Argilin.Retard
300 kaps.
Wellnest
wzmacnia układ sercowo-naczyniowy
L-Arginina: Energia napędzająca układ sercowo-naczyniowy
Lubisz dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie wiele dla Ciebie znaczy? W takim razie powinieneś koniecznie zainteresować się L-argininą – wysokowartościowym budulcem naszego organizmu.
L-arginina jest aminokwasem warunkowo zbędnym w pożywieniu, a więc takim, który przy odpowiedniej diecie może być syntetyzowany wewnątrz ustroju. L-arginina jest odpowiedzialna za ważne funkcje w naszym ciele. Przyjmujemy ją głównie wraz z pożywieniem. Niedobór L-argininy może być poważny w skutkach: miażdżyca (zwapnienie naczyń krwionośnych), nadciśnienie tętnicze, zaburzone funkcje naczyń krwionośnych u cukrzyków, impotencja lub choroba naczyń obwodowych. W najgorszym przypadku niedobór l-argininy może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu.
W przypadku gdy ilości l-argininy dostarczane z pożywieniem nie są wystarczające, należy pilnie wesprzeć się odpowiednim środkiem dietetycznym. Wyjątkowo godnym polecenia jest preparat ARGILIN.retard. Pomaga on organizmowi w sposób optymalny wyrównać niedobór tego aminokwasu. Poniżej zamieszczony tekst wyjaśnia dlaczego tak jest. Zachęcamy do czytania…
Arginina – od nitrogliceryny do nagrody Nobla
Krew stanowi prąd ludzkiego źródła – dba o to, by cały nasz organizm wraz ze wszystkimi organami pracował sprawnie, wydajnie i był zdrowy. To właśnie we krwi znajdują się wszystkie substancje, których nasz organizm potrzebuje do życia. W ciele osoby dorosłej krąży około 5 do 6 litrów krwi. Konieczny do przepływu takiej ilości krwi układ naczyń żylnych mierzy łącznie 90.000 kilometrów. Nasze serce pompuje codziennie 7.000 litrów poprzez te „autostrady”. Aby jednak proces ten odbywał się w pełni sprawnie, potrzebna jest wystarczająca ilość l-argininy.
Molekuła o charakterze sygnałowym
L-arginina, będąca aminokwasem warunkowo zbędnym w pożywieniu, stanowi stopień przejściowy do tlenku azotu (NO), który w sposób naturalny powstaje w naszym organizmie i rozszerza żyły, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i zwiększa wydajność pompowania krwi przez nasze serce. Oznacza to, że NO ułatwia pracę naszemu sercu i zapewnia nam zdrowie. Jest to mechanizm, który znany jest od dosyć niedawna, a za jego odkrycie została przyznana nagroda Nobla. W 1998 r. Amerykanie Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro i Ferid Murad otrzymali wyróżnienie „za odkrycie działania tlenku azotu (NO) jako molekuły sygnałowej w ludzkim układzie sercowo-naczyniowym“.
Działanie wybuchowe
Interesującym jest fakt, że istnieje jeszcze inny związek pomiędzy l-argininą a Alfredem Noblem, fundatorem Nagrody Nobla i odkrywcą dynamitu (nazwa handlowa) względnie substancji wybuchowej o nazwie nitrogliceryna (związek chemiczny), która pośrednio łączy się również z odkryciem l-argininy: nitrogliceryna uwalnia NO! Nobel cierpiał na chorobę sercową, jego lekarz przepisał mu nitroglicerynę, której działanie wybuchowe „stosowano wtedy – w dawkach homeopatycznych! - w medycynie” (nawet jeśli w tamtym czasie nie znano jeszcze roli, jaką pełni l-arginina). Uwolnienie NO sprawia, że naczynia krwionośne otwierają się szybko i stosunkowo szeroko, a bóle serca (wywołane przykładowo dławicą piersiową – jedną z chorób niedokrwiennych serca) ustępują. Z biochemicznego punktu widzenia l-arginina i nitrogliceryna są bardzo spokrewnione, co jest widoczne nie tylko po działaniu, lecz również po strukturze chemicznej - l-arginina: NO2, nitrogliceryna: NO3.
Związek ze srebrem
Należy jeszcze wyjaśnić, skąd bierze się nazwa l-arginina. Pierwotnie l-argininę razem ze srebrem pozyskiwano w celach badawczych z mieszanki aminokwasów – w formie soli, związku argininy ze srebrem. W łacinie „argentum“ oznacza srebro, skąd bierze się zapożyczenie dla tej wtedy jeszcze nienazwanej substancji. Litera „l” oznacza zaledwie „obracający się w lewo”.
