Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Atlas chwastów dla praktyków Ochrona warzyw GRATIS

31-12-2014, 11:16
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 79.90 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 79.90 zł     
Użytkownik agroswiat_pl
numer aukcji: 4919970773
Miejscowość Warszawa
Licytowało: 1    Wyświetleń: 5   
Koniec: 31-12-2014 10:04:37

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Nasze aukcje | Napisz do nas | O nas | Koszt wysyłki | Kontakt

Kontakt

E-mail: [zasłonięte]@agroswiat.pl

Telefony:

22[zasłonięte]226-67

512-[zasłonięte]-991

[zasłonięte]500-4567

Fax.: 22[zasłonięte]434-60
Formy płatności

Tradycyjny przelew na konto

Płacę z Allegro

Płatność przy odbiorze

Książki wysyłamy:

Pocztą Polską

Kurierem Opek

Nasze konta:

721[zasłonięte]200400[zasłonięte]20239[zasłonięte]364


501[zasłonięte]555811[zasłonięte]51500[zasłonięte]071

Koszt wysyłki

Bez względu na ilość zamówionych tytułów koszt wysyłki doliczany jest jednokrotnie i zależy od wagi książek.

Przedmiotem aukcji jest komplet:

Atlas chwastów dla praktyków plus Ochrona warzyw przed chwastami

Tytuł Atlas chwastów dla praktyków
Autor Tomasz Czubiński, Adam Paradowski
Wydawca Polskie Wydawnictwo Rolnicze
Rok wydania 2014
Liczba stron 288
Wymiary 170 x 240 mm
Okładka twarda
ISBN [zasłonięte]978-8307-80-50

Atlas chwastów dla praktyków

Chwasty są wciąż obecne na naszych polach, powodując znaczne straty w plonach roślin. Odznaczają się dużym zużyciem składników pokarmowych i wody z gleby, zacieniają rośliny uprawne oraz obniżają temperaturę gleby, powodując ujemny wpływ na rośliny uprawne i środowisko, w którym występują. Obniżają wartość surowca roślinnego, przyczyniając si między innymi do wylegania, nierównomiernego dojrzewania łanu i utrudnienia zbioru roślin.

Im lepiej poznamy cechy i właściwości botaniczne oraz biologię chwastów, a także ich występowanie i szkodliwość, tym łatwiejsza i skuteczniejsza będzie walka z nimi.

Aby ułatwić Państwu te zadania, stworzony został „Atlas chwastów dla praktyków”. Znajdą w nim Państwo setki barwnych zdjęć, które przedstawiają rośliny w fazie siewki, kwitnące i dojrzałe oraz powiększone nasiona, co pozwoli na identyfikację chwastu. Ponadto przedstawiona została charakterystyka gatunku w postaci piktogramów, dzięki czemu ułatwi to rozpoznanie gatunku trującego oraz w jakich siedliskach występuje. W formie wykresu przedstawiono schematycznie rozwój wegetatywny, czas kwitnienia i okres wysypywania nasion. W „Atlasie” zawarte są także informacje o opracowanych, orientacyjnych progach szkodliwości chwastów, które są niezbędnym elementem do prowadzenia dokumentacji zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin.

Spis treści:

Od autorów

Objaśnienia

Rodzina: skrzypowate (Equisetaceae)

Rodzina: pierwiosnkowate (Primulaceae)

Rodzina: jaskrowate (Ranunculaceae)

Rodzina: makowate (Papaveraceae)

Rodzina: szczawikowate (Oxalidaceae)

Rodzina: fiołkowate (Violaceae)

Rodzina: dziurawcowate (Hypericaceae)

Rodzina: wilczomleczowate (Euphorbiaceae)

Rodzina: bobowate (Fabaceae)

Rodzina: różowate (Rosaceae)

Rodzina: pokrzywowate (Utricaceae)

Rodzina: bodziszkowate (Geraniaceae)

Rodzina: ślazowate (Malvaceae)

Rodzina: kapustowate (Brassicaceae)

Rodzina: rdestowate (Polygonaceae)

Rodzina: goździkowate (Caryophyllaceae)

Rodzina: szarłatowate (Amaranthaceae)

Rodzina: ogórecznikowate (Boraginaceae)

Rodzina: marzanowate (Rubiaceae)

Rodzina: babkowate (Plantaginaceae)

Rodzina: jasnotowate (Lamiaceae)

Rodzina: powojowate (Convolvulaceae)

Rodzina: psiankowate (Solanaceae)

Rodzina: astrowate (Asteraceae)

Rodzina: selerowate (Apiaceae)

Rodzina: wiechlinowate (Poaceae)

Herbicydy selektywne, substancje aktywne i zakres ich stosowania

Herbicydy nieselektywne, substancje aktywne i zakres ich stosowania

Grupy substancji aktywnych i mechanizm ich działania

Fazy rozwojowe BBCH chwastów

Indeks nazw polskich

Indeks nazw potocznych

Indeks nazw łacińskich

Indeks nazw angielskich

Indeks nazw niemieckich

Ochrona warzyw przed chwastami
Tytuł Ochrona warzyw przed chwastami
Autor A. Dobrzański
Wydawca PWRiL
Rok wydania 1999
Liczba stron 198
Wymiary 165x235mm
Okładka miękka
ISBN 83-09-01623-9

Jednym z warunków uzyskiwania wysokich i dobrej jakości plonów roślin warzyw­nych jest umożliwienie im wzrostu w środowisku wolnym od chwastów.

Chwasty towarzyszą roślinom uprawnym w każdych warunkach. Nie są znane przypadki uprawiania z powodzeniem jakiegokolwiek gatunku warzyw bez odchwaszczania. Właściwie niemal cała historia rolnictwa, od zarania dziejów, związana jest z ochroną przed chwastami.

