Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Azotan Potasu Saletra Potasowa Czysta 99,5% 1kg

01-03-2015, 20:55
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 8.50 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 8.50 zł     
Użytkownik Marcin88x1
numer aukcji: 5109426987
Miejscowość Radłów
Kupiono sztuk: 3    Licytowało: 3    Wyświetleń: 121   
Koniec: 01-03-2015 20:31:54
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

DZIŚ DO ZAOFEROWANIA MAM NA SPRZEDAŻ AZOTAN POTASU Z ANTYZBRYLACZEM min. 99,5%.

 

 

Postać

Ciało krystaliczne

Barwa

Biała

Zapach

Bez zapachu

  gat. I

 

Azotan
potasowy
KNO3

Min.

99,5%
Woda H2O Max. 0,2%
Chlorki jako NaCl Max. 0,06%
CaO + MgO jako CaO Max. 0,05%
Żelazo jako Fe+3 Max. 0,0005%
Substancje
redukujące
jako KNO2 Max. 0,01%
Metale
ciężkie

jako Pb+2

Max.

0,002%
Substancje nieroz-
puszczalne w wodzie

Max.

0,02%

 

Azotan potasu


Azotan potasu jest naturalnie występującym minerałem używanym powszechnie do produkcji materiałów wybuchowych, fajerwerków, paliwa rakietowego oraz nawozów . Jednak od średniowiecza, azotan potasu, nazywany także solą Piotra, był używany do konserwowania mięs. W średniowieczu, azotan potasu, wytworzono stosując kombinację słomy i moczu. Dzisiaj dostępne są bardziej zaawansowane środki, które nie pociągają za sobą potrzeby wykorzystania substancji ustrojowych do jego stworzenia. Obecnie Azotan Potasu E252 jest to środek używany w przemyśle spożywczym, głównie w przetwórstwie mięsa, jako substancja konserwująca, zapobiegająca rozwojowi bakterii jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum). Jad kiełbasiany jest jedną z najsilniej trujących substancji biologicznych, jakie znamy, dlatego zapobieganie takim zatruciom jest kluczową sprawą w produkcji żywności. Procesy termiczne, którym poddaje się przetwory mięsne, zabijają znajdujące się w nich bakterie, jednak nie niszczą przetrwalników – za to odpowiadają właśnie związki azotu. Poza tym dodawanie ich do produktów mięsnych (tzw. peklowanie) powoduje nadanie im odpowiedniego smaku, zapachu i barwy.

 

 

Zastosowanie:

 

Przemysł spożywczy: gotowane mięso, boczek, szynka, salami, sery twarde, półtwarde i półmiękkie i inne, marynowane ryby (szproty i śledzie).
Przemysł rolniczy: produkuje się z niego nawóz azotowy.
Przemysł chemiczny: produkcja materiałów wybuchowch, czarnego prochu strzelniczego. A także produkcja azotynu potasu oraz reakcje nitrowania.
 

 

Wpływ na zdrowie człowieka:

 

 

Dopuszczalna dzienna dawka Azotanu potasu wynosi 3,7 mg na kilogram masy ciała. Azotan potasu jest środkiem łatwo wchłanialnym w przewodzie pokarmowym i większości wydalany jest z moczem w postaci niezmienionej. W określonych warunkach, z udziałem mikroflory jelit, może nastąpić redukcja azotanów do azotynów, co może stać się powodem zatrucia. Najczęstszym skutkiem przedawkowania są mdłości, wymioty, zawroty głowy, migrena. Środek szkodliwie działa na tarczycę a także jest niedozwolony dla dzieci poniżej 6 miesięcy.  

 

Przechowywanie:

 

Azotan potasu należy przechowywać w pomieszczeniach suchych, chłodnych i odpowiednio wentylowanych. Produktu nie należy przechowywać na drewnianych podłogach oraz razem z nieodpowiednimi materiałami: produktami łatwopalnymi, organicznymi lub innymi materiałami o silnych właściwościach utleniających.

 

 

Uwaga!

 

Używając produktu należy zachować szczególne środki ostrożności unikać bezpośredniego kontaktu z substancją ze względu na możliwość podrażnienia skóry, oczu, błon śluzowych nosa i przewodu pokarmowego.

 

 

W razie pytań można dzwonić udzielę szczegółów:

 

507 [zasłonięte] 833

 

Zapraszam do kupna.