Armia – polski zespół grający punk rock i hardcore.
Stworzyli go na przełomie lat 1984/1985 Tomasz Budzyński (który właśnie opuścił Siekierę), Sławomir Gołaszewski i Robert Brylewski (grający wtedy równolegle w Izraelu). Charakterystyczne dla ich muzyki jest wykorzystanie instrumentów dętych, a przede wszystkim waltorni, na której grał Krzysztof "Banan" Banasik, a obecnie gra Jakub Bartoszewski oraz poetyckie teksty T. Budzyńskiego. Dla urozmaicenia w niektórych piosenkach zespół stosował dodatkowo instrumenty, takie jak skrzypce, saksofon, wiolonczela czy flet.
Zaklasyfikowanie Armii do jednego gatunku nie jest możliwe. Podstawowym jej nurtem jest punk, lecz od dawna zespół skłaniał się w kierunku gatunku hardcore szybkim tempem gry, często smutnym i poważnym nastrojem oraz pozytywnym przesłaniem. Oprócz prostych, krótkich punkowych piosenek, w repertuarze pojawiają się rozbudowane utwory nawiązujące do rocka symfonicznego. Dodatkowo sposób grania niektórych muzyków Armii, w szczególności "Popcorna", zwykle bardziej przypominał muzykę metalową niż punk-rock. Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, co znajduje odzwierciedlenie w stylistyce dominującej w różnych okresach działalności zespołu. Również charakterystyczną cechą jest eksperymentowanie z różnymi melodiami, instrumentami i treściami oraz wysokie ambicje muzyków wchodzących w skład grupy.
Triodante – piąty (czwarty studyjny) długogrający album polskiej grupy muzycznej Armia. Materiał na album nagrano w okresie od 18 kwietnia do 23 maja 1994 roku (zob. 1994 w muzyce). Płyta była inspirowana Boską Komedią Dantego.
Triodante to także spektakl zespołu Armia reżyserowany przez Jarosława Orłowskiego, którego fragmenty były emitowane w telewizji, ostatecznie wydany na płycie DVD przez Metal Mind Productions w roku 2004. Spektakl przedstawia wędrówkę po zaświatach nawiązującą do Boskiej Komedii. W warstwie wizualnej trzy etapy tej wędrówki są symbolizowane przez kolorystykę tła oraz kostiumy aktorów – członków zespołu Armia. Piekło utrzymane jest w kolorystyce czerwonej. Są to utwory "Wyludniacz", "Popioły" i "Nieruchomo". Czyściec utrzymany jest w kolorystyce niebiesko-zielonej. Są to utwory "Miejsce pod słońcem", "Ciało i duch", "Pieśń przygodna" i "Piosenka liczb". Ostatni utwór jest przejściem do Nieba, które jest utrzymane w stylistyce świetlistej. Utwory tej części to "Święto jaskółki" i "Skończyłem rozpoczynaj".