Prawie wszystkie zabiegi agrotechniczne prowadzone na polu służą między inny­mi zwalczaniu chwastów. Suma strat spowodowanych zachwaszczeniem na ogól przekracza straty wywołane przez choroby i szkodniki. Czasami, przy niewielkim na­sileniu chorób czy szkodników, można zrezygnować z ich zwalczania. W wypadku chwastów taka sytuacja zdarza się niezmiernie rzadko. Dlatego zwalczanie chwastów jest obecnie uznawane za główny zabieg ochrony roślin, a herbicydy stanowią podsta­wową grupę pestycydów. Często ponad 50% zużytych środków ochrony roślin to her­bicydy. Nie można jednak zaniedbywać innych sposobów niszczenia chwastów. Zale­ca się jako najbardziej racjonalne integrowanie metod ochrony warzyw. Oznacza to stosowanie zabiegów profilaktycznych, agrotechnicznych i chemicznych w taki spo­sób, aby osiągnąć największą skuteczność ochrony i jednocześnie ograniczyć ujemny wpływ na środowisko. Dotyczy to również zwalczania chwastów. W warzywach uprawianych na małych powierzchniach (działki, ogródki przydomowe) chwasty zwalczane są na ogół ręcznie i mechanicznie. W towarowej produkcji jednak ko­nieczne jest integrowanie metod zwalczania chwastów. Polega ono na stosowaniu od­powiednich herbicydów oraz właściwej agrotechniki, przy czym funkcję podstawową, obecnie i jeszcze zapewne długo, będą pełnić herbicydy. Bez stosowania herbicydów nakłady pracy ręcznej na odchwaszczanie plantacji roślin warzywnych sięgają kilku­set roboczogodzin na hektar, nawet na polach bardzo dobrze przygotowanych do siewu czy sadzenia.

Pielenie jest zaliczane do najuciążliwszych prac w rolnictwie; wykonuje się je czę­sto na kolanach, w deszczu, chłodzie lub skwarze, coraz częściej dostrzega się także niekorzystny wpływ słonecznego promieniowania ultrafioletowego. Dzięki możliwości zastąpienia, przynajmniej częściowo, pracy ręcznej herbicydami zostały one uzna­ne za jedno z największych osiągnięć nauki wprowadzonych do rolnictwa.

Zwolennicy rolnictwa ekologicznego proponują, aby w uprawie warzyw nie uży­wać nawozów mineralnych i środków ochrony roślin (z herbicydami włącznie). W go­spodarstwach ekologicznych można spróbować obejść się bez herbicydów. Przecież na szerszą skalę zaczęto stosować herbicydy dopiero od końca lat pięćdziesiątych, a przez całe wieki zwalczano chwasty metodami tradycyjnymi. Oczywiście, warzywa pochodzące z takich gospodarstw muszą być droższe, bo ich wyprodukowanie jest bardziej pracochłonne, ale niekoniecznie muszą być zdrowsze od warzyw uprawia­nych w gospodarstwach racjonalnie stosujących nawożenie mineralne i chemiczną ochronę roślin. Trudno odmówić słuszności dążeniom do ograniczenia chemizacji środowiska. Dlatego podejmowane są badania nad innymi, niechemicznymi meto­dami zwalczania chwastów. Nowe możliwości, jakie stwarza współczesna nauka, być może pozwolą jeśli nie na całkowite zrezygnowanie ze stosowania herbicydów, to przynajmniej na zmniejszenie ich zużycia. Herbicydy mają znaczenie głównie na plantacjach, gdyż wykonanie w odpowiednim terminie ręcznych i mechanicznych za­biegów odchwaszczających napotyka poważne trudności.

Nauką zajmującą się chwastami i metodami ich zwalczania jest herbologia, sta­nowiąca jeden z działów ochrony roślin. Nauka ta obejmuje między innymi:

biologię i ekologię chwastów,

ich rolę w agrocenozie,

sposoby regulacji występowania i zwalczania chwastów,

czynniki warunkujące selektywność herbicydów,

tolerancję i wrażliwość roślin na ich działanie fitotoksyczne,

praktyczne aspekty stosowania herbicydów z uwzględnieniem ich wpływu na tech­nologię produkcji i na środowisko.

Zaznajomienie producenta warzyw z zasadami ich ochrony przed chwastami jest celem tej książki. Zwrócono w niej uwagę głównie na właściwe stosowanie herbicy­dów, ale chemiczne zwalczanie chwastów nie może być rozpatrywane w oderwaniu od całej agrotechniki, omówiono więc także niektóre zabiegi mechaniczne (dające w określonych warunkach lepsze wyniki niż stosowanie herbicydów).

Praktyczne zalecenia oparto przede wszystkim na wynikach badań Instytutu Wa­rzywnictwa, na których podstawie herbicydy zostały zarejestrowane oraz dopuszczo­ne do stosowania i obrotu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wypadku gatunków uprawianych u nas na małą skalę, dla których nie ma jeszcze oficjalnych zaleceń, wspomniano o możliwościach ich odchwaszczania, opierając się na zalece­niach stosowanych za granicą.

Należy jednak podkreślić, że wszystkie herbicydy, podobnie jak inne środki ochrony roślin, muszą być stosowane zgodnie z obowiązującym zakresem rejestracji, dlatego konieczne jest korzystanie nie tylko z zaleceń podanych w tej książce, ale tak­że z aktualnych, opracowywanych przez Instytut Warzywnictwa czy Instytut Ochrony Roślin programów ochrony roślin warzywnych.

tematyka_ogr_rosl

Dziękujemy za odwiedzenie naszych aukcji!