Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

BADGESY- plakietki pielgrzymie

28-02-2012, 0:36
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 16 zł      Aktualna cena: 16 zł     
Użytkownik gregorius9
numer aukcji: 2086879264
Miejscowość Kraków
Kupiono sztuk: 1    Licytowało: 1    Wyświetleń: 99   
Koniec: 07-02-2012 14:15:09
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

witam
Przedstawiam kolejna odsłone przedmiotów Institorium.pl , tym razem plakietki pielgrzymie, zwane potocznie badgesami.

Plakietki wykonane z cyny były generalnie pamiatkami. Wykonywano np.: specjalne z okazji turniejów, przyjazdów królów, wystawienia swiętych relikwii, swiat cechowych i dziesiatków innych uroczystosci. Plakietki pielgrzymie po przywiezieniu do domu stawały się ważnymi relikwiami, przypisywano im posiadanie częsci mocy miejsc z których pochodziły, łaski swiętych których przedstawiały itp., czasami te szczególnie cenione wtapiano w dzwony kościelne. Niektóre wzorki przyszywano jedynie na specjalne okazje. Chcac zademonstrować takie czy inne intencje (np.: cała seria plakietek wulgarnych, prawdopodobnie zakładana w czasie wizyt w dzielnicy burdelowej).

Licytując , kupujesz jedną, lub kilka plakietek dowolnego wzoru. PO zakończonej licytacji prosze o podanie w mailu numeru wybranego badgesa. Pamiętaj, kupując więcej plakietek, oszczędzasz na wysyłce, przy zakupie więcej niż 5 szt, przesyłka gratis !!!
Możliwe jest również wykonanie plakietek na indywidualne zamówienie- przy zamówieniu powyżej 20 szt, forma gratis, a wzór- tylko i wyłącznie dla zamawiającego !!!!

1.Latający penis / Flying penis

datowanie
: 1[zasłonięte]375-14 (ten konkretny, generalnie do końca XV wieku)

miejsce znalezienia: Holandia (odnaleziono podobne w różnych miejscach w kraju)
wymiary: wys.33mm szer.39mm
znaczenie: generalnie przedstawienia penisa miały przynosić szczęście w miłości. Występuje bardzo dużo różnych znaczków z członkiem z przeróżnymi dodatkami. Ten konkretny wzór oznacza „jestem maczo” (świadczą o tym takie atrybuty jak korona, skrzydła i dzwoneczek)

2.Świnia grająca na dudach / Pig playing bagpipes

Datowanie: 1[zasłonięte]375-14
Miejsce znalezienia: Utrecht, Amsterdam, Kampen
Wymiary: wys:55mm szer.: 35mm
Znaczenie: napis „LAET KNORREN” (jest to mieszanina flamandzkiego i łaciny) tłumaczy się jako„wesoła świnia” lub „bawiąca się świnia”. Znaczek ten mógł oznaczać głośnego pijaka, osobę, która ma ochotę na imprezę, wypitkę, śpiew itd.
(ten konkretny wzór jest repliką znaleziska z Utrechtu)

3.Kapliczka maryjna./ Our Lady’s shrine

datowanie: 1[zasłonięte]300-14
miejsce znalezienia: Gdańsk, Amsterdam, Dordrecht
wymiary: wys. 42mm (z krzyżykiem) szer.: 33mm (z kółeczkami)

miejsce pochodzenia: Aken (?) w Niemczech
znaczenie: plakietka pątnicza z przedstawieniem Matki Boskiej i Dzieciątka. Nieco dziwny wygląd postaci jest dosyć powszechny wśród wcześniejszych plakietek. Być może jest to celowa stylizacja. Prawdopodobnie wzór jest pamiątką z Aken w Niemczech

  4.Kura i kogut / Cock and hen
Datowanie:
1[zasłonięte]375-14
Miejsce odnalezienia
: Holandia
Wymiar
y: wys.:30mm szer.: 50mm
Znaczenie:
Kolejny wzór z podtekstem seksualnym. Przedstawienie kury i koguta razem było symbolem płodności i lubieżności. Z kolei sam kogut może być symbolem wiary.
  5.Kot i mysz / Cat and mouse

Datowanie:1[zasłonięte]375-14
Miejsce odnalezienia: Anglia
Wymiary: wys.: 35 mm szer. : 56mm
Znaczenie: Ta plakietka symbolizuje walkę dobra (które utożsamia kot) ze złem (mysz), w której dobro wygrywa. Łaciński napis „VI SIS MIS” można przetłumaczyć jako „ Złapałem mysz”.

