Magdalena Sabik, Anna Szczypczyk
ZABAWY DLA DZIECI Z AUTYZMEM
Prezentowana publikacja to zbiór zabaw terapeutycznych dla dzieci (np. dla dzieci z autyzmem). Może ona być pomocna dla nauczycieli i terapeutów, a także rodziców, którzy chcą w interesujący i zarazem pożyteczny sposób spędzać czas ze swoim dzieckiem.
Książka podzielona jest na rozdziały zgodnie z charakterem proponowanych zabaw. Znajdują się tu gry i zabawy: ruchowe, manipulacyjne i konstrukcyjne, plastyczno-techniczne, muzyczno-rytmiczne, tematyczne i edukacyjne.
Przy każdej zabawie znajdują się informacje o potrzebnych rekwizytach oraz sposobie przeprowadzenia aktywności. Dodatkowo zamieszczono wskazówki, o jakie jej elementy należy szczególnie zadbać, aby zabawa miała charakter terapeutyczny, a także propozycje modyfikacji zabawy, aby była ona dostosowana do możliwości dziecka i cały czas dla niego ciekawa.
MUZYKA OTWIERA NAM ŚWIAT – Program muzycznych zajęć edukacyjno-terapeutycznych dla dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz dzieci z autyzmemJest to program zajęć muzycznych dla dzieci niepełnosprawnych. W książce opisano cele i budowę spotkań, formy i metody pracy, treści programowe. Podano przykłady zabaw i piosenek oraz 15 scenariuszy zajęć. Zamieszczono również 3 arkusze obserwacji dziecka, które ułatwią ocenę jego postępów. Książka powstała w wyniku kilkunastu lat pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, o dużej rozpiętości możliwości psychomotorycznych. Autorzy, znając terapeutyczne oddziaływanie muzyki, stworzyli własną koncepcję zajęć, którą nieustannie korygowali i wzbogacali o elementy poznawanych metod, np. Metody Dobrego Startu, Integracji Sensorycznej, Kinezjologii Edukacyjnej.Spis treści:
I. Założenia ogólne Cele programu Metody i formy pracy Organizacja działań Nietypowe instrumenty Nietypowe pomoce dydaktyczne Diagnozowanie i ocena postępów dziecka Współpraca z rodzicami
II. Treści programowe Układ treści Budowa zajęć Uwagi organizacyjne
III. Przykłady zabaw i ćwiczeń Zabawy i ćwiczenia przy akompaniamencie pianina, realizujące poszczególne cele zajęć Ruch w przestrzeni (z zastosowaniem elementów Integracji Sensorycznej) Zabawy i ćwiczenia oddechowe i logopedyczne Zabawy i ćwiczenia relaksacyjne Zabawy i ćwiczenia korekcyjne Zabawy i ćwiczenia koordynujące współpracę półkul mózgowych; przekraczanie linii środka ciała
IV. Suplement praktyczny Arkusze diagnostyczne Przykładowe scenariusze zajęć Piosenki własne Wyniki prowadzonych obserwacji Wykaz piosenek wykorzystanych w scenariuszach
Barbara Sher
GRY I ZABAWY WE WCZESNEJ INTERWENCJI – Ćwiczenia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i przetwarzania sensorycznego
Niniejsza książka jest przeznaczona dla terapeutów, nauczycieli przedszkoli i rodzin dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej (SPD). Autorka kładzie nacisk również na integrację społeczną i uwzględnia specjalne potrzeby dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Gry i zabawy podzielono na rozwijające dużą i małą motorykę. Pewne novum stanowi rozdział poświęcony aktywnościom ruchowym w wodzie.
Gry i zabawy we wczesnej interwencji to kolejny tom serii Biblioteka SI.
AUTYZM – PRZYCZYNY, SYMPTOMY, TERAPIA
Autorka w swej pracy porusza problem diagnozowanego ostatnio coraz częściej zaburzenia rozwoju, jakim jest autyzm. Pomimo przeprowadzenia wielu badań wciąż nie wiemy, jak dochodzi do jego powstania, nie potrafimy więc mu zapobiegać, a w przypadku wielu osób dobrać dającej oczekiwane efekty terapii.
