Specyfikacja
- Napięcie zasilania: 7V do 12V (zalecane), 6V-20V (maksymalne)
- Mikrokontroler: ATmega328
- Maksymalna częstotliwość zegara: 16MHz
- Pamięć SRAM: 2 kB
- Pamięć Flash: 32 kB (5kB zarezerwowane dla bootloadera)
- Pamięć EEPROM: 1kB
- Porty I/O: 14
- Wyjścia PWM: 6
- Ilość wejść analogowych: 6 (kanały przetwornika A/C)
- Interfejsy szeregowe: UART, SPI, I2C
- Zewnętrzne przerwania
- Podłączona dioda LED
Opis
Arduino Uno Rev3 jest podstawową - tzw. referencyjną i zarazem najpopularniejszą wersją Arduino. Układ zawiera mikrokontroler ATmega328, wyposażony jest w 14 cyfrowych wejść/wyjść z czego 6 można używać jako wyjścia PWM oraz w 6 analogowych wejść - do mierzenia wartości napięcia w zakresie do 5V (możliwe do zmiany przez podanie napięcia AREF). Układ taktowany jest sygnałem zegarowym o częstotliwości 16MHz.
Moduł posiada także: złącze USB, gniazdo zasilające DC, przycisk RESET oraz wyprowadzenia służące do podłączenia programatora AVR. Do rozpoczęcia pracy z modułem Arduino wystarczy przewód USB oraz oprogramowanie z strony producenta.
Dlaczego wersja Rev3?
- Układ Atmega8u2 zastąpiony został nowszą wersją ATmega16u2 z wbudowanym konwerterem USB-SERIAL
- Dodany został pin IOREF umożliwiający bezpośredni dostęp do napięcia z jakim pracują wyprowadzenia I/O
- Układ reset został zastąpiony solidniejszą wersją
Pierwsze uruchomienie
Pierwsze uruchomienie MEGA 2560 nie różni się znacząco od tego, jak postępujemy z innymi układami Arduino. Nasz poradnik omawia szczegółowo pierwsze kroki z Arduino.
Zasilanie
Moduł można naprzemiennie zasilać zarówno poprzez przewód USB oraz jak i inne źródła zewnętrzne (zasilacz, akumulator, batoterie). Zasilacz podłączamy jest do standardowego gniazda DC 5,5/2,1. Możliwe jest też bezpośrednie podpięci do pinów złącza POWER.
Napięcie zasilania powinno mieścić się w zakresie 6V-20V, przy czym zaleca się raczej przedział 7V-12V. Napięcie niższe może prowadzić do niestabilnej pracy układu, a wyższe do jego przegrzewania.
Wejścia/wyjścia
Arduino Mega posiada 14 cyfrowych wejścia/wyjścia (I/O), z czego 6 to wyjścia PWM. Każdy pin pozwala na pobór prądu o maksymalnym natężeniu 40mA, co umożliwia sterowanie innymi układami, modułami odczytywanie stanu czujników. Oprócz standardowego I/O niektóre wyprowadzenia posiadają także funkcje specjalne.
Programowanie
Producent dostarcza darmowe środowisko do tworzenia programów dla Arduino. Szczegóły w dokumentacji oraz tutorialu, a także naszym poradniku.