  6.Małpa sikająca do moździerza / Physician

Datowanie: od XIII wieku do późnego XV
Miejsce odnalezienia: Anglia, Dordrecht, Reimerswaal
Wymiary: wys.: 47mm szer.: 41 mm
Znaczenie: ten bardzo popularny wzór jest satyrą na średniowiecznych medyków. Medyk jako małpa w mnisim kapturze przygotowuje lekarstwo w moździerzu, do którego oddaje mocz.(być może ma to związek z tym, że stan pacjentów badano kiedyś po wyglądzie moczu) stojąc na rybie. Ten konkretny wzór pochodzi z Anglii z XV wieku.

7.Pielgrzymująca wagina / Pilgriming vagina
Datowanie:
1[zasłonięte]375-14
Miejsce odnalezienia: Holandia (Reimerswaal, Rotterdam, Amsterdam )
Wymiary: wys.: 34mm szer.: 28mm
Znaczenie: niestety nie doszukałem się dokładnego znaczenia tej plakietki. Można jedynie spekulować na ten temat. Być może jest to satyra na pielgrzymkę lub znak, że wybierasz się na pielgrzymkę po burdelach (wagina trzyma różaniec, kij pielgrzymi, na głowie ma kapelusz a na nogach patynki) Dosyć prawdopodobne jest, że wzór ten jest przedstawieniem popularnego motywu końca świata i przemieszania wartości.(wagina jako coś wulgarnego w połączeniu z pielgrzymką do świętych miejsc.) Popularny wzorek.

8.Litera „A” / Letter „A”

datowanie: 1375- 1500
miejsce odnalezienia: Anglia, Holandia (Reimerswaal, ), Niemcy
wymiary: wys.: 37mm szer.: 30mm
znaczenie: znaczek „miłosny”. Literka „A” to skrót od „AMOR”, lub od hasła „AMOR VINCIT OMNIA” czyli „Miłość zwycięży wszystko”. Popularny motyw wśród zakochanych. Taka plakietka mogła stanowić drobny podarunek dla ukochanej lub ukochanego. Ten konkretny wzór pochodzi z Anglii z XV wieku.

9.Lew / Lion

datowanie: 1[zasłonięte]375-14
miejsce odnalezienia: Holandia, Anglia , Niemcy
wymiary: wys. 37mm szer.: 33 mm
znaczenie: lwy są częstym motywem na plakietkach herbowych. (np.: w Cesarstwie Niemieckim) Pojawiają się tez jako znak straży miejskich, gdyż lew oznacza czujność i lojalność.

10.Pelikan / Pelican

datowanie: 1[zasłonięte]325-15
miejsce odnalezienia: Holandia, Niemcy, Anglia, Francja (w sumie cała Europa)
wymiary: wys.: 28mm szer.: 28mm
znaczenie: Pelikan wydziobujący sobie mięso z piersi aby nakarmić własne dzieci jest symbolem Jezusa i Jego miłosierdzia. Bardzo popularny motyw religijny. Ten znaczek jest repliką wzoru z Brugii z lat 1[zasłonięte]450-15.

11.Św.Iosse (Jodocus, Judocus?) / St.Iosse (Jodocus, Judocus?)

datowanie: 1[zasłonięte]350-15
miejsce odnalezienia: Niemcy, Francja, Holandia

miejsce pochodzenia: St.Josse-sue-Mer (Francja)
wymiary: wys.: 69mm szer.: 34mm
znaczenie: plakietka pielgrzymia z St. Josse-sur-Mer we Francji. Święty był patronem pielgrzymów. (trzyma kij podróżny, a w drugiej ręce księgę [Pismo Św.?] i różaniec, ma też przewieszoną torbę pielgrzymią) Ten konkretny wzór jest repliką znaleziska z Dordrechtu (Holandia) z lat 1[zasłonięte]400-14.

