"Atlas ptaków" to kolejny tytuł w serii książek edukacyjnych Pascala, skierowany do osób, które interesują się ptakami występującymi na terenie Polski, miłośników, obserwatorów przyrody, uczniów, studentów, nauczycieli oraz osób chcących uzupełnić domową biblioteczkę o tytuły o tematyce popularnonaukowej.
Dzięki tej książce każdy z nich poszerzy wiedzę o ptasich gatunkach, rozpozna ptaki śpiewające tuż za naszymi oknami oraz te, które można spotkać podczas spacerów po łąkach czy lasach albo w czasie wędrówek po parkach krajobrazowych lub narodowych. Atlas jest też doskonałym przewodnikiem dla wszystkich, początkujących i zaawansowanych obserwatorów ptaków.
"Atlas ptaków" zawiera opisy 200 gatunków ptaków oraz niemal 300 zdjęć i rysunków. Omawia takie zagadnienia, jak: budowa anatomiczna i przystosowanie do lotu, upierzenie, przystosowanie do środowiska, głosy, pożywienie, siedliska, wędrówki, gniazdowanie. Opisuje zasady obserwacji ptaków w sezonie lęgowym oraz w czasie wędrówek i zimowania, jak też najcenniejsze ostoje ptasie wraz z najciekawszymi lub najliczniejszymi dla nich gatunkami ptaków. Atlas kończą indeksy łaciński i polski, prezentacja stron internetowych i opis centrali ornitologicznych.
"Atlas ptaków" cechuje wysoki poziom merytoryczny. Jego autorem jest Marcin Karetta, współpracownik Zakładu Ekologii Ptaków we Wrocławiu, Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Instytutu Biologii Środowiskowej w Krakowie, wiceprezes Związku Polskich Fotografów Przyrody i od lat aktywny obserwator ptaków.
"Atlas ptaków" wprowadza w niezwykły świat. Zapoznanie się z tą książką może stać się początkiem pięknej przyrodniczej pasji.