Wielotomowy, najobszerniejszy w polskiej literaturze podręcznik astrologii, przeznaczony zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Napisany przez Polaka, wybitnego astrologa dr Krystynę Konaszewską-Rymarkiewicz. W rzetelny i wyczerpujący sposób przybliża każdemu współczesny poziom tej królewskiej wiedzy, tradycjami sięgającej tysiącleci. Polskie korzenie astrologii przedwojennej aż do współczesnej astropsychologii.
Astrologia medyczna przekazuje nam informację na temat wrodzonych skłonności do chorób czy konstytucji naszego organizmu. Dzięki temu możemy indywidualnie dobierać nie tylko terapię ale też leki, na które właśnie nasz organizm jest wrażliwy. Szczególnie ważna jest też znajomość momentu do przeprowadzenia niezbędnej operacji czy podatności na określoną chorobę.
Spis treści: Wprowadzenie ....... 9
Znaki Zodiaku w świetle astromedycyny ..... 12
Szczegółowa analiza znaków Zodiaku ..... 18
- Baran ..... 20
- Byk ..... 21
- Bliźnięta ..... 23
- Rak ..... 24
- Lew ..... 26
- Panna ..... 27
- Waga ..... 28
- Skorpion ..... 29
- Strzelec ..... 31
- Koziorożec ..... 31
- Wodnik ..... 32
- Ryby ..... 33
Przyporządkowanie schorzeń i części ciała dekanatom znaków Zodiaku ..... 35
Domy w astrologii medycznej ..... 38
Planety - rodzaj oddziaływania - znaczenie w znakach ..... 49
- Słońce ..... 50
- Księżyc ..... 52
- Merkury ..... 56
- Wenus ..... 59
- Mars ..... 61
- Jowisz ..... 64
- Saturn ..... 66
- Uran ..... 69
- Neptun ..... 71
- Pluton ..... 74
Planety uraniczne w astrologii medycznej ..... 77
Aspekty planet ..... 80
- ciężkie aspekty Słońca ..... 81
- ciężkie aspekty Księżyca ..... 85
- ciężkie aspekty Merkurego ..... 88
- ciężkie aspekty Wenus ..... 90
- ciężkie aspekty Marsa ..... 92
- ciężkie aspekty Jowisza ..... 94
- ciężkie aspekty Saturna ..... 95
- ciężkie aspekty Urana, Neptuna, Plutona ..... 97
Midpunkty w astrologii medycznej ..... 99
Dodatkowe informacje o aspektach sugerujących predyspozycje do zaburzeń zdrowia i wypadków ..... 120
Wskazania dla interpretacji ..... 148
Przykłady ..... 151
Krótki zarys anatomii człowieka w powiązaniu z astrologią medyczną: ..... 162
- układ kostny ..... 162
- układ mięśniowy ..... 172
- układ krążenia ..... 179
- układ oddechowy ..... 191
- układ pokarmowy ..... 193
- układ wydalniczy ..... 199
- układ rozrodczy ..... 202
- gruczoły dokrewne ..... 204
- układ chłonny ..... 207
- narządy zmysłów ..... 209
- układ nerwowy ..... 215
Bibliografia ..... 226
Fragment: Wprowadzenie Od zarania dziejów życiu człowieka towarzyszą występujące naprzemiennie okresy dobre i złe, dni lepszego i gorszego samopoczucia, czas zdrowia i czas chorób.
Nic więc dziwnego, że próbowano zrozumieć przyczyny takiego stanu rzeczy, jak i znaleźć skuteczne metody walki z wszelkimi dolegliwościami i chorobami.
W zamierzchłej przeszłości wierzono, że to złe bogi i duchy zsyłają na człowieka wszelkie choroby. Wnikliwe obserwacje przyrody, jak i konstelacji gwiezdnych splatały się z zabobonami, religią i magią. W starożytnej Grecji wiara w uzdrowienie była naturalną częścią codziennego życia. Chorzy gromadzili się w świątyniach oddając cześć Asklepiosowi - greckiemu bogowi zdrowia.
ASKLEPIOS w mitologii greckiej heros i bóg sztuki lekarskiej uważany był za syna Apollina i Koronis. W swej ludzkiej postaci uśmiercony przez Zeusa za umiejętność wskrzeszania zmarłych - w sztuce przedstawiany był jak dojrzały, brodaty mężczyzna z laską, wokół której owinięty był wąż i czarą napełnioną leczniczym płynem. (W mitologii rzymskiej odpowiednikiem Asklepiosa był Esculap.)
Sanktuaria Asklepiosa zw. asklepiejonami były jednocześnie zakładami leczniczymi i szkołami medycznymi dla pierwszych lekarzy-kapłanów, w większości także astrologów.
OJCEM MEDYCYNY został uznany grecki lekarz HIPOKRATES (ok. 460-377 p.n.e), przedstawiciel słynnej koskiej (z wyspy Kos) szkoły lekarskiej, pochodzący z rodziny kapłanów Asklepiosa.
Był pierwszym lekarzem, który oddzielił medycynę od religii uważając medycynę za odrębną dziedzinę nauki, a nawet sztukę.