L-arginina – budulec naszego organizmu
L-arginina jako aminokwas względnie egzogenny (warunkowo zbędny w pożywieniu) jest bardzo ważnym budulcem w naszym organizmie. Na chwilę obecną znane jest 20 różnych aminokwasów. Wszystkie mają jedną i tą samą charakterystyczną cechę wiązania molekuł białek w specyficzny sposób – w łańcuchy. A dłuższe łańcuchy różnych aminokwasów nazywane są białkiem, lub bardziej fachowo proteinami. Bez białka ludzkie życie jest niemożliwe, ponieważ to właśnie białko stanowi bazę dla tkanek, organów i kości. Odpowiednio l-arginina odpowiada za ważne funkcje naszego organizmu. Krótko mówiąc : l-arginina jest niezbędna do życia! Ponadto pośród wszystkich aminokwasów l-arginina charakteryzuje się największą zawartością azotu.
Czasami musi być więcej
Zdrowa dorosła osoba, odpowiednio dbająca o ruch oraz o zrównoważone odżywianie, zawiera w swoim organizmie wystarczającą ilość l-argininy. Jednakże w wyjątkowych sytuacjach może wystąpić niedobór l-argininy. Ponadto wskutek pewnych chorób może dojść do zwiększonego zapotrzebowania na l-argininę:
-
Choroby wskazujące na zwiększone zapotrzebowanie l-argininy: miażdżycowe schorzenia układu krążenia (zwapnienie tętnic, nadciśnienie tętnicze, chromanie przestankowe, impotencja, zaburzenia dopływu krwi) oraz zaburzenia funkcji nerek
-
sytuacje życiowe połączone z niedoborem l-argininy: stres, palenie, niedostateczne i niezrównoważone odżywianie, ciąża, okres wzrostu, brak ruchu.
Innymi słowy: niedobór l-argininy wywołuje fizyczne deficyty, prowadzące do ciężkich schorzeń. Można je skutecznie zwalczyć poprzez zastosowanie wysokowartościowych preparatów zawierających l-argininę takich jak ARGILIN.retard.
Rola l-argininy w ludzkim organizmie
L-arginina odgrywa istotną rolę w procesie przemiany materii i ma najważniejsze znaczenie przede wszystkim dla przepływu i ciśnienia krwi: l-arginina stanowi pierwszy stopień do powstania tlenku azotu (NO). Oznacza to, że nasz organizm w naczyniach krwionośnych wytwarza z l-argininy niezbędną substancję semiochemiczną NO. Tlenek azotu jest natomiast odpowiedzialny za rozszerzanie naczyń krwionośnych und regulację przepływu i ciśnienia krwi. Ponadto NO zapobiega przywieraniu trombocytów („płytek krwi”) do ścian tętnic i wchodzeniu z nimi we wzajemne oddziaływanie – czyli procesowi, wskazującemu na zaczynającą się miażdżycę. Podsumowując:
-
l-arginina pozytywnie wpływa na poszerzanie naczyń krwionośnych
-
l-arginina zapobiega złogom naczyniowym
-
l-arginina jest istotna dla budowy tkanek i masy mięśniowej
1.) Poszerzenie naczyń krwionośnych: L-arginina sprawia, że tlenek azotu przenika poprzez tętnice do układu mięśniowego. Te rozluźniają się, co skutkuje poprawą rozszerzania się naczyń i ukrwienia. Serce zostaje odciążone poprzez regulacje ciśnienia krwi.
2.) Złogi naczyniowe: L-arginina zapobiega sklejaniu się trombocytów, ich przywieraniu do ścian tętnic, a także zwężaniu się naczyń krwionośnych. Krew staje się gęsta, przyciąga wapń oraz obumarłe komórki, usunięte przez układ odpornościowy. Te „bioodpady“ znajdujące się wewnątrz krwiobiegu sprawiają, że tętnice sztywnieją i przepływ krwi do organów staje się ograniczony – coraz mocniej, aż do zgonu. W języku ludowym mówi się o zwapnieniu (tętnic), natomiast w medycynie diagnoza ta nosi nazwę miażdżyca. Aż 60 procent wszystkich przypadków śmiertelnych w krajach uprzemysłowionych spowodowanych jest „niedostatecznym ukrwieniem i jego skutkami“ - zwałem serca, udarem mózgu itd.
3.) Budowa tkanek i masy mięśniowej: Poprzez swoje działanie poszerzające naczynia l-arginina pobudza wydzielanie hormonu wzrostu STH przez przysadkę mózgową. Ponadto l-arginina wzmacnia porost włosów.
L-arginina i miażdżycowa reakcja łańcuchowa
Normalne połączenie tlenku azotu – sprawna synteza NO – wspomaga z jednej strony rozkurcz mięśni gładkich w ścianie naczyń krwionośnych i chroni z drugiej strony przed arteriosklerotycznymi reakcjami łańcuchowymi, które w przypadku niedoboru NO przebiegają w następujący sposób:
- zaburzenie wzajemnego oddziaływania pomiędzy krwią a ścianami tętnic
reakcje zapalne ścian naczyń prowadzą do powstawania złogów wapnia zwężenia tętnic zaburzeń ukrwienia
- do niebezpiecznych skutków zaliczamy: udar, dusznica bolesna, zawał serca, chromanie przestankowe itp.
Mówiąc krótko: Niedobór l-argininy prowadzi do słabnącej produkcji NO i tym samym do postępującej miażdżycy, a także wszystkich schorzeń, będących tego skutkiem.
Dla zdrowia i dobrego samopoczucia
To nie kwestia wieku: Zwężenie naczyń i zaburzenia ukrwienia nie są nieuchronnie związane z postępującym wiekiem, lecz w dużym stopniu zależne również od stylu życia. Niezrównoważone odżywianie lub niezdrowe przyzwyczajenia takie jak palenie i brak ruchu nie są niczym innym jak symptomami, wspierającymi proces zwapnienia tętnic i prowadzą często konsekwentnie do zwału serca, choroby Bürgera lub udarów mózgu.
To kwestia nastawienia: Aby odpowiednio potraktować niedobór l-argininy zaleca się spożywać żywność bogatą w białko (ryby, mięsa, mleko, produkty mleczne) oraz produkty żywnościowe z wysoką zawartością l-argininy (orzechy, rośliny strączkowe). Warto przy tym zwrócić uwagę na jakość tych produktów i wybierać w pierwszej kolejności żywność ekologiczną. Kolejnymi czynnikami, wpływającymi pozytywnie na zdrowie i samopoczucie jest dieta bogata w błonnik i uboga w tłuszcz, a także dużo ruchu i utrzymanie normalnej wagi ciała.
Przeciwnik l-argininy: ADMA
Zdrowy człowiek posiada wystarczającą ilość l-argininy. Aby zdiagnozować pewne miażdżycowe schorzenia układu krążenia takie jak zwapnienie tętnic, nadciśnienie tętnicze, chromanie przestankowe, impotencja lub zaburzenia dopływu krwi, w odpowiednio wczesnym stadium, dającym się leczyć, należy zadać sobie pytanie – jak wygląda zaburzona równowaga l-argininy?
Zaburzona równowaga l-argininy
Wiele osób ze zwiększonym zapotrzebowaniem na l-argininę posiada zwiększony poziom ADMA. Skrót ADMA oznacza „asymetryczna dimetyloarginina” - substancja wytwarzana w ludzkim organizmie, która może uniemożliwić prawidłowe spełnianie funkcji przez l-argininę, zaprogramowane w sposób naturalny w organizmie. Tak więc ADMA jest substancją wrogą i zagrażającą naszemu zdrowiu! Faktycznie jest tak, że zwiększona wartość ADMA wskazuje na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlaczego?
Wysokie wartości ADMA są wartościami ryzykownymi
ADMA hamuje przemianę l-argininy w tlenek azotu (NO), czyli tak zwaną syntazę NO. Syntaza ta jest jednakże niesamowicie ważna dla prawidłowego przepływu i ciśnienia krwi oraz zapewnia elastyczność mięśniom naczyń krwionośnych. Niedobór NO prowadzi do „kurczenia się” tętnic. Jest to nic innego jak pierwszy stopień prowadzący do miażdżycy. Im wyższe jest stężenie ADMA w naszym organizmie, tym mniej wydajna jest syntaza NO – z l-argininy nie powstaje już NO, lecz szkodliwe rodniki tlenowe! Oznacza to, że osoby z podwyższonym ADMA mogą tylko zyskać przyjmując l-argininę! W momencie, gdy ADMA zostanie wyparta przez l-argininę – proces syntazy NO znów rozpoczyna się na nowo.
Pewność dzięki testowi ADMA
Stężenie ADMA w organizmie jest całkiem łatwe do stwierdzenia, a mianowicie w jednym z badań krwi, przy pomocy dostępnego na rynku medycznym testu ADMA.
W niedoborze l-argininy pomoże ARGILIN.retard
Ludzkie ciało z jednej strony traci wraz z wiekiem zdolność pozyskiwania wystarczającej ilości l-argininy z pożywienia. Z drugiej jednak strony istnieją sytuacje ryzyka, wskazujące na zwiększone zapotrzebowanie l-argininy. Są nimi w pierwszej kolejności pewne specyficzne choroby takie jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, chromanie przestankowe, zaburzenia dopływu krwi, impotencja lub zaburzenia pracy nerek; a ponadto wyjątkowe sytuacje życiowe, m. in. palenie, stres, niedożywienie lub niezrównoważona dieta, ciąża, okres wzrostu lub zbyt mało ruchu. W przypadku gdy ilość niezbędnej do życia l-argininy w naszym pożywieniu jest niewystarczająca, zaleca się pilnie wspomóc organizm odpowiednim środkiem dietetycznym – suplementem diety, bogatym w l-arginin!
Wspaniałe źródło substancji witalnych
Z medycznego punktu widzenia konieczność dostarczenia substancji z zewnątrz jest suplementacją diety. Osoby chore lub cierpiące na silny niedobór substancji witalnych powinny pilnie sięgnąć po suplementację. W przypadku niedoboru l-argininy zaleca się zwłaszcza stosować preparat ARGILIN.retard, będący wysokowartościowym dietetycznym produktem spożywczym, idealnie pasującym do zbilansowanej diety dzięki bardzo dobrej tolerancji. W przypadku gdy naturalne zapotrzebowanie na l-argininę nie jest wystarczająco pokrywane przez pożywienie, ARGILIN.retard optymalnie wspiera organizm w wyrównaniu tego zapotrzebowania. Funkcja retard sprawia, że zawarty w preparacie aminokwas l-cytrulina przemieniany jest w organizmie w l-argininę w wydłużonym czasie. W taki więc sposób można przez dłuższy czas utrzymać zwiększony poziom l-argininy. ARGILIN.retard pomaga tym samym w:
ARGILIN.retard działa już bezpośrednio po zażyciu i osiąga swoje pełne działanie przy długotrwałym zażywaniu.
Suplementacja zasadowa = wysokowartościowe uzupełnianie niedoborów
ARGILIN.retard stosuje się przy specjalnych wymogach żywieniowych. Preparat ten powstał w oparciu o najnowszą wiedzę specjalistów żywieniowych. Dlatego też ARGILIN.retard powstał w oparciu o biokompatybilną masę zasadową. Oznacza to, że oba składniki preparatu - l-arginina i l-cytrulina - posiadają pH o wartości od 11 do 6,4. Biorąc pod uwagę fakt, że wartość pH 7 jest neutralna, ARGILIN.retard jest zasadowy, gdyż wartości poniżej pH 7 stanowią zakres środowiska kwasowego. Dlatego też w wysokowartościowych suplementach diety dostarczających l-argininę takich jak ARGILIN.retard zrezygnowano z dodatku HCL (sól kwasu solnego), który stosuje się w tanich produktach. Kwas solny ma jednakże nie tylko budzącą obawę wartość pH 2, lecz wpływa również negatywnie na pracę nerek.
Przeciwdziałać zakwaszeniu organizmu
Zasadowie odżywianie i suplementy diety zapewniają naszemu organizmowi w sposób długotrwały witalność i elastyczność, natomiast stałe zakwaszenie może doprowadzić do zatrzymania funkcji życiowych:
-
Czynnikami nadmiernego zakwaszenia są w pierwszej kolejności takie jak mięso, kiełbasa, sery, produkty z białej mąki, przemysłowo wyprodukowane zawiesiny i makarony, cukier przemysłowy, słodycze, lemoniady oraz przemysłowo przetworzone soki owocowe, stres, palenie, alkohol, nadmierny wysiłek.
-
Zakwaszenie może prowadzić do różnorodnych dolegliwości takich jak zgaga, zmęczenie i znużenie, skurcze lub zatwardzenie albo biegunkę
-
utrzymujące się zakwaszenie sprawia, że możliwe jest wystąpienie różnych chorób takich jak reumatyzm, artrozy wszelkich rodzajów, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia ukrwienia, chorób przewodu pokarmowego, schorzenia wątroby lub migrenę.