Postać Franciszka Pieczki aktora z ogromnym dorobkiem artystycznym przybliża dziennikarz prasowy i telewizyjny Kamil Śmiałkowski. W częściowo biograficznym szkicu przedstawia on drogę zawodową tego znakomitego artysty i omawia dzieła, które złożyły się na jego filmografię.
Pieczka zdobywał sławę powoli. Początkowo, zarówno w teatrze, jak i w filmach, występował jedynie w epizodach. Przełomem w jego karierze stała się rola Gustlika Jelenia w bijącym niegdyś rekordy popularności serialu Czterej pancerni i pies. Aktor nie dał się jednak zaszufladkować. W Żywocie Mateusza debiutanckim obrazie Witolda Leszczyńskiego wcielił się w zupełnie inną postać: człowieka naiwnego, mocno związanego z naturą.
Swoją wysoką klasę potwierdził w filmie;Blizna Krzysztofa Kieślowskiego. Za rolę targanego moralnymi wątpliwościami dyrektora kombinatu uhonorowano go nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Współpraca z reżyserem Janem Jakubem Kolskim także okazała się sukcesem kreacja tytułowej postaci w Jańciu Wodniku; ponownie zachwyciła festiwalowe jury.
Drugą część tomu stanowi filmografia artysty. Ilustrują ją zdjęcia z planu opatrzone krótkimi komentarzami.Szkic o Franciszku Pieczce dopełnia płyta DVD z filmem Jerzego Kawalerowicza Austeria w odświeżonej cyfrowo wersji. W ekranizacji powieści Juliana Stryjkowskiego aktor zagrał karczmarza Taga, który przyjmuje pod swój dach uciekinierów z terenów ogarniętych I wojną światową i swoim autorytetem pomaga im zachować wiarę w nienaruszalny porządek starego świata.