Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

AUGUST BIELOWSKI TWÓRCZOŚĆ POETYCKA WROCŁAW 1965 R

19-01-2012, 14:55
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 50 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2036022984
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 4   
Koniec: 13-01-2012 20:28:27

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1965
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
TWÓRCZOŚĆ POETYCKA AUGUSTA BIELECKIEGO



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)

AUTOR -
ANNA GORIACZKO-BORKOWSKA

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - ZAKŁAD NARODOWY IM. OSSOLIŃSKICH (OSSOLINEUM), WROCŁAW 1965
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 550 + 150 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, NIERÓWNE BRZEGI KART) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 189
WYMIARY - 21,5 x 15 x 1 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,232 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
NIE ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -

PRACE WROCŁAWSKIEGO TOWARZYSTWA NAUKOWEGO TRAVAUX DE LA SOCIETE DES SCIENCES ^T DES LETTRES DE WROCŁAW
SERIA A. Nr 106
ANNA GORIACZKOBORKOWSKA
TWÓRCZOŚĆ POETYCKA AUGUSTA BIELOWSKIEGO
Redaktor tomu: Jerzy Krókowski Sekretarz redakcji: Marian Kaczmarek
Praca doktorska wykonana w Katedrze Literatury Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem prof. dr Bogdana Zakrzewskiego
TWÓRCZOŚĆ POETYCKA AUGUSTA BIELOWSK1EGO




SPIS TREŚCI

Uwagi wstępne........................... 5
I. Poeta i konspirator......................... 9
II. W kręgu słowianofilskich idei..................... 25
III. Przekłady słowiańskich zabytków................... 50
IV. Dumy i dumki........................... 60
V. Kolędy............................... 114
VI. Pieśń historyczna.......................... 146
VII. Wiersze patriotyczne......................... 167
Zakończenie.............................. 178
Resume .............................. 186





UWAGI WSTĘPNE

August Bielowski znany jest w historii Galicji przede wszystkim jako historyk, autor szeregu prac naukowych, wydawca Monumenta Poloniae Historica i jako ossolińczyk piastujący od 1869 r. stanowisko dyrektora Zakładu Narodowego.
Już w końcu XIX w. mało kto pamiętał o „grzechach młodości" dyrektora Ossolineum, o jego działalności literackiej i politycznej. Sylwetka uczonego historyka przesłoniła postać młodego Bielowskiego, poety i konspiratora. Najwięcej materiałów do życia i twórczości poety zostawił, znający jeszcze osobiście Bielowskiego, Władysław Zawadzki. Jest on autorem nie zawsze dokładnej, często anegdotycznej, mającej wartość pamiętnika Literatury w Galicji, stanowiącego jakby ciąg dalszy Dziennikarstwa w Galicji i wartościowego, opartego na korespondencji poety, studium Ludwik Nabielak^.
Zanim Bielowski zasłynął jako historyk, ceniony był przez współczesnych jako poeta. Wychodząc z różnych założeń ideowych, ale równie pozytywnie wyrażali się o nim współcześni krytycy literaccy: E. Dembowski, K. W. Wójcicki i M. Grabowski2. Grabowski cenił Bielowskiego przede wszystkim jako tłumacza Wyprawy Igora na Połowców i ukraińskich utworów ludowych, krytycy z obozu lewicy dostrzegali w jego poezji także to, co było w niej najistotniejsze - tendencję patriotyczną.
Wiele cennych uwag dotyczących życia literackiego w Galicji po 1830 r. zawiera Bielowskiego Żywot Józefa Dunin-Borkowskiego. Garść szczegółów biograficznych dorzucają liczne wspomnienia pośmiertne, drukowane niemal w każdym ówczesnym czasopiśmie w 1. 1876—1877. Najcenniejsze z nich są nekrologi J. Szujskiego, K. W. Wójcickiego, W. Kętrzyńskiego i E. Swieżawskiego4. Nazwisko Augusta Bielowskiego przewija się ponadto przez drukowane lub tylko w rękopisach zachowane pamiętniki galicyjskie polskich i ruskich przyjaciół poety. Do najważniejszych należą pamiętniki L. Jablonowskiego, M. Mochnackiego, H. Bogdań-skiego i prace S. Schniir-Pepłowskiego, szczególnie Obrazy z przeszłości Galicji i Krakowa5.
W XX w. postać Augusta Bielowskiego ukazuje książka Dębickiego Portrety i sylwetki^. Systematyczną i skrupulatną pracę nad życiem i twórczością Augusta Bielowskiego prowadzi na początku XX w. B. Czarnik. Zgromadził on bogate bio- i bibliograficzne materiały, z których tylko niewielką część zdążył wykorzystać w następujących cennych publikacjach: Daty z lat szkolnych Augusta Bielowskiego, Pierwsze utwory poetyczne Augusta Bielowskiego, Bielowski i Chłędowski oraz Mianowanie Bielowskiego skryptorem w Zakładzie Ossolińskich1.
Sumę wiedzy o lwowskim czasopiśmiennictwie, życiu kulturalnym i literackim zawiera monumentalna publikacja Bruchnalskiego Stulecie „Gazety Lwowskiej" %. Szczególnie cenna jest tu monografia „Rozmaitości" (lwowskich) pióra wydawcy, zawierająca bibliograficzne informacje dotyczące twórczości literackiej Bielowskiego. Rozwój lwowskiego czaso-piśmiennictwa literackiego przedstawia najdokładniej studium B. Nadol-skiego Lwowskie czasopiśmiennictwo literackie w XIX wieku9. Z innych pozycji wymienić trzeba skrupulatnie zebrane fakty z życia i twórczości Bielowskiego w napisanym przez T. Kupczyńskiego życiorysie pisarza10 i pracę W. Wisłockiego, Tajne druki Zakładu Ossolińskiego, dotyczącą fragmentu życia poety11.
Z prac powojennych o Auguście Bielowskim wyróżniają się publikacje A. Knota i M. Janion. A. Knot jest autorem rozpraw: August Bielowski. Uwagi o korespondencji i przyczynki do działalności spiskowej oraz Karty z życia Augusta Bielowskiego12. Publikacja pierwsza zawiera życiorys, materiały i dokładne informacje bibliograficzne, dotyczące rękopiśmiennych bloków korespondencji Bielowskiego znajdujących się w bibliotekach krajowych. ICsiążka Lucjan Siemieński poeta romantyczny M. Janion ocenia prawie dotąd nieznany dorobek literacki młodych poetów galicyjskich, głównie Siemieńskiego i Bielowskiego13.
Obfita korespondencja Bielowskiego znajdująca się w dużej części w bibliotekach krajowych, głównie w Ossolineum, drukowana była dotąd tylko w nielicznych fragmentach. Do najcenniejszych publikacji z tego zakresu należą: wymieniona praca Zawadzkiego Ludwik Nabielak, przytaczająca fragmenty dziś może już nieistniejących listów Bielowskiego do Nabielaka, W. Francewa Pisma k" Wiaczeslawu Gankie, H. Fischówny Z listów Goszczyńskiego, Bielowskiego i Siemieńskiego, B. Czarnika Bie-
hwski i Chłęcłowski i Korespondencja K. Szajnochy14. Obecnie całość korespondencji Bielowskiego przygotowuje do druku A. Knot.
Teksty poetyckie Bielowskiego zebrane są głównie w dwu zbiorkach, w wydanych do spółki z L. Siemieńskim Dumkach (Praga 1838) i w tomiku Poezji (w VI t. Skarbczyha poezji polskiej, Petersburg 1855). Znaczna część poezji ukazała się poprzednio w almanachach, księgach zbiorowych galicyjskich i czasopismach lwowskich oraz pożalwowskich15.
Twórczość poetycka Bielowskiego oprócz pracy M. Janion, traktujące] głównie o utworach Siemieńskiego, dotąd nie opracowana, stanowi wdzięczny temat do analizy. August Bielowski to „ptak małego lotu", jego poezja nie może się mierzyć z osiągnięciami wielkich poetów romantycznych. Mimo to twróczość poetycka Bielowskiego, ściśle związana z grupą młodych literatów skupionych wokół „Ziewonii", posiada charakterystyczne cechy galicyjskiej literatury romantycznej i realizuje panujący w Galicji w latach trzydziestych XIX w. program literacki oraz idee polityczne. Tłumaczenia słowiańskich zabytków i pseudozabytków, dumy i dumki, kolędy ruskie, pieśni historyczne i patriotyczne wiersze łączą się z programem „narodowej" literatury, są wynikiem słowianofilskich zainteresowań poety i jego patriotycznych oraz demokratycznych poglądów. Z tego też względu wart jest opracowania wkład literacki Bielowskiego i Ziewoń-czyków w całokształt polskiej literatury romantycznej.



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI