Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Arystoteles - O powstaniu i ginięciu BKF

18-05-2014, 9:11
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł     
Użytkownik Mysza657
numer aukcji: 4251874808
Miejscowość Kasinka Mała
Wyświetleń: 1   
Koniec: 17-06-2014 09:00:32

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Wysyłka w 24h
- Pocztą Polską

Wybrane przez Państwa książki wysyłane są po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie bankowym lub po mailowej informacji iż przesyłka ma być wysłana za pobraniem.
WYSYŁKA GRATIS
Wysyłka gratis przy zakupach powyżej 150 złotych. Nie dotyczy przesyłek pobraniowych i zagranicznych. Książki wysyłamy również za pośrednictwem firmy kurierskiej.
Kontakt
Antykwariat i Księgarnia Tezeusza
Kasinka Mała 657
34-734 Kasinka Mała
tel. 604[zasłonięte]847

gg Monika 38[zasłonięte]513
gg Iwona 43[zasłonięte]495
e-mail: [zasłonięte]@tezeusz.pl

Nr konta bankowego:
Millennium
60 1160 [zasłonięte] 2[zasłonięte]2020001 [zasłonięte] 910803

Arystoteles - O powstaniu i ginięciu BKF
ISBN: 830[zasłonięte]8947
Wymiar: 130 x 195 mm
Nr wydania: I
Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii
Ilość stron: 140
Ocena: Dobry -
Waga: 0,22 kg
Indeks: 0231/51/0067
Rok wydania: 1981
Autor: Arystoteles
Rodzaj okładki: Twarda z obwolutą
Stan: Używana
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Opis książki


Arystoteles (gr. Ἀριστοτέλης, Aristotelēs, ur. 384 p.n.e. w Stagirze, zm. 322 p.n.e. w Chalkis) – najwybitniejszy uczeń Platona, studiował w Akademii Platońskiej przez 20 lat. Po śmierci Platona został nauczycielem i doradcą Aleksandra Wielkiego. W 355 r. p.n.e. po powrocie do Aten założył słynną szkołę filozoficzną - Liceum. Po śmierci Aleksandra oskarżony o bezbożność wyjechał do Chalkis.

Arystoteles odrzucił Platońską teorię idei oraz skrajnie racjonalistyczne metody poznania, przeciwstawiając im wiedzę opartą przede wszystkim na doświadczeniu. Nauki Arystotelesa stały się źródłem inspiracji filozofii chrześcijańskiej.

Arystoteles dokonał podziału nauk na teoretyczne (poznanie bezinteresowne, cenione najwyżej), praktyczne (m.in. etyka, polityka, medycyna), oraz wytwórcze odnoszące się do działalności rzemieślniczej (m.in. poetyka). Podstawową i najogólniejszą nauką o strukturze rzeczywistości jest "filozofia pierwsza" (po śmierci Arystotelesa nazwana metafizyką).

Centralnym pojęciem etyki Arystotelesa jest dobro, etyka ma pomóc nie w jego poznaniu, lecz w jego realizowaniu. Nie wszystkie cele są równowartościowe, istnieje cel ostateczny, dla którego wszystkie inne cele są tylko środkami - jest to dobro najwyższe, które upatrywał w szczęściu.

Rdzeń Arystotelesowskiej etyki wyznaczyła doktryna środka - zalecenie unikania zarówno nadmiaru, jak i niedostatku. Cnoty etyczne nie są wrodzone, stanowią one wynik ćwiczenia, utrwalony dzięki przyzwyczajeniu do określonego postępowania. Dlatego Arystoteles przywiązywał dużą wagę do teorii wychowania. Cnota stanowi sposób rozumowego i zgodnego z wolą opanowania przyrodzonych skłonności człowieka, takich jak np. popędliwość, zawiść, ale również nadmierna litość, pożądanie przyjemności. Wszystkie one są ślepe - tworzą duchowo nie ukształtowaną materię, dlatego powinny zostać ujęte przez typową dla człowieka formę, tj. rozum i wolę.

"Całość to więcej niż suma jej składników."; "Z życia najlepiej odchodzić jak z uczty: ani spragnionym, ani pijanym." Arystoteles

Uwagi:


Obwoluta jest lekko wytarta. Brzegi stron zabrudzone i zakurzone. Strony pożółkłe.
Zobacz także...