Medycyna Hipokratesa opierała się na filozofii i patologii humoralnej, a więc dopatrywał się przyczyn prawidłowych bądź chorobliwych czynności ustroju w czterech sokach ciała (= humorach): krwi, flegmie oraz w
żółtej i czarnej żółci. Od równowagi jakościowej i ilościowej owych humorów zależeć miało zdrowie i choroba. Był przekonany, że prawidłowa dieta, jak i właściwe warunki otoczenia mają ogromne znaczenie w procesie zdrowienia. Był przeciwny stosowaniu zbyt mocnych leków, chyba że odpowiednio przetestowane były niezbędne.
Do ulubionych potraw dietetycznych zaliczał kleik jęczmienny, zaś polecanym lekiem był miód. Główną zasadą, którą się kierował w leczeniu pacjentów było - ...PRIMUM NON NOCERE! po pierwsze nie szkodzić. Hipokrates był wspaniałym astrologiem i przed przystąpieniem do leczenia danego człowieka zapoznawał się wnikliwie z jego horoskopem natalnym uważając, że znajomość astrologii jest dla lekarza niezbędna.
Kontynuatorem dzieła Hipokratesa był rzymski lekarz, ale Grek z pochodzenia - GALEN (Claudius Galenus - ok. 130-200 n.e.). M.in. uwzględniał w/w cztery humory Hipokratesa, lecz łączył je z 4 rodzajami temperamentów: cholerycznym (szybko reagującym), flegmatycznym (ociężałym), sangwinicznym (porywczym) oraz melancholicznym (zniechęconym).
Temperamenty owe Grecy wiązali z 4 żywiołami: choleryczny z żywiołem ognia (Baran, Lew, Strzelec), flegmatyczny z żywiołem ziemi (Byk, Panna, Koziorożec), sangwiniczny z żywiołem powietrza (Bliźnięta, Waga, Wodnik) i melancholiczny z żywiołem wody (Rak, Skorpion, Ryby).
Wśród wielu uczonych i astrologów lat późniejszych wyróżnił się PARACELSUS - (Theophrastus Bombastus von Hehenheim - 1
[zasłonięte]493-15) lekarz, chemik i filozof urodzony w Szwajcarii, jeden z prekursorów medycyny nowożytnej, który jako wędrowny lekarz podróżował po Europie zyskujący sławę lekarza cudotwórcy. Uważał, że podstawą czynności organizmu są procesy chemiczne, w których główną rolę odgrywa: rtęć, siarka i sole, a choroby są wynikiem zaburzeń w ich proporcji. Jako leki wprowadził m.in. preparaty miedzi, żelaza, antymonu, jak i zasadę ścisłego dozowania leków.
Będąc filozofem-astrologiem uważał, że wszystko co jest na Niebie może być znalezione w człowieku. Według niego każdy składa się z 3 ciał: ciała fizycznego, ciała gwiezdnego/planetarnego i ciała świetlistego. Negatywne wpływy planetarne mogą być przyczyną chorób ciała fizycznego oraz gwiezdnego. Lecz wszelkie negatywne emocje dotyczą ciała świetlistego, co jednak może manifestować się chorobą fizyczną - klasyfikowaną obecnie jako choroba psychosomatyczna.
Współcześnie, astrologią posługiwał się także jeden z najwspanialszych umysłów naszego wieku - psychiatra i psychoanalityk - Carl JUNG (1
[zasłonięte]875-19). Nie ukrywał faktu, że stawiając pacjentom diagnozę uwzględniał ich horoskop urodzeniowy, który Mu pomagał w głębszym rozumieniu osobowości badanego.
Oprócz w/w naukowców jest cała plejada wspaniałych uczonych, z których każdy w mniejszym lub większym stopniu wspierał się o astrologię w dziedzinie medycyny.
Niniejszy podręcznik ma za zadanie przynajmniej w skromnym stopniu przybliżyć zagadnienie medycyny w świetle astrologii.
Należy jednak PAMIĘTAĆ - że NIE JEST TO PODRĘCZNIK UCZĄCY DIAGNOZ LEKARSKICH!
Po tę książkę sięgną zapewne osoby różnych profesji tylko z tej racji, że interesują się lub działają w dziedzinie astrologii. O ile dana osoba NIE JEST LEKARZEM Z WYKSZTAŁCENIA - MUSI ZDAWAĆ SOBIE SPRAWĘ, ŻE NIE JEST ANI UPRAWNIONĄ, ANI UPOWAŻNIONĄ DO STAWIANIA DIAGNOZ CZY TEŻ LECZENIA! NIE MOŻE ZASTĄPIĆ LEKARZA! JAKO AUTORKA PODRĘCZNIKA OŚWIADCZAM, ŻE NIE BIORĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WYKORZYSTYWANIE PODRĘCZNIKA PRZEZ WSZELKICH DOMOROSŁYCH LEKARZY I SZARLATANÓW DLA TZW. LECZENIA.
Zadaniem podręcznika jest przybliżenie zagadnień medycznych związanych z astrologią, ale NIE MOŻE ZASTĄPIĆ PROFESJONALNEJ PORADY LEKARSKIEJ!