstawiony odwołuje się do wyznaczników bajki, a jednocześnie do współczesnych zagadnień (tzw. oswajanie ze współczesnymi pojęciami). Mały czytelnik uczestniczy w przygodach, a jednocześnie ma poczucie bezpieczeństwa, gdyż każda opowiastka szczęśliwie kończy się.
„Bajkowe Rymowanki” to seria rymowanych opowiastek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, u których rozwijają się mowa i zdolności percepcyjne. Wiersze wzmacniają więź z rodzicem podczas wspólnego czytania, pobudzają wyobraźnię i wrażliwość dziecka oraz otwierają dziecięce umysły na swoistą zabawę słowami. Są również próbą oglądania i zrozumienia świata dorosłych przez najmłodszych.
Bajka o królu Kichaczu wzbogacona jest zestawem ćwiczeń logopedycznych, które stymulują rozwój percepcji słuchowej i wzrokowej oraz poszerzają zasób słownictwa, jednocześnie ucząc poprawnych form gramatycznych. Ćwiczenia rozwijają sprawność manualną, zatem mogą być stosowane zarówno podczas zajęć z dziećmi, które mają przystąpić do nauki czytania i pisania, jak i w celach korekcyjnych.
Świat przedstawiony w wierszach jest ściśle związany z najbliższymi doświadczeniami dziecka, ponieważ odwołuje się do wyznaczników bajki, a jednocześnie do współczesnych zagadnień. Dziecko ma poczucie bezpieczeństwa, bo każda opowiastka posiada szczęśliwe zakończenie. Wiersze są doskonałą for-mą nauki i zabawy z opiekunem.