12.Św.Michał Archanioł / St.Michael Archangel

datowanie: 1[zasłonięte]350-14
miejsce odnalezienia: Sluis
wymiary: wys.: 64mm szer.: 37mm
znaczenie:Być może jest to znak pielgrzymkowy z Mont ST.Michel we Francji (Normandia), ale różni się ona stylowo od pozostałych znaków z tego miejsca. Imię Michał ( Mika’el ) to w tłumaczeniu z hebrajskiego znaczy „któż jak Bóg”. To właśnie miał krzyknąć archanioł występując przeciwko zbuntowanemu Lucyferowi. Uważany za anioła od szczególnych poleceń Bożych. Św.Michał Archanioł uznawany jest za opiekuna Kościoła, pogromcę złych mocy. Towarzyszy duszom idącym na Sąd Boży. Na plakietce przedstawiony w chwili kiedy Ręka Boga powstrzymuje go przed dobiciem pokonanego zła symbolizowanego przez smoka. Może to być przedstawienie Bożego miłosierdzia, litości i łaski.

13.Polująca wagina / Hunting vagina

Datowanie:1[zasłonięte]375-14
Miejsce odnalezienia: Westenschouwen, Amsterdam, Niuwlande, (Holandia)
Wymiary: wys.:31mm szer. 31mm
Znaczenie: ten wulgarny znaczek przeznaczony był prawdopodobnie dla dziewczyn szukających „przygód”. Sądząc po znaczeniu, nie noszono go na wierzchu, mógł być gdzieś schowany w miejscu umożliwiającym pokazanie go wybranej osobie. Ten wzór jest replika znaleziska z Westenschouwen (Holandia)

14.Ul / Bee hive (to nie jest replika/this is not replica)

datowanie: -
miejsce odnalezienia: ten wzór nie jest repliką
wymiary: wys.32mm szer:32mm (z kółeczkami)
znaczenie: napis „S.C.: BIE” oznacza pszczołę a pszczoła oczywiście pracowitość. Znaczek powstał na podstawie znaleziska z Ieper (Holandia) przedstawiającego samą pszczołę (lub innego owada) a datowanego na lata 1[zasłonięte]325-13).

15.Wesoły diabełek (Dziki człowiek ) / Happy devil (Wild man)

datowanie: 1[zasłonięte]325-14
miejsce odnalezienia: Ieper (Ypres – Holandia), Nieuwlande, Amsterdam
wymiary: wys.:38mm szer.: 28mm
znaczenie: dziki człowiek (oficjalnie tak się nazywa to przedstawienie) symbolizuje niespożyte siły seksualne. Może również oznaczać (noszony przez mężczyznę) , dzikiego, osobnika, który szuka dziewczyny, która go „ucywilizuje”. Ten konkretny wzór jest repliką znaleziska z Ieper. (datowany na lata 1[zasłonięte]325-13)

16.Św.Jerzy / St.George

datowanie: 1[zasłonięte]300-15
miejsce odnalezienia: Holandia, Anglia, Francja, Niemcy
wymiary: wys.: 41mm szer.: 30mm
znaczenie: św.Jerzy był patronem wszystkich walczących. (szczególnie rycerstwa) Znaczek nie jest pamiątką pielgrzymkową, ale raczej talizmanem mającym przynieść szczęście i opiekę świętego. Ten konkretny jest repliką znaleziska z Paryża (Francja), datowanego na lata 1[zasłonięte]350-14.

17.Tomasz Becket / Thomas Becket

Datowanie: 1[zasłonięte]350-15
Miejsce odnalezienia: Rotterdam, ‘s-Hertogenbosch, Nieuwlande, Veere, Heijst

Miejsce pochodzenia: Canterbury (Anglia)
Wymiary: wys.: 62mm szer.: 27mm
Znaczenie: święty angielski, biskup Canterbury . Zamordowany przez rycerzy króla Anglii Henryka II w 1170 roku. Plakietka pielgrzymkowa z Canterbury. Bardzo popularny znaczek, znaleziono kilkanaście różnych wzorów plakietek oraz ampułek na wodę święconą (pierwsze wzory ampułek datowane są już na 1170 rok!) Ten konkretny wzór jest repliką znaleziska z Rotterdamu datowanego na lata 1[zasłonięte]350-14.

18, Lis i gęś (łabądź?)/ Fox and goose (swan?)

Datowanie: 1[zasłonięte]350-14
Miejsce odnalezienia: Amsterdam
Wymiary: wys.: 43mm szer.: 36mm
Znaczenie: niestety nie udało mi się odnaleźć żadnego wyjaśnienia znaczenia dla tej plakietki. Na pewno ma ona jakiś związek z podróżowaniem lub pielgrzymkami (lis trzyma kij podróżny o torbę) ale jaki dokładnie, nie wiadomo.

