Borys Łewyćkyj (Lewickyj) - Terror i rewolucja
cykl Archiwum Rewolucji
- książka wydana w środowisku emigracyjnym, przez Instytut Literacki "Kultura" Giedroycia
Instytut Literacki, Paryż 1965
Autor, Borys Łewyćkyj, to ukraiński dysydent, sowietolog, współpracownik paryskiej Kultury. Przed wojną działacz polityczny. Był jednym z założycieli i członkiem komitetu Centralnego Ukraińskiej Partii Narodowo-Demokratycznej (UNDP).
Na powojennej emigracji w Niemczech był w 1946 jednym z założycieli Ukraińskiej Partii Rewolucyjno-Demokratycznej (URDP) i w latach 1[zasłonięte]946-19 w Monachium współredaktorem jej organu prasowego "Wpered".
Krytykował liderów diaspory ukraińskiej, w szczególności za współpracę z Niemcami w czasie II wojny światowej oraz strategię ostrej retoryki antykomunistycznej. Postulował wspieranie ruchów rewizjonistycznych w krajach Europy Wschodniej. Poczynając od 1956 poświęcił się badaniom sowietologicznym. Został doradcą Socjaldemokratycznej Partii Niemiec do spraw ZSRR. Pod koniec życia wykładał na Wolnym Uniwersytecie Ukraińskim w Monachium.
Książka Terror i rewolucja, wydana nakładem Instytutu Literackiego "Kultura" w Paryżu...
Instytut Literacki "Kultura" założył na emigracji Jerzy Giedroyc, by stworzyć kanon swobodnej myśli polskiej, Polaka nowoczesnego, by oddziaływać na Polskę Ludową i Europę. Trzon "Kultury" stanowili byli żołnierze armii gen. Andersa.Pierwszy numer pisma ukazał się w Rzymie w czerwcu 1947 roku pod red. Giedroycia i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Kolejne wydawano w Paryżu."Kultura" kultywowała idee Józefa Piłsudskiego - w kwestii wyzwolenia narodów na terenie Rosji dla rozbicia jej reżimu - z zasadniczym udziałem Polski!
Oddziaływanie "Kultury"
W 1951 r. w "Kulturze" opublikowano "Rok 1984" Orwella, któremu nieprzychylni byli angielscy wydawcy, ze względu na krytyczny stosunek autora do sojusznika Wielkiej Brytanii, Józefa Stalina. Giedroyć pomógł w emigracji Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego i Zygmunta Baumana. "Kultura" wspomagała intelektualistów z okresu Solidarności. Dyplomatyczna inicjatywa Giedroycia na Zachodzie to między innymi propozycja Miłosza i Lecha Wałęsy na kandydatów do Nagrody Nobla, nagłaśnianie wagi przemian społecznych w centralnej Europie.