Atelier Totori: The Adventurer of Arland jest już dwunastą odsłoną japońskiej serii gier RPG opatrzoną tytułem Atelier. Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu, gra kładzie nacisk przed wszystkim na rozwijanie umiejętności tworzenia przedmiotów oraz na zbieranie setek odczynników i komponentów alchemicznych. Dopiero na drugim miejscu stawia ona na eksploracje i walkę, nierozerwalnie związaną ze zdobywaniem doświadczenia i rozwijaniem specjalnych zdolności naszej drużyny.
Jeżeli jesteśmy zmęczeni kolejnymi epickim fabułami, w których naszym zadaniem jest uratowanie zagrożonego unicestwieniem świata, historia w Atelier Totori z pewnością przypadnie nam do gustu. Jest on bezpośrednią kontynuacją wydanej na PlayStation 3 gry Atelier Rorona: Alchemist of Arland i rozgrywa się 3 lata po przedstawionych w niej wydarzeniach. Wszystkich, którzy mieli okazje w nią zagrać ucieszy fakt, że w Atelier Totori powróci wiele postaci znanych z poprzedniej części, w tym sama Rorona, która będzie pełnić rolę mentorki głównej bohaterki. Jest nią Totooria Helmold (przez przyjaciół nazywana Totori), młoda dziewczyna mieszkająca w jednej z wielu nadmorskich wiosek królestwa Arland. Totori postanawia opuścić swój dom i wyruszyć na poszukiwania swojej matki, poszukiwaczki przygód, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. W pewnym momencie swojej podróży, nasza bohaterka trafia pod skrzydła Rorony i rozpoczyna trening alchemiczny, licząc na to że nabyta podczas niego wiedza pomoże jej odnaleźć matkę.
Najważniejszym elementem gry jest z pewnością alchemia. To dzięki niej możemy wykonać zlecone nam zadania i popchnąć całą historię naprzód. Rozbudowany system tworzenia przedmiotów opiera się na łączeniu różnych składników, które znajdujemy w odblokowywanych z czasem lokacjach oraz zyskujemy pokonując zamieszkujące je stwory. Każdy komponent jak i gotowy przedmiot, ma określoną jakość oraz może mieć wiele z setek różnych właściwości, określających jego kształt, wartość, a tym samym przydatność w syntezie.
Potyczki rozpoczynają się kiedy zostaniemy zauważeni lub sami zaatakujemy znajdujących się w danej lokacji przeciwników. Walka w grze obywa się w klasyczny turowy sposób. W jej trakcie nasza trzyosobowa drużyna może wspomagać się specjalnymi zdolnościami i przedmiotami stworzonymi w warsztacie alchemicznym (bomby, mikstury itp.).
Atelier Totori posiada wbudowany kalendarz, a każda akcja wykonana w świecie gry (synteza nowych przedmiotów, podróże do różnych lokacji itp.) zajmie nam nieco czasu. Każdy quest, który mamy do wykonania czy to opcjonalny czy też ten z głównego wątku fabularnego ma określoną datę do, której musimy zdążyć z jego wykonaniem. Tak więc, podobnie jak chociażby w Personie 3, gra wymaga od nas rozsądnego planowania i zarządzania terminarzem, które wiąże się z dokonywaniem wyborów akcji jaką powinniśmy w danej chwili podjąć, tak by zdążyć na czas ze zrealizowaniem wszystkich zadań.