Informacje ogólne
Opracowany przez Athenasoft system do zarządzania firmą budowlaną zakłada ścisłe współdziałanie ze sobą trzech komponentów: programu do kosztorysowania Norma Pro, programu do planowania i harmonogramowania MS Project i systemu do zarządzania Athenasoft Capital.
Aby układ ten mógł działać w założony sposób, czyli taki, w którym informacje o nakładach RMS i środkach finansowych wędruja w nim w sposób elektroniczny, konieczny jest dodatkowy element do MS Project, który taka komunikacja umożliwia.
Ponieważ wersja instalacyjna Microsoft Project nie udostapnia funkcji importu kosztorysów i eksportu danych do systemu Capital, opracowaliśmy program – nakładka, która funkcje te wprowadza. Program ten nazywa się ATHProject.
ATHProject rozszerza MS Project o możliwość importu kosztorysów zapisanych w formacie ATH2 (*.xml) oraz zapisu harmonogramu w tym formacie i eksportu do systemu Capital:
- Pozycjami - wówczas pojedyncze pozycje kosztorysowe staja się zadaniami w harmonogramie, zawierającymi oczywiacie odpowiednie informacje o nakładach.
- Działami – przy takim imporcie każdy dział w kosztorysie utworzy zadanie w harmonogramie. Zadanie takie będzie zawierało wszystkie informacje o nakładach i kosztach z pozycji kosztorysowych, które tworzyły dział w kosztorysie. Struktura zadań będzie odwzorowaniem struktury działów w kosztorysie.
- Klucz planu działów – jeżeli struktura kosztorysu jest bardzo rozbudowana, jest w nim bardzo dużo elementów i działów, to wówczas przy pomocy dostępnego w NORMA PRO mechanizmu, można działom nadać identyfikatory – klucze, według których bada utworzone zadania w harmonogramie.
- Klucz wykonawczy i lokalizacyjny – opcja ta umożliwia automatyczne tworzenie zadań z pozycji kosztorysowych niezależnie od samej struktury kosztorysu. Zadania w harmonogramie zostana utworzone według kluczy wykonawczych i kodów lokalizacji podanych w książce obmiarów programu NORMA.
Opracowany na podstawie kosztorysu harmonogram będzie nieocenionym źródłem informacji o zapotrzebowaniu na środki produkcji i środki finansowe.
Dzięki funkcjom ATHProject można będzie przesłać do systemu Capital, np.: zapotrzebowania na materiały na określone zadanie. Zapotrzebowanie takie nastapnie szybko można przekształcić na zapytania ofertowe, zamówienia dokumenty zakupu i dokumenty magazynowe. Ponadto na podstawie danych z harmonogramu można utworzyć plan budowy, który będzie podstawą do dalszych rozliczeń przedsięwzięcia
Program wyposażony jest w system pomocy wywoływany poprzez odpowiednią ikonę z paska narzędziowego ATH.