19.Ręka z sercem przebitym strzałą / Hand with heart pierced with arrow.

Datowanie: 1[zasłonięte]325-14
Miejsce odnalezienia: Dordrecht, Sluis
Wymiary: wys.: 37mm szer.: 52mm
Znaczenie: kolejny znaczek „miłosny”. Pamiątka dla zakochanych. (kanarek, szczygieł gołąb (?) trzyma napis w pazurach napis ”AMOVR” stoi na ręce, na której leży serce przebite strzałą. Znaczek ten oznaczał najprawdopodobniej „Jestem zakochany”. Ten wzór jest repliką znaleziska z Dordrechtu.

20, Koronacja penisa / Crowning of penis

Datowanie:1[zasłonięte]375-14
Miejsce odnalezienia: ‘s-Hertogenbosch
Wymiary: wys.: 29mm szer.: 24mm
Znaczenie: taki znaczek mógł otrzymać facet ruszający na pielgrzymkę (penis trzyma kij podróżny i torbę). Oznacza, że albo ukochana obiecała mu seks po powrocie z wyprawy, albo, że „sprawdził się” przed wyruszeniem w drogę (co tłumaczyłoby dlaczego otrzymuje koronę) Kolejna „dyskretna” plakietka, raczej nie noszono jej na widoku, sadząc po wymiarach i znaczeniu. Zapewne miała być swego rodzaju przypominajką.

21, Grillowanie penisa / Penis being grilled by family.


Datowanie:1[zasłonięte]375-14

Miejsce odnalezienia: Amsterdam

Wymiary: wys.: 49mm szer.:42mm

Znaczenie: Na znaczku przedstawiono całą rodzinę Dziecko obraca rożen, matka polewa garnuszek stojący na penisie a ojciec się przygląda. Ciężko to odszyfrować, ale prawdopodobnie chodzi motyw ”odwrócenia sił „ w świecie. Popularna myśl pod koniec średniowiecza, kiedy oczekiwano bliskiego końca świata. (Ale być może ma też jakieś „świńskie” znaczenie)


22.Rycerz na koniu / Knight on horseback

Datowanie:1[zasłonięte]350-14

Miejsce odnalezienia: Holandia (Ieper, Remerswaal, Nieuwlande, Brugia, Amsterdam i inne)

Wymiary: wys.: 42mm szer.: 36mm

Znaczenie: jeden z wielu wzorów znaczków turniejowych. Sprzedawano je jako pamiątki dla „kibiców”. Często malowano w barwy rycerza, któremu ktoś kibicował. Czasem posiadały już gotowy wzór herbu na tarczy. W większości masowa produkcja. Ten konkretny wzór pochodzi z Reimerswaal, ale podobnych znaczków używała cała Europa.


23.Św. Kwiryniusz z Neuss
(medalik) / St.Quirin of Neuss (medallion)

Datowanie: 1[zasłonięte]450-15

Miejsce znalezienia: różne miejsca we Francji, Niemczech, Holandii

Miejsce pochodzenia: Neuss (południowe Niemcy)

Wymiary: wys.: 30mm szer.: 28mm (dotyczy oryginału)

Znaczenie: pamiątka pielgrzymkowa z Neuss. Św. Kwiryniusz był rzymskim żołnierzem, który nawrócił się na chrześcijaństwo i został skazany na śmierć. Uznany za męczennika i świętego. (jako żołnierz jest patronem walczących) Ten wzór jest repliką znaleziska z Middelburga datowanego na lata 1[zasłonięte]475-15.


