JAK NA FOTO
KSIĄŻKA PO HISZPAŃSKU Maurice Herzog (ur. 15 stycznia 1919) – francuski alpinista, himalaista.
Międzynarodową sławę przyniosło mu pierwsze wejście na szczyt Annapurny, dokonane wraz z Louisem Lachenalem w dniu 3 czerwca 1950. Zdobycie Annapurny będące jednocześnie pierwszym wyjściem na ośmiotysięcznik wywołało sensację, przez co Herzog pozostawał najbardziej znanym wspinaczem na świecie do czasu zdobycia Mount Everestu przez Edmunda Hillarego i Tenzinga Norgaya w 1953. Pierwsze wejście na Annapurnę zostało opisane przez Maurice Herzoga w książce zatytułowanej Annapurna (wyd. polskie: "Iskry"1960, seria: "Naokoło świata", tłum. Rafał Unrug).
Annapurna (sanskryt: अन्नपूर्णा – Annapūrṇā) – ośmiotysięcznik, dziesiąty co do wysokości szczyt Ziemi (8091 m n.p.m.). Po obu stronach głębokiego przełomu rzeki Kali Gandaki w centralnym Nepalu wypiętrzają się potężne masywy górskie; kulminację jednego z nich stanowi Dhaulagiri, a w odległości 33 km od tego szczytu po wschodniej stronie Kali Gandaki wznosi się drugi olbrzym – Annapurna. Indyjska Służba Topograficzna nazwała ją Szczytem XXXIX. Annapurna położona jest na północny zachód od Katmandu. Miejscowa nazwa jest połączeniem sanskryckich słów "anna"(pożywienie) i "purna"(wypełniona) i oznacza Wypełnioną Pożywieniem. Tak właśnie nazywa się boska macierz, jedno z wcieleń Durgi, towarzyszki Sziwy, czczonej za moc dostarczania pożywienia. Według innej wersji połączenie tych dwóch słów jest przydomkiem bogini Kali – Żywicielka.
Spis treści
[ukryj]
* 1 Topografia
* 2 Historia zdobycia
* 3 Zdobywcy
o 3.1 Polskie wejścia
* 4 Pozostałe wierzchołki
* 5 Przypisy
* 6 Linki zewnętrzne
Topografia [edytuj]
Główny wierzchołek Annapurny otoczony jest ze wszystkich stron zasłaniającymi go szczytami siedmiotysięcznymi. Masyw Annapurny składa się z 7 szczytów:
* Annapurna I – 8091 m – 10. góra świata pod względem wysokości;
* Annapurna II – 7937 m – 16. góra świata pod względem wysokości;
* Annapurna III – 7555 m – 42. góra świata pod względem wysokości;
* Annapurna IV – 7525 m;
* Gangapurna – 7455 m – 59. góra świata pod względem wysokości;
* Annapurna Południowa – 7219 m – 101. góra świata pod względem wysokości;
* Machapuchare – 6993 m.
Pomimo że Annapurna należy do niskich ośmiotysięczników, ze względu na dużą rozległość masywu jest górą niebezpieczną. Opad śniegu i wywołane nim zagrożenie lawinami może uwięzić himalaistów i uniemożliwić im bezpieczny powrót do bazy. Potwierdzają to dane liczbowe: do 2005 zarejestrowano 103 wejścia na wierzchołek i 56 przypadków śmierci. W zachodniej partii masywu znajduje się jedno z najwyższych urwisk na świecie, południowo-zachodnia ściana wierzchołka Baraha Shikhar (7647 m). Ściana ta ma od 4600 do 4800 metrów, jest więc wyższa od ściany Rupal w masywie Nanga Parbat liczącej 4500 m wysokości.
Historia zdobycia [edytuj]
Jest to pierwszy szczyt ośmiotysięczny zdobyty przez człowieka. Zdeterminowani zdobywcy, Maurice Herzog (kierownik wyprawy) i Louise Lachenal, ulegli ślepocie śnieżnej oraz poważnym odmrożeniom i tylko pomocy pozostałych członków wyprawy (wśród nich Lionela Terraya) zawdzięczają uratowanie życia. Pozbawiony palców u rąk Herzog został potem ministrem sportu. Są inne Annapurny w życiu człowieka, napisał w książce "Annapurna – pierwszy ośmiotysięcznik"
W 1970 brytyjska wyprawa pod kierownictwem Chrisa Boningtona pokonała południową ścianę Annapurny. Na szczyt weszli Dougal Haston i Don Whillans. Ian Clough zginął, zasypany przez seraki.
Zdobywcy [edytuj]
* 3 czerwca 1950 – Maurice Herzog, Louise Lachenal (Francja)
* 1970 – Dougal Haston i Don Whillans południową ścianą
Polskie wejścia [edytuj]
* 3 lutego 1987 – Artur Hajzer, Jerzy Kukuczka – pierwsze wejście zimowe
* 1991 – Bogdan Stefko, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Ryszard Pawłowski, Mariusz Sprutta
* 1996 – Andrzej Marciniak
* 27 kwietnia 2010 – Piotr Pustelnik, Kinga Baranowska[1][2]