Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

architektura urbanistyka POZNAŃ Sławska Ruszczyńsk

19-01-2012, 14:07
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 50 zł     
Użytkownik Oxiplegatz
numer aukcji: 2034071783
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 7   
Koniec: 12-01-2012 20:19:16

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Dostawa i płatność

    Płatność z góry
    • Przelew bankowy
    • List polecony ekonomiczny                    5,10 zł

    • List polecony priorytetowy                      6,20 zł




                    PRZEDMOWA
      Rewolucyjne przeobrażenia, jakie nastąpiły w Polsce, stawiają przed urba­nistyką naszą zadanie niezwykłe doniosłe — przebudoivy miast polskich i plano­wego kierowania ich dalszym rozwojem zgodnie z potrzebami społeczeństwa budują­cego socjalizm. Jednym z podstawowych warunków właściwego spełnienia tego zadania jest nawiązanie przez współczesną urbanistykę do bogatego dziedzictwa kultury narodoivej, twórcze kontynuowanie postępowych tradycji przeszłości, odtworzenie i rozwinięcie licznych świetnych założeń urbanistycznych, nie wy­kształconych w pełni lub zniekształconych w okresie kapitalizmu.
      Niestety — urbanista pragnący pogłębić swą znajomość przestrzennego i ar­chitektonicznego roztvoju miast naszych w przeszłości natrafia częstokroć na istotne trudności. Literatura odnosząca się do polskiej urbanistyki historycznej jest na­der skąpa. Historycy zajmujący się dziejami miast jedynie wyjątkowo interesują się ich rozwojem przestrzennym. Historycy architektury z reguły ograniczają swe zainteresowania do poszczególnych obiektów budowlanych nie zwracając dosta­tecznej uwagi na ich usytuowanie, powiązanie z otoczeniem, na kształtowanie ze­społów architektonicznych; dawniejsze opracowania rozpatrują architekturę w oder­waniu od tła społeczno-gospodarczego nie wychodząc z ciasnego kręgu zagadnień formalnych.
      Pragnąc przyczynić się do upowszechnienia osiągnięć kultury narodowej w dziedzinie budowy miast Instytut Urbanistyki i Architektury wystąpił z ini­cjatywą — niezależnie od własnych prac z zakresu urbanistyki historycznej — przy­gotowania do druku w zakresie planu wydawniczego Państwowych Wydawnictw Technicznych serii monografii poświęconych przestrzennemu i architektoniczne­mu rozwojowi miast polskich. Przyjęto przy tym dwa założenia. Po pierwsze — — dzieje budoivy miast mają być przedstawione jako odbicie rozwoju sił wytwór­czych