Specyfikacja
- Napięcie zasilania: 7V do 12V (zalecane), 6V-20V (graniczne)
- Mikrokontroler: ATmega32u4
- Maksymalna częstotliwość zegara: 16MHz
- Pamięć SRAM: 2,5 kB
- Pamięć Flash: 32 kB (4kB zarezerwowane dla bootloadera)
- Pamięć EEPROM: 1kB
- Piny I/O: 20
- Kanały PWM: 7
- Ilość wejść analogowych: 12
- Interfejsy szeregowe: UART, SPI, I2C
- Obsługa zewnętrznych przerwania
- Wbudowana dioda LED
Opis
Arduino Leonardo wykorzystuje mikrokontroler Atmega32U4 z rodziny AVR. Posiada 20 cyfrowych wejść/wyjść, z czego 7 można używać jako wyjścia PWM i 12 jako wejścia analogowe. Arduino Leonardo różni się od większości innych modułów Arduino sposobem realizacji komunikacji USB, gdyż posiada wbudowane wsparcie dla niej. Może dzięki temu zostać rozpoznany przez komputer jako myszka, klawiatura czy inne urządzenie peryferyjne. Szczegóły zostały m.in. opisane na tej stronie producenta.
Pierwsze uruchomienie
Pierwsze uruchomienie Leonardo nie różni się znacząco od tego, jak postępujemy z innymi układami Arduino. Nasz poradnik omawia szczegółowo pierwsze kroki z Arduino.
Zasilanie
Moduł można naprzemiennie zasilać zarówno poprzez przewód USB oraz jak i inne źródła zewnętrzne (zasilacz, akumulator, batoterie). Zasilacz podłączamy jest do standardowego gniazda DC 5,5/2,1. Możliwe jest też bezpośrednie podpięci do pinów złącza POWER.
Napięcie zasilania powinno mieścić się w zakresie 6V-20V, przy czym zaleca się raczej przedział 7V-12V. Napięcie niższe może prowadzić do niestabilnej pracy układu, a wyższe do jego przegrzewania.
Wejścia/wyjścia
Arduino Mega posiada 14 cyfrowych wejścia/wyjścia (I/O), z czego 6 to wyjścia PWM. Każdy pin pozwala na pobór prądu o maksymalnym natężeniu 40mA, co umożliwia sterowanie innymi układami, modułami odczytywanie stanu czujników. Oprócz standardowego I/O niektóre wyprowadzenia posiadają także funkcje specjalne.
Programowanie
Producent dostarcza darmowe środowisko do tworzenia programów dla Arduino. Szczegóły w dokumentacji oraz tutorialu, a także naszym poradniku.