Książka składa się z pięciu rozdziałów. W pierwszym Autorka dokonuje obszernego przeglądu stanowisk dotyczących sformułowania samej definicji autyzmu (w tym jej zakresu) oraz jego przyczyn. Czyni to w powiązaniu z opisem innych, zbliżonych pod względem objawów zaburzeń. Drugi i trzeci rozdział to próba opisu objawów autyzmu oraz zastanowienia się nad tym, jak je wykryć najwcześniej, co w sposób oczywisty może przynieść wiele pozytywnych konsekwencji. W rozdziale czwartym Autorka zawarła przegląd metod, jakimi mogą posłużyć się specjaliści przy podjęciu wczesnej interwencji wobec osób z autyzmem. Część ostatnia to swego rodzaju poradnik dla rodziców zawierający szereg rad na temat tego, co zrobić, by ułatwić rodzicom opiekę nad dzieckiem, i jakie sposoby wykorzystać w codziennej, efektywnej pracy zmierzającej do minimalizacji jego problemów w późniejszym życiu osobistym i zawodowym, a przez to do podniesienia poziomu życia jego oraz jego najbliższego otoczenia (rodziny).
Książkę swoją Autorka adresuje przede wszystkim do rodziców, którzy podejrzewają autyzm u swojego dziecka lub którzy usłyszeli już tę diagnozę. Z pracy skorzystają też osoby zainteresowane problemem z racji rodzaju swoich studiów czy wykonywanej pracy zawodowej.
„Autyzm a niepełnosprawność intelektualna i opóźnienie w rozwoju” to książka, która dokładnie definiuje, czym jest, a czym nie jest zaburzenie autystyczne. Autor, opierając się na najnowszych klasyfikacjach zaburzeń, doniesieniach z literatury przedmiotu oraz własnych badaniach, charakteryzuje autyzm, różnicując go od innych deficytów rozwoju oraz takich zaburzeń, jak zespół Aspergera, Retta czy zespół Krzywego Chromosomu X.
Dzięki zawartym w książce opisom cech autyzmu oraz zaproponowanej przez autora Skali Oceny Zaburzeń Autystycznych możliwa jest właściwa diagnoza tego zaburzenia oraz zaplanowanie potrzebnej danemu dziecku terapii. Warte podkreślenia jest także podejście prezentowane przez Jacka Błeszyńskiego, który postuluje głęboko humanistyczne rozumienie autyzmu, będące jednocześnie rozumieniem człowieka i podkreśleniem jego potencjału.
Osnat Teitelbaum, Philip Teitelbaum
CZY MOJE DZIECKO MA AUTYZM? Jak rozpoznać najwcześniejsze oznaki autyzmu
Autorzy najpierw przedstawiają ogólne informacje o historii autyzmu, a potem omawiają poszczególne etapy rozwoju motorycznego niemowlęcia. Osobny rozdział poświęcony jest każdej z najważniejszych umiejętności motorycznych: przewracaniu się z pleców na brzuch, siadaniu, raczkowaniu i chodzeniu. Prawidłowy rozwój jest zestawiony z rozwojem nieprawidłowym, więc czytelnik bez trudu może rozpoznać atypowe wzorce ruchowe. Książka opisuje także wyjątkowy, trzydziestosekundowy i łatwy do przeprowadzenia samodzielnie Test Przechyłu, dzięki któremu można wykryć problemy z równowagą, charakterystyczne dla dzieci autystycznych. Badacze zamieścili również wskazówki, jak szukać fachowej pomocy dla dziecka, u którego rozwój motoryczny może sygnalizować istnienie jakiegoś problemu neurologicznego.
OBEJRZYJ KSIĄŻKĘ:
http://issuu.com/wydawnictwoharmonia/docs/czy_moje_dziecko_ma_autyzm?e=[zasłonięte]44262/[zasłonięte]33411
KUPUJESZ-WYPEŁNIJ "FORMULARZ PŁACĘ"
regulamin sklepu na stronie "o mnie"
MASZ PYTANIA? DZWOŃ: 32 [zasłonięte] 93 lub 32 [zasłonięte] 72
DANE DO PRZELEWU: P.P.H.U Najbar Mirosław ul.Batorego 24 43-100 Tychy ING BANK ŚLĄSKI 92 1050 [zasłonięte] 1[zasłonięte]3990023 [zasłonięte] 247368