Różeniec górski, zwany również Arktycznym Korzeniem, pochodzi z dziewiczej tajgi syberyjskiej - to prawdziwy, bezcenny "klejnot zdrowia". Posiada on szczególne właściwości, które już przeszło 1 200 lat temu odkryli tybetańscy mnisi.
Różeniec górski posiada właściwości stymulujące ludzki organizm do walki ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Pomaga zachować równowagę w obrębie ludzkiego ciała (homeostazę).
Różeniec górski (Rhodiola rosea)
zwany potocznie arktycznym korzeniem.
Wpływa korzystnie na
- zwiększenie zdolności naszego organizmu do pokonywania stresu i depresji,
- uczucie ciągłego zmęczenia.,
- pobudzenie psychiki,
- zwiększenie koncentracji i procesów zapamiętywania,
- podniesienie wydajności psychicznej i fizycznej
- utrzymanie wewnętrznej równowagi, tzw. homeostazy,
- uodpornienie organizmu na potencjalnie stresogenne czynniki psychiczne i fizyczne.
- zaburzenia snu.
Jego składniki bioaktywne to rozawina i salidrozyd. Oba wykazują działanie adaptogenne i stymulujące centralny układ nerwowy. Wpływają również stymulująco na syntezę endorfin – czyli specyficznych hormonów, które są odpowiedzialne za różnego rodzaju przyjemne uczucia. Wywierają pozytywny wpływ na pamięć, percepcję i procesy poznawcze, które, jak dobrze wiemy, w warunkach stresu i depresji ulegają osłabieniu, pomagają się skoncentrować i ogólnie poprawiają nastrój.
Korzeń arktyczny wpływa takze korzystnie na poprawę wydolności mięśni i czas regenerowania sił po długotrwałym, intensywnym wysiłku.
Rozawina i salidrozyd to również antyoksydanty i immunostymulatory. Wpływają korzystnie na odporność na infekcje, choroby nowotworowe i toksyczność leków stosowanych w chemioterapii. Podobne działanie mają również flawonoidy. Hamują powstawanie wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia się tkanek i choroby cywilizacyjne. Pozwalają również organizmowi samodzielnie oczyścić się z nagromadzonych w nim toksyn.