24.Św. Kwiryniusz z Neuss (postać) / St.Quirin of Neuss (appear)

datowanie: 1[zasłonięte]400-15

Miejsce znalezienia: różne miejsca we Francji, Niemczech, Holandii

Miejsce pochodzenia: Neuss (południowe Niemcy)

Wymiary: wys.: 73mm szer.:42mm

Znaczenie: pamiątka pielgrzymkowa z Neuss. Św.Kwiryniusz był rzymskim żołnierzem, który nawrócił się na chrześcijaństwo i został skazany na śmierć. Uznany za męczennika i świętego. (jako żołnierz jest patronem walczących) Ten znaczek jest repliką znaleziska z Nieuwlande (Holandia) datowanego na lata 1[zasłonięte]475-15


25.Święty Adrian / St. Adrian

Datowanie: 1[zasłonięte]400-15

Miejsce odnalezienia: różne miejsca we Francji, Niemczech, Holandii

Miejsce pochodzenia: Geraardsbergen (Holandia)

Wymiary: wys.: 78mm szer.: 43mm

Znaczenie: pamiątkowy znaczek pielgrzymi z Geraardsbergen gdzie przechowywano relikwie św. Adriana. (św. Adrian był rzymskim oficerem, który nawrócił się na chrześcijaństwo. Zamordowany, za niewykonanie rozkazu, został później uznany za świętego i męczennika. ) Ten wzór jest repliką znaleziska z Nieuwlande (Holandia) datowanego na lata 1[zasłonięte]450-15.

26.Muszla św. Jakuba / St.Jacob’s shell.

Datowanie: 1[zasłonięte]300-15

Miejsce odnalezienia: cała Europa

Miejsce pochodzenia: Santiago de Compostela (Hiszpania)

Wymiary: wys.: 41mm szer.: 30mm

Znaczenie: muszla świętego Jakuba była symbolem odbycia najpopularniejszej bodaj trasy pielgrzymkowej : do Santiago de Compostela. Zwyczaj przyszywania sobie tego znaku był znany już wcześniej, ale ten konkretny wzór (replika znaleziska z Tolsende) datowany jest na lata 1[zasłonięte]450-15.

27.Krzyżyk / Cross

Datowanie: 1[zasłonięte]300-14 (?)

Miejsce odnalezienia: Gdańsk

Wymiary: wys.:52mm szer.:32mm

Znaczenie: Niestety nie wiadomo dokładnie. Prawdopodobnie był to po prostu symbol wiary w Chrystusa.

28.Ręka z kwiatami / Hand with flowers.

Datowanie: 1[zasłonięte]400-15

Miejsce odnalezienia:? (oryginał znajduje się w Salisbury w Anglii)

Wymiary: wys.33mm szer.:50mm

Znaczenie: oznacza przyjaźń, mógł też być wyrazem czyjejś wdzięczności. Odnaleziono wiele znaczków z przedstawieniami kwiatów. (same kwiaty mogły oznaczać piękno)

How old?: 1[zasłonięte]400-15

29.Kapliczka maryjna z Elbląga / Our Lady’s shrine from Elbląg

datowanie: ? około 1400 (według mojej prywatnej oceny)

miejsce znalezienia: Elbląg

miejsce pochodzenia: ?

wymiary: wys.:50mm szer.:28mm (dotyczy repliki)

znaczenie: niestety poza faktem odnalezienia tego znaczka w Elblągu niewiele o nim wiadomo. Nie wiadomo nawet czy jest to plakietka pielgrzymkowa (prawdopodobnie) czy po prostu symbol wiary. Wzór nie został jeszcze opisany.

30.Św.Eligiusz/St.Eligius

Datowanie:1[zasłonięte]200-13

Miejsce znalezienia:Ieper, Dordrecht, Londyn

Miejsce pochodzenia: Noyon (Francja)

Wymiary: wys.: 47mm szer.: 38mm

Znaczenie: Pielgrzymkowa plakietka z Noyon lub z klasztoru St.Eloi. (oba te miejsca utrzymywały, ze posiadają szczątki świętego) Św. Eligiusz żył w VII wieku, był duchownym, który nawrócił wiele osób z Flandrii i Pikardii. Był również ważnym urzędnikiem na dworze Merowingów. Znany ze swoich zdolności jako złotnik, po śmierci ogłoszony patronem tego zawodu.

31.Św.Sebastian / St. Sebastian
Datowanie:
1[zasłonięte]400-15

Miejsce znalezienia :’s-Hertogenbosch, Amsterdam, Rotterdam, Tolsende, Nieuwlande

Miejsce pochodzenia: Rzym (?)

