Specyfikacja
- Napięcie zasilania: 5 V
- Mikrokontroler AVR: ATmega32u4
- Maksymalna częstotliwość zegara: 16 MHz
- Pamięć SRAM: 2,5 kB
- Pamięć Flash: 32 kB (4kB zarezerwowane dla bootloadera)
- Pamięć EEPROM: 1 kB
- Porty I/O: 20
- Wyjścia PWM: 7
- Ilość wejść analogowych: 12 (kanały przetwornika A/C)
- Interfejsy szeregowe: UART, SPI, I2C
- Zewnętrzne przerwania
- Procesor Linux: Atheros AR9331
- Architektura: MIPS 400MHz
- Napięcie zasilania: 3,3 V
- Ethernet IEEE 802.3 10/100Mbit/s
- WiFi IEEE 802.11b/g/n
- Pamięć RAM: 64 MB DDR2
- Pamięć Flash: 16 MB
- Gniazdo USB Typ-A 2.0
- Czytnik kart Micro-SD
Opis
Moduł Arduino Yún oparty jest na dwóch mikrokontrolerach: ATmega32u4 (takim jak np. w Leonardo) oraz Atheros AR9331. Procesor Atheros wspiera działanie dystrybucji Linuxa opartej na OpenWRT o nazwie Linino. Moduł posiada wbudowane wsparcie dla Ethernetu i WiFi, port USB-A, czytnik kart microSD, 3 przyciski reset oraz 20 cyfrowych pinów i/o. Atmega jest w Arduino Yún odpowiedzialna jest za komunikacje pomiędzy użytkownikiem a procesorem AR933.
Dzięki wbudowanej komunikacji WiFi, Arduino Yún można w prosty sposób, bezprzewodowo programować i konfigurować. Możliwe jest również odczytywanie stanu poszczególnych wyprowadzeń. Po podłączeniu zasilania (5V) moduł widoczny jako sieć WiFi o nazwie Arduino Yun. Możliwe jest też przestawienie trybu pracy z router na client.
Zasilanie
Zaleca się zasilanie układu poprzez złącze micro USB i napięcie 5 V, bezpośrednio z komputera lub przy wykorzystaniu odpowiedniego zasilacza sieciowego.
Pamięć
ATmega32u4 posiada 32 KB pamięci (z 4 KB zajętymi przez bootloader). Posiada również 2.5 KB pamięci SRAM oraz 1 KB EEPROM (możliwej do zapisu i odczytu przy pomocy biblioteki EEPROM).
Pamięć AR9331 nie jest wbudowana w procesor. Pamięć RAM i pamięć trwała są zewnętrznie połączone. Yún posiada 64 MB pamięci DDR2 RAM orz 16 MB pamięci flash. Do pamięci flash fabrycznie wgrana jest dystrybucja linuxa Linino, oparta na OpenWRT. Obraz fabryczny może być modyfikowany poprzez instalację programów czy zmianę konfiguracji. Można zawsze przywrócić ustawienia fabryczne poprzez przytrzymanie przycisku "WLAN RST" przez 30 sekund.
Wejścia/wyjścia
Arduino Yun posiada 20 cyfrowych wyprowadzeń wejścia/wyjścia (I/O), do których dostęp uzyskujemy z poziomu Atmegi. Nie jest możliwe uzyskanie dostępu bezpośrednio do nich z poziomu Atherosa AR9331. Piny działają pod napięciem 5V i każdy pozwala na pobór prądu o maksymalnym natężeniu 40 mA. Poza standardowym zastosowaniem, na niektórych pinach przewidziano funkcje specjalne.
Programowanie
Za sprawą układu ATmega32u4 programowanie Arduino Yun nie różni się od programowania innych modułów z rodziny Arduino. Środowisko Arduino IDE zawiera specjalnie przygotowaną bibliotekę Bridge dla modułu Yun o nazwie Arduino IDE. Dodatkowo jednak, uzyskujemy możliwość korzystania z potencjału linuxa, zarówno jeśli chodzi o cURL czy np. skrypty pythona.
Schemat blokowy modułu Arduino Yun.