Błonnik pokarmowy 250 g
Błonnik to naturalny produkt, oporny na działanie enzymów trawiennych człowieka.
Zadaniem błonnika jest „przemieszczanie się” po całym organizmie i usuwanie z niego elementów przemiany materii. Niedobór błonnika w organizmach współczesnych ludzi prowadzi do tzw. chorób cywilizacyjnych.
Właściwości i zastosowanie:
Włókno pokarmowe, nazywane błonnikiem naturalnym, to grupa związków chemicznych, które wchodzą w skład roślin i stanowią część ich struktury. Błonnik jest naturalnym składnikiem owoców, warzyw, nasion i zbóż, i nie jest rozkładany przez enzymy trawienne w organizmie człowieka. Błonnik nie jest substancją odżywczą, ale wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu, dlatego powinien znaleźć się w naszej diecie.
Dlaczego spożywanie błonnika jest tak ważne?
W ostatnich latach zwiększył się popyt na produkty wysokoprzetworzone, a, co za tym idzie, zmniejszyło się spożycie naturalnego błonnika. Ma to negatywne konsekwencje, w postaci tzw. chorób cywilizacyjnych: otyłości, cukrzycy, miażdżycy, a także próchnicy, zaparć, zapaleń wyrostka robaczkowego, nowotworów i polipów.
Błonnik usprawnia pracę układu pokarmowego, poprzez wchłanianie wody i przyśpieszanie oczyszczania organizmu z resztek pokarmu, a także sprzyja redukcji masy ciała, poprzez utrudnianie trawienia iw wchłaniania i zwiększenie wydalania tłuszczów. Błonnik normalizuje, też zaburzenia gospodarki węglowodanowej, poprzez stabilizację poziomu glukozy we krwi i obniżenie wchłaniania węglowodanów.
Dieta, bogata w błonnik zapobiega, też chorobom żył kończyn dolnych, nowotworom jelita grubego i zapaleniu wyrostka robaczkowego.
Błonnik, naturalnie znajduje się w warzywach, owocach i produktach zbożowych, ale, większość osób nie spożywa go tyle, ile powinna wynosić dzienna dawka, czyli, jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, co najmniej 35 g dziennie. Dlatego stworzono gotowy błonnik, który należy przyjmować.