Wymiary: wys.:45mm, szer.: 26mm

Znaczenie: plakietka św. Sebastiana. Prawdopodobnie pielgrzymkowa z Rzymu. (w katakumbach przy Via Apia znajduje się kwatera „San Sebastiano”) Jednak zważywszy na popularność tego świętego może być to również plakietka noszona jako amulet przynoszący szczęście. Św. Sebastian był męczennikiem za wiarę. Przywiązany do drzewa został „rozstrzelany” z łuków. Uznawany za patrona łuczników, przez to często za patrona różnych bractw miejskich używających tej broni. Ta plakietka jest repliką znaleziska z ‘s-Hertogenbosch w Holandii

32.Strzały / Arrows

Datowanie: 1[zasłonięte]400-15

Miejsce znalezienia: Londyn, Salisbury, Canterbury

Wymiary: wys. 50mm

Znaczenie: prawdopodobnie plakietka heraldyczna Artura, księcia Walii (1[zasłonięte]486-15) pochodząca od jego matki, Katarzyny Aragońskiej, chociaż motyw strzał związanych pasem jest spotykany w różnych przedstawieniach heraldycznych. Niektóre plakietki mają przedstawione 24 strzały, czyli tyle ile posiadał w pełni uzbrojony angielski łucznik. Inna teoria mówi, że mogła to być plakietka dla uczestników turnieju łuczniczego o czym mógłby świadczyć fakt, że dwie strzały mają tępe groty sportowe.

33.Św.Wilhelm/St.Guilhem/Saint-Guilhem-le-Desert.

Datowanie: 1150–1250 (?)

Miejsce znalezienia: Londyn

Miejsce pochodzenia: Saint-Guilhem-Le-Desert (Gellone - Francja)

Wymiary: wys. 40mm szer.:36mm

Znaczenie: plakietka pielgrzymkowa z miejscowości Saint-Guilhem-Le-Desert, (na zachód od Montpellier, w wąwozie Herault) jednego z ważniejszych przystanków na drodze do Composteli. Sam św.Wilhelm był kuzynem i zaufanym dowódcą Karola Wielkiego. Wsławił się powstrzymaniem arabskiej inwazji na królestwo Franków i udziałem w odwetowej kampanii zakończonej zdobyciem Barcelony. W 804 roku ufundował klasztor w Gellone, gdzie w 806 osiadł jako mnich. Jego grobowiec i przechowywany w nim fragment Prawdziwego Krzyża uczyniły opactwo sławnym. Szczyt jego popularności przypada na okres XII i XIII wieku.

34.Łucznik/Archer

Datowanie: 1[zasłonięte]375-14

Miejsce znalezienia: Nieuwlande(Holandia), Londyn

Wymiary: wys. 47mm szer.:23mm

Znaczenie: ciężko ustalić znaczenie tej plakietki. Być może stanowił nagrodę w konkursie łuczniczym, a może nosili go członkowie jakiegoś miejskiego bractwa strzeleckiego lub kompanii łuczniczej. Mógł również stanowić zwykłą ozdóbkę z przedstawieniem ulubionego sportu. Ten konkretny znaczek jest repliką znaleziska z Nieuwlande.

35.Św.Barbara/St.Barbara

Datowanie: około 1400

Miejsce znalezienia: Anglia (Salisbury (?)

Wymiary: wys. 35mm szer.:35mm

Znaczenie: nie wiadomo czy jest to plakietka pielgrzymkowa czy tylko amulet ze świętą. Życie św. Barbary znane jest tylko z legend. Żyła prawdopodobnie w IV w. Zgodnie z tradycją, córka bogatego mieszczanina, która potajemnie została chrześcijanką i złożyła śluby czystości. Ojciec dowiedziawszy się o tym zamknął ją w wieży i głodził próbując zmusić do małżeństwa i odrzucenia wiary. Kiedy wyczerpał już wszystkie środki zaprowadził ją przed sąd i oskarżył. Za swoją wiarę została skazana na śmierć przez ścięcie. Wyrok miał wykonać jej ojciec. Po śmierci uznana za świętą. Modlono się do niej chcąc się ustrzec przed ogniem, piorunami i wybuchami, uznawana za patronkę strażaków, górników i artylerzystów.

36.Św.Urszula / St.Ursula

Datowanie: 1[zasłonięte]325-14

Miejsce znalezienia: Dordrecht, Groningen, Westenschouwen, Slums, Gdańsk

Miejsce pochodzenia: Kolonia (Niemcy)

Wymiary: wys. 37mm szer.:30mm

Znaczenie: plakietka pielgrzymkowa z Kolonii. Odnaleziono ponad 10 rożnych wersji tego znaczka, wszystkie datowane są na podobny okres. (z reguły druga połowa XIV wieku) O samej św. Urszuli nie wiadomo nic pewnego. Znana jest przypowieść o świętej Urszuli i 11. 000 dziewic. Zgodnie z nią Urszula była córką króla Bretanii, jako chrześcijanka postanowiła złożyć śluby czystości. Odrzuciła tym samym ofertę małżeństwa z królem Hunnów (Hunów ?) Eteriuszem. Na tym tle doszło do wojny. Urszula wraz z towarzyszkami, też dziewicami w liczbie 11 tys., wsiadła na statki chcąc uciec prześladowcom. Niestety u ujścia Renu napotkały Hunnów i Rzytkie zostały zamordowane. Kiedy Hunnowie odeszli Urszulę ze czcią pochowano w Kolonii.Liczba 11 tys. Jest wynikiem pomyłki w odczytywaniu opisu na grobowcu. Napisane było XI M V, co oznaczało „Jedenaście Męczennic Dziewic”, ponieważ napis był zatarty „M” odczytano jako tysiąc. Św. Urszula jest patronka młodych kobiet I dobrej śmierci. Ten wzór jest repliką znaleziska z Gdańska.

37.Polowanie z sokołem / Hawking

Datowanie: 1[zasłonięte]350-14

Miejsce znalezienia: Londyn

Wymiary: wys. 45mm szer.:45 mm

Znaczenie: prawdopodobnie jest to po prostu przedstawienie ulubionego sportu. Bez dodatkowych znaczeń czy podtekstów. Podobnie jak plakietka z łucznikiem ta również mogła być nagrodą w konkursie, lub miłą pamiątką dla uczestników jakiegoś polowania.

38.Dzban z kwiatami / Jug with flowers.

Datowanie: 1[zasłonięte]350-15

Miejsce znalezienia: Amsterdam, Nieuwlande, Dordrecht

Wymiary: wys. 47mm szer.:34 mm

Znaczenie: Podobnie jak znaczek „Ręka z kwiatami”, mógł to być symbol piękna i wdzięczności dla kogoś. Na plakietce znajduje się napis” VIVE LA BELLE” czyli „Niech żyje piękno”. Być może prezent dla ukochanej, uwielbianej osoby. Niektórzy badacze łączą te znaczki z osobą Marii Magdaleny. Ten zwór jest repliką znaleziska z Dordrechtu, datowanego na lata 1[zasłonięte]400-15.

39,Wierny pies / Faithful dog.
Datowanie:
1[zasłonięte]375-14

Miejsce znalezienia: Rotterdam, Nieuwlande, Dordrecht, Londyn

Wymiary: wys. 30mm szer.:25 mm

Znaczenie: Pies jest symbolem wierności. Szczególnie wierności ukochanej osobie. Chociaż niektóre przedstawienia ukazujące harty, być może są po prostu przedstawieniem zamiłowania do polowań. Nie mam natomiast wątpliwości, że ten mały znaczek z napisem „AOMA” jest symbolem wiernej miłości. Jest to replika znaleziska z Nieuwlande, datowanego na lata 1[zasłonięte]375-14

40,Karol Wielki / Charlemagne.

Datowanie: 1[zasłonięte]250-14

Miejsce znalezienia: Dordrecht, Rotterdam, Vlaardingen, Zierikize, Londyn

Miejsce pochodzenia: Aken (dawniej Akwizgran, Niemcy)

Wymiary: wys. 42mm szer.:41mm

Znaczenie: Plakietka pamiątkowa z jednego z najpopularniejszych miejsc pielgrzymek Europie. W Aken spoczywały nie tylko relikwie Karola Wielkiego, ale wiele innych cennych pamiątek, jak np.: koszula Marii Panny, materiał, w który owinięto odciętą głowę św.Jana Chrzciciela czy pończochy św.Józefa, którymi owinięto nowo narodzonego Jezusa itd. Sam Karol był potężnym władcą z dynastii Karolingów, żył w latach 742-814. Wsławił się jako niezwyciężony wódz i gorliwy chrześcijanin. Wprowadził chrześcijaństwo do wielu miejsc w Europie. (uprzednio je podbijając ) Ten wzór jest repliką znaleziska z Zierkize (Holandia) datowanego na lata 1[zasłonięte]250-13. Napisów na plakietce „+ VIH + YIT” jeszcze nie rozszyfrowałem.

41.Zwiastowanie / Annunciation

Datowanie: 1[zasłonięte]175-12

Miejsce znalezienia: Dordrecht, Middelburg (Holandia)

Miejsce pochodzenia: Nazaret (Ziemia Święta)

Wymiary: wys. 61mm szer.:50mm

Znaczenie: Plakietka pamiątkowa z Ziemi Świętej. Jeden z najwcześniejszych znaków pielgrzymkowych jakie udało mi się odnaleźć w źródłach. Przedstawia scenę Zwiastowania Maryi Pannie. Po lewej stronie widoczny jest anioł Gabriel trzymający w ręku krzyż. Po prawej stoi Maryja unosząca jedną w geście pozdrowienia a drugą opierająca na brzuchu. Scenę okala spisana skrótami po łacinie pierwsza część modlitwy Zdrowaś Mario: +AVE GRA. PLENA DII S. TECV BEIE DICTATVM MVLIERBVS BIE DICT FRVCT VENTRIS TVI.

Cała modlitwa brzmi: - Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum. Benedicta tu in mulieribus, et benedictus fructus ventris tui, Iesus. Sancta Maria, Mater Dei, ora pro nobis peccatoribus, nunc, et in hora mortis nostrae. Amen.

42, Św.Andrzej Apostoł / St.Andrew Apostle

Datowanie: 1[zasłonięte]450-15

Miejsce znalezienia: Sluis

Miejsce pochodzenia: St. Andrews (Szkocja)

Wymiary: wys. 67 mm szer.:40mm

Znaczenie: plakietka pielgrzymkowa z St.Andrews. Święty Andrzej był jednym z pierwszych uczniów Chrystusa. Pochodził z Betsaidy i był młodszym bratem św. Piotra. Po zesłaniu Ducha Świętego nauczał w Achai (tak twierdzą apokryfy „Dzieje Andrzeja” i „Męka Andrzeja” ) Kiedy przybył do miasta Patras na Peloponezie został aresztowany przez namiestnika rzymskiego i skazany na śmierć na krzyżu. Wyrok wykonano publicznie ok. 30 listopada 65 roku po narodzeniu Chrystusa stąd święto Apostoła przypada właśnie na 30 XI. Święty poniósł śmierć na krzyżu w formie litery X, stąd też krzyż taki zwykło się nazywać krzyżem św. Andrzeja.

Imię Andrzej pochodzi z greki. Andreios znaczy dzielny. Relikwie Andrzeja przechowywano początkowo w Patras, następnie w Konstantynopolu , skąd po1202 roku wywieziono je do Amalii, głowę zaś w 1464 umieszczono w Rzymie w Bazylice św.Piotra. Głowę Świętego zwrócono kościołowi greckiemu w 1964 roku. Andrzej jest między innymi Świętym patronem Szkocji.

43,Plakietka maryjna - Opava/ Our Lady’s shrine – Opava

Datowanie: 1[zasłonięte]300-14
miejsce znalezienia: Gdańsk, Amsterdam, Dordrecht, Opava(Czechy)
wymiary: wys. 42mm (z krzyżykiem) szer.: 33mm (z kółeczkami)

miejsce pochodzenia: Aken (?) w Niemczech
znaczenie: plakietka pątnicza z przedstawieniem Matki Boskiej i Dzieciątka. Wśród zachowanych znaczków znaleźć można kilkadziesiąt różnych wersji kapliczek maryjnych, co dobitnie świadczy o ich popularności w tym okresie. Prawdopodobnie wzór jest pamiątką z Aken w Niemczech

44,Tańczące penisy/ Dancing penises

Datowanie: 1[zasłonięte]400-14

Miejsce znalezienia: Amsterdam

Miejsce pochodzenia: nieznane

Wymiary: wys. 53mm szer.:55mm

Znaczenie: Niestety nieznane. Dwa uskrzydlone penisy tańczą pod drzewem, na którym siedzi mniejszy fallus. Być może znaczek ten miał zapewniać płodność i siły seksualne noszącej go osobie.

45,Syrena/ Mermaid

Datowanie: 1[zasłonięte]400-14

Miejsce znalezienia: Paryż (Francja),

Miejsce pochodzenia: nieznane

Wymiary: wys.: 40 mm szer.:50mm