Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ARTUR NACHT SAMBORSKI - SPRZEDAM OBRAZ - OKAZJA!

02-07-2012, 20:48
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 25 000 zł     
Użytkownik wdowak
numer aukcji: 2432975822
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 47   
Koniec: 03-07-2012 15:09:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

ARTUR NACHT SAMBORSKI - SPRZEDAM OBRAZ

Sprzedam sygnowany obraz Artura Nacht Samborskiego. Obraz - Głowa dziewczynki.

Technika: olej na tekturze, wymiary: 27,5 x 32,5 cm (w świetle passe-partout).
Na odwrocie stempel spuścizny autorskiej i napis: Nr 239 Pieczątkę postawiła Aniela Nacht Łempicka

Nie jestem handlarzem - obraz pochodzi z mojej rodzinnej kolekcji.

Cena: 25 000,- zł.   (możliwy odbiór osobisty w Warszawie)

kontakt:[zasłonięte]@vp.pl, T. 531 [zasłonięte] 525 

 

Artur Nacht-Samborski - artystyczny życiorys. (1898 Kraków - 1974 Warszawa)

Urodził się 26 maja 1898 r. w Krakowie jako najstarszy syn Juliana (Joela) Nachta (1876 - 1966) i Salomei (Sary) z Weindlingów (1[zasłonięte]877-19). Dom artysty był religijny, mówiło się w nim w jidysz, synowie otrzymali jednak wykształcenie w szkołach polskich. Jak pisał przyjaciel artysty, pisarz Adolf Rudnicki malarz (...) "Dorastał w żydowskim, `europejskim` domu gdzie wszystko było wolno, w przeciwieństwie do innych żydowskich domów, gdzie istniały same zakazy".

 

Jeden z najwybitniejszych malarzy XX wieku, urodził się w Krakowie w rodzinie zamożnego żydowskiego kupca. W latach 20-tych studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa. Przerwał studia by wyjechać na kilka lat do Berlina i Wiednia, gdzie zetknął się z niemieckim ekspresjonizmem. Następnie powrócił on do Krakowa, aby kontynuować studia, tym razem w pracowni Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, a potem pod kierunkiem Józefa Pankiewicza. W 1924 Artur Nacht – Samborski wyjechał do Paryża z grupą kolegów z krakowskiej ASP znaną jako „Komitet Paryski”. W 1929 otrzymał nagrodę dla polskich malarzy mieszkających w Paryżu. Mieszkał tam prawie piętnaście lat, miał okazję zaznajomić się z malarstwem wielkich impresjonistów i sobie współczesnych artystów, takich jak P. Cezanne lub P. Bonnard. Poznał tam również wielu przedstawicieli ówczesnej awangardy: M. Kandinskiego, M. Chagalla, P. Klee itd. Co więcej, jego pobyt w ówczesnej stolicy sztuki obfitował w przyjaźnie nawiązane z zachodnioeuropejskimi malarzami. W 1939 roku wrócił do Polski. Po zakończeniu wojny wykładał początkowo na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W latach 1950 – 1969 Nacht – Samborski – już jako profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – uformował całą generację świetnych artystów. Był niezwykłym perfekcjonistą, pracował powoli, unikał rozgłosu, wystawiał niechętnie i tylko na wystawach zbiorowych. Jako wyraz uznania dla jego pracy artystycznej, jego obrazy zostały zaprezentowane na prestiżowym Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji w 1958 roku.

Artur Nacht – Samborski był artystą głęboko związanym z europejską kulturą, niezależnym i niepowtarzalnym. Artystą, który zawsze podkreślał swoje związki z Krakowem i fakt, że nasze miasto miało na niego zawsze wielki wpływ. Dowodem na to jest pieczołowicie przechowywany w rodzinnym archiwum akt przyjęcia rodziny Nachtów do związku gminy Stołeczno Królewskiego Miasta Krakowa datowany na 1908 rok i podpisany przez Prezydenta Juliusza Leo.