Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Atlas szkodników roślin rolniczych zwalczanie

31-12-2014, 10:59
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 42.90 zł     
Użytkownik agroswiat_pl
numer aukcji: 4919972702
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 2   
Koniec: 31-12-2014 10:05:29

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Nasze aukcje | Napisz do nas | O nas | Koszt wysyłki | Kontakt

Kontakt

E-mail: [zasłonięte]@agroswiat.pl

Telefony:

22[zasłonięte]226-67

512-[zasłonięte]-991

[zasłonięte]500-4567

Fax.: 22[zasłonięte]434-60
Formy płatności

Tradycyjny przelew na konto

Płacę z Allegro

Płatność przy odbiorze

 

Książki wysyłamy:

Pocztą Polską

Kurierem Opek

Nasze konta:

721[zasłonięte]200400[zasłonięte]20239[zasłonięte]364


501[zasłonięte]555811[zasłonięte]51500[zasłonięte]071

Koszt wysyłki

Bez względu na ilość zamówionych tytułów koszt wysyłki doliczany jest jednokrotnie i zależy od wagi książek.
Tytuł Atlas szkodników roślin rolniczych
Autor praca zbiorowa
Wydawca Hortpress
Rok wydania 2014
Liczba stron 160
Wymiary 250 x 235 mm
Okładka twarda
ISBN [zasłonięte]978-83574-50-7

 

Rośliny rolnicze, takie jak zboża jare i ozime, kukurydza, rzepak jary i ozimy, burak cukrowy i pastewny, a także ziemniak, sta­nowią ważną gałąź produkcji roślinnej w Polsce. Powierzchnia zasiewów niektórych spośród nich, np. rzepaku oraz kukurydzy, w ostatnich latach znacząco wzrosła, natomiast w przypadku in­nych obserwuje się spadek zainteresowania rolników ich upra­wą - dotyczy to m.in. buraka cukrowego oraz ziemniaka.

Jednak bez względu na zmiany zachodzące w powierzchni uprawy, rośliny rolnicze odgrywały, odgrywają i będą odgrywały ważną rolę w gospodarce narodowej - jako produkt finalny lub surowiec wykorzystywany do dalszego przerobu są przeznaczane do konsumpcji na paszę oraz mają zastosowanie w przemyśle.

Celem każdego producenta rolnego jest uzyskanie możliwie najwyższego plonu, charakteryzującego się jak najlepszymi pa­rametrami jakościowymi. Sprostanie temu zadaniu nie jest ła­twe, gdyż na rośliny oddziałują liczne czynniki, zarówno zależne, jak i niezależne od woli gospodarującego, które w ekstremal­nych przypadkach mogą zniweczyć trud włożony w uprawę. Od wielu już lat coraz większą uwagę zwraca się nie tylko na sa­mą technologię produkcji, wpływającą na efekt finalny, lecz tak­że na organizmy szkodliwe (zwane agrofagami), takie jak chwa­sty, szkodniki i choroby, których liczny pojaw zagraża plonom. Wśród agrofagów roślin rolniczych coraz większego znaczenia nabierają szkodniki, a zwłaszcza przedstawiciele gromady owa­dów - oprócz bezpośredniego wpływu na spadek wy­sokości plonu, przyczyniają się one także do powstania strat po­średnich związanych z większą podatnością uszkodzonych roślin na porażenie przez sprawców chorób, dodatkowo obniża­jących wysokość plonu, a w szczególności pogarszających jego jakość, do czego zalicza się również skażenie mikotoksynami.

Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za wzrost za­grożenia powodowanego przez szkodniki. Do najważniejszych można zaliczyć: zmiany w areale uprawy poszczególnych roślin, intensyfikację produkcji z łącznym zastosowaniem uproszczeń agrotechnicznych (zwłaszcza monokultur), stoso­wanie wadliwych płodozmianów, dobieranie do uprawy od­mian podatnych na szkodniki, w tym pochodzących z samoreprodukcji, pojawianie się nowych gatunków i wzrost szkodli­wości dotychczas mato istotnych, występowanie korzystnych warunków meteorologicznych do rozwoju wielu szkodników czy też trudności w chemicznym zwalczaniu licznych gatunków wynikające m.in. ze zmian w doborze środków ochrony roślin.

Ograniczanie liczebności najważniejszych gatunków szkod­ników występujących na plantacjach roślin rolniczych, a tym samym powodowanego przez nie zagrożenia, wymaga od pro­ducentów opanowania wiadomości umożliwiających identyfi­kację tych organizmów, obejmujących ich biologię i terminy występowania stadiów szkodliwych, a także metody zwalcza­nia. Taka wiedza jest kluczowa, aby móc się stosować do zale­ceń integrowanej ochrony roślin, w której szczególny nacisk kładzie się na monitoring występowania agrofagów i niechemiczne zapobieganie ich licznym pojawom, a dopiero w osta­teczności zaleca racjonalne skorzystanie z ochrony chemicznej na podstawie progów ekonomicznej szkodliwości.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom praktyki rolniczej, ze­spól specjalistów z Instytutu Ochrony Roślin - PIB oraz Instytu­tu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - PIB opracował atlas szkod­ników roślin rolniczych, który zawiera najważniejsze informacje na temat najgroźniejszych szkodników zbóż, kukurydzy, rzepa­ku, buraka cukrowego i ziemniaka.

Spis treści

Szkodniki zbóż 6

Szkodniki kukurydzy 42

Szkodniki rzepaku 82

Szkodniki ziemniaka 114

Szkodniki buraka 134

tematyka_ogr_rosl
Dziękujemy za odwiedzenie naszych aukcji!