Atlas Księżycadla początkujących miłośników astronomii
Księżyc należy do najczęściej obserwowanych obiektów astronomicznych naszego nieba.
Jest jednym z pierwszych celów obserwacji, skupiając uwagę nie tylko miłośników astronomii lecz również ludzi nie związanych z astronomią.
Przez wieki odmierzał on czas, był tematem niejednej opowieści czy mitu i w końcu stał się również jedynym pozaziemskim obiektem, na którym stanęła ludzka stopa.
Obserwacje naszego naturalnego satelity przyciągają wielu miłośników nieba i astrofotografów. Najczęściej skupiamy się jedynie na kilku najbardziej znanych tworach na jego powierzchni, jak największe kratery czy księżycowe morza.
Wielu dostrzega jednak liczne przepiękne struktury, to wyłaniające się, to znów znikające w cieniu, wraz z przesuwającą się linią terminatora, jednak ilu z nich wie jak się nazywają?
Atlas Księżyca powstał głównie z myślą o początkujących miłośnikach astronomii,
którzy za pomocą swojego sprzętu optycznego są w stanie podziwiać i identyfikować setki,
jeśli nie tysiące przeróżnych tworów na jego powierzchni.
Na 12 głównych kartach Atlasu zamieszczono fotograficzną wizualizację powierzchni Księżyca, widocznej w najbardziej sprzyjających warunkach oświetleniowych.
Na mapach oznaczono prawie 1700 obiektów znajdujących się na widocznej stronie tarczy Księżyca. Znajdziemy na nich prawie 1500 opisanych kraterów, wszystkie morza, jeziora, zatoki, bagna, góry i pasma górskie, wybrane łańcuchy kraterów, doliny, grzbiety i ich systemy, klify, rowy i systemy rowów oraz przylądki.
Tło mapy stanowi mozaika zdjęć powierzchni Księżyca, wykonanych przez Lunar Reconnaissance Orbiter. Bezpośrednio po mapach zamieściliśmy szczegółowy indeks wszystkich opisanych tam tworów, z podaniem ich rozmiarów, współrzędnych selenograficznych oraz stron Atlasu, na których je odnajdziemy.
Uwaga: Papier w atlasie został zabezpieczony specjalnym lakierem, dającym Atlasowi podstawową wodoodporność na wilgoć. Atlas nie jest jednak wodoszczelny. Atlas Księżyca wydany przy współpracy z Katowickim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz dwumiesięcznikiem "Urania - Postępy Astronomii" Tytuł oryginalny: „Atlas Księżyca” Autor: Sylwia Substyk Wydanie: pierwsze Konsultacja i pomoc: Jan Desselberger, Jerzy Łągiewka, Janusz Wiland
ISBN: 978-83-[zasłonięte]019-7-6 Wydawnictwo: AstroCD, Sylwia Substyk, Chorzów 2013 Format: 236x340 mm Oprawa: miękka, kolor Liczba stron: 24
Cena detaliczna: 27,90 zł.
Przykładowa strona atlasu
Zobacz nasze inne produkty dla miłośników astronomii: http://alle/listing/user.php?us_id=28[zasłonięte]710
Zapisz się do Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - trwa nabór! http://www.astrocd.pl/ptma/
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii PAN zostało założone w 1919 roku przez znanych astronomów zawodowych i miłośników astronomii w warszawskim gimnazjum Reja. Obecnie składa się z kilkunastu oddziałów w większych miastach Polski. Wspólnie z PTA wydaje dwumiesięcznik "Urania - Postępy Astronomii".
Chcesz lepiej poznać niebo? Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii - Oddział Katowice czeka na Ciebie! Zapisz się do nas !!! Dzięki nam:– będziesz uczestniczyć w obserwacjach zjawisk nieznanych zwykłemu śmiertelnikowi;– będziesz miał możliwość uczestniczenia w wielu zlotach obserwacyjnych i szkoleniowych, w takich miejsach jak: Zwardoń (Beskid Zywiecki), Stężnica (Bieszczady);– damy Ci szansę wybrania się z nami na organizowane przez nas coroczne "AstroWczasy";– zaprosimy Cię na nasze spotkania lokalne na terenie województwa Śląskiego;– wspólnie ze Śląskim Oddziałem PTMA, będziemy zapraszać Cię na spotkania w Planetarium Śląskim;– w wielu firmach ze sprzętem astronomicznym pytaj o przysługujące Ci rabaty związane z zakupami.
Wkrótce pod gołym niebem w nocy będziesz się czuł jak u siebie w domu. Zobacz jak to wygląda u nas w naszej galerii.