Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

BAŚNIE DLA DZIECI I DLA DOMU GRIMM 2 TOMY NOWE

01-01-2015, 23:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 69.90 zł     
Użytkownik PROPOLONIA
numer aukcji: 4925473412
Miejscowość PL
Wyświetleń: 2   
Koniec: 01-01-2015 23:37:43

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 3.00 [kg]
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2013
Kondycja: bez śladów używania
Autor: Grimm Jakob i Wilhelm
Przedział wiekowy: dla przedszkolaków (3-5 lat), dla dzieci z klas I-III (6-9 lat), dla dzieci z klas IV-VI (10-12 lat), dla młodzieży (13-18 lat)
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Wilhelm i Jakub Grimm

 BAŚNIE DLA DZIECI I DLA DOMU


KLASYKA W NOWYCH SZATACH


wydawnictwo : Media Rodzina

ilość stron : 2 tomy, łącznie 984

t.I - 496

t.II - 488

 oprawa : twarda

stan : nowa

 

 

Jakub Grimm (1[zasłonięte]785-18), filolog niemiecki, twórca germanistyki i jego brat Wilhelm (1[zasłonięte]786-18), także filolog, swoje słynne baśnie zaczęli ogłaszać drukiem w latach 1[zasłonięte]812-18. Pełne wydanie, zwane wielkim, zatytułowane „Kinder- und Hausmärchen" ukazało się w 1857 roku. Zbiór ten w 2005 roku został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Przetłumaczony na ponad 160 języków, jest obok Biblii Lutra najbardziej znanym dziełem niemieckiej kultury. 

 

To właśnie ten kanoniczny zbiór pochodzący z 1857 roku stał się podstawą nowego przekładu niniejszej, dwutomowej edycji. Autorką przekładu oraz posłowia do książki jest Eliza Pieciul-Karmińska, tłumaczka i teoretyk przekładu. Dzięki jej tłumaczeniu zachowującemu równowagę między wiernością oryginałowi i tradycją (związaną z poprzednimi wydaniami) możemy po raz pierwszy zapoznać się z baśniami wolnymi od nachalnego dydaktyzmu i odartymi z patyny czasu. 

 

Autorem rycin do zbioru Baśni dla dzieci i dla domu jest Otto Ubbelohde. Niemiecki artysta żyjący na przełomie XIX i XX wieku zaliczał się do kręgu artystów secesji i znany był jako autor pejzaży i martwych natur. Zamieszczenie ilustracji artysty w zbiorze baśni braci Grimm niewątpliwie przyczyniło się do znacznego wzrostu ich popularności. 

 

Baśnie braci Grimm inspirowały pisarzy, kompozytorów, reżyserów filmowych i telewizyjnych. I są kanonicznie obecne w powiedzeniach, w formułach ludowej mądrości. Cnotom wierności, empatii i odwagi przeciwstawiają przywary pychy, egoizmu, zawiści i bezduszności. Stanowią dziś cząstkę powszechnej i powszedniej świadomości. Głoszą bowiem potrzebę dobra oraz możliwość pokonania zła dobrem. 

Hubert Orłowski

fragment przedmowy