Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

B W LINKE INNY ŚLĄSK INNA RZECZYWISTOŚĆ

08-05-2015, 20:41
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 59 zł      Aktualna cena: 39 zł     
Użytkownik Chorzowianin
numer aukcji: 5298030598
Miejscowość Chorzów
Wyświetleń: 5   
Koniec: 08-05-2015 20:46:53

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Książka wydane przez Muzeum Górnictwa Węglowego w 2012 roku prezentuje dorobek Bronisława Linkego – artysty wciąż mało znanego, którego prace nie pozwalają odbiorcy pozostać obojętnym. Niewiele jego prac dotrwało do naszych czasów, część znamy z reprodukcji lub czarno-białych fotografii, o innych wiemy jedynie, że powstały… Stron 78, 40 barwnych reprodukcji prac Linkego, tekst o artyście i jego twórczości. Polecam wszystkim zainteresowanym sztuką, między innymi sztuką o Śląsku. Książka nowa – stan bdb (jedyny feler to drobne zagięcie okładki widoczne na ostatnim zdjęciu).

 

 

Nakładem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w 2012 roku ukazała się publikacja Bronisław Wojciech Linke. Inny Śląsk. Inna rzeczywistość. Przerzucając karty katalogu, możemy prześledzić nie tylko przedwojenne dokonania artystyczne Linkego (cykl Miasto i inne prace), ale też poznać jego wizję Górnego Śląska (cykl Śląsk). Artysta przejechał na Górny Śląsk wiosną 1936 roku. Efektem tego pobytu był cykl Śląsk liczący 30 prac, z których ocalało 6, dalsze 8 znamy ze zdjęć wykonanych przez autora, inne z reprodukcji. W kompozycji obrazów pojawiły się charakterystyczne dla Linkego metafory oparte przede wszystkim na zamianie ról – ludzie podlegają reifikacji (urzeczowieniu), przedmioty – animizacji (ożywieniu), a wszelkiego rodzaju potwory – personifikacji (uczłowieczeniu). Odbiór dzieł Linkego oscyluje między zachwytem a odrazą i odrzuceniem, niezmiennie fascynuje drastyczność jego sztuki i upodobanie do brzydoty. Czy dziś tak wygląda Górny Śląsk, czy tamten świat odszedł, co w pracach Linkego pozostaje uniwersalne, czego nie zmieni upływający czas? Z pewnością nie tylko takie refleksje wywoła lektura katalogu i przypomnienie sobie (bądź dopiero poznanie) artystycznych dokonań Linkego.