Album "Rok 1939. Rozbiór Polski"
pod redakcją Marty Markowskiej, wydany przez Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią i Agorę SA to przejmująca opowieść o klęsce państwa polskiego po dwudziestu latach niezawisłego bytu. Przedstawia upadek polskich nadziei oraz losy heroicznej, choć beznadziejnej walki w kampanii wrześniowej.
Albumowa opowieść o roku 1939 — bogato ilustrowany chronologiczny montaż różnorodnych świadectw, przybliża atmosferę panującą w II RP tuż przed utratą niepodległości, opowiada o dramacie września 1939 — samotnym zmaganiu się Polski z dwoma totalitarnymi najeźdźcami, a następnie wprowadza w początki obu okupacji. Wielogłosowa relacja pozwala lepiej zrozumieć zdarzenia, które na kolejne pół wieku przeobraziły Europę, a Polskę pozbawiły niepodległości.
Album w serii wydawniczej obejmująca kluczowe wydarzenia ze współczesnej historii Polski opowiadane świadectwami i obrazem. Koncepcja oddania głosu świadkom i świadectwom, dynamiczny montaż zróżnicowanych źródeł (relacji, listów, fragmentów prasy, obwieszczeń, uchwał, utworów literackich), oryginalna, rozbudowana ikonografia (zdjęcia, plakaty, afisze, ulotki) oraz obecność życia codziennego składają się na przystępną i atrakcyjną formę publikacji w serii.
Rok 1939. Rozbiór Polski został przygotowany na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawia historię Polski między styczniem a październikiem 1939 roku. Przejmujące wrażenie sprawia zderzenie beztroski pierwszej połowy roku i ufności w dostateczną siłę militarną młodego państwa polskiego z druzgocącym rozmiarem i tempem klęski. W artykule z „Kobiety w Świecie i w Domu” z 15 stycznia 1939 roku można przeczytać: „Ostatnie zwłaszcza okresy życia państwowego muszą każdego napoić dumą i ufną nadzieją na przyszłość. Powiększenie granic Ojczyzny, ogromny rozwój i postęp w każdej dziedzinie życia sprawia, że śmiało możemy oczekiwać tej przyszłości jaką nam nieznany rok 1939 przyniesie”. We wrześniu ambasador RP w Brazylii, Tadeusz Skowroński pisze „Wszyscy stawiają mi tu pytania – co się stało, przecież tak krótką obronę i tak szybki atak, który w ciągu 3 tygodni zlikwidował, bądź co bądź, przeszło 30-milionowe państwo, trudno znaleźć w historii?”
W publikacji wykorzystano wspomnienia wojskowych, przedstawicieli rządu, dyplomatów, pisarzy i cywili, odezwy polskiego rządu, materiały propagandowe III Rzeszy i ZSRR, fragmenty z prasy oraz archiwalne zdjęcia.
Wydawcy: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią, Agora SA
Warszawa 2009, twarda oprawa, format 220 x 240, 196 s.
Atlas II wojny światowej
autor: David Jordan , Andrew Wiest
Opis głównych bitew i kampanii II wojny światowej - od inwazji na Polskę w 1939 roku po klęskę Japonii w 1945 roku Szczegółowym mapom towarzyszą unikatowe archiwalne fotografie oraz obszerne opisy. Atlas II wojny światowej jest wspaniałym źródłem wiedzy dokumentującym jedne z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii świata.
ISBN: 978-83-[zasłonięte]-8235-9
data wydania: 05-08-2009
wymiary: 230x300 mm
oprawa: Twarda z obwolutą
liczba stron: 256