Bagnety I wojny światowej Część I (Austro-Węgry, Francja, Niemcy, Rosja, Wielka Brytania)
Autor: Maciej Prószyński
Wydawnictwo: NapoleonV
Ilość stron: 125, ilustracje
Książka jest nowa i nieużywana
Koncepcja niniejszego opracowania powstała przed rokiem, ale materiał do napisania tej książki gromadziłem latami. W znanych mi kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych bagnety związane z konfliktem 1[zasłonięte]914-19 roku stanowią zazwyczaj część dominującą. Dla tej broni piechoty był to okres przełomowy, co pozwala obecnemu kolekcjonerowi na tworzenie zbioru bagnetów o zupełnie odmiennych, a nawet wręcz skrajnie zróżnicowanych walorach.
Broń stosowana ówcześnie zachowała się do czasów obecnych i naturalną koleją rzeczy jest o nią łatwiej, aniżeli o bagnety z czasów kampanii napoleońskich. Łatwiej, co nie znaczy, że łatwo, a czym wiedzą wszyscy kolekcjonerzy.
Rozmiary hasła „Bagnety I wojny światowej” znacznie przekraczają ramy nakreślone przez Wydawcę. W konflikcie światowym uczestniczyło wiele krajów, z których każdy miał swoją broń i dlatego – zakładając kolekcjonerskie zainteresowanie szczegółami – wybrałem pięć krajów, głównych aktorów ówczesnych wydarzeń, a zarazem największych producentów i eksporterów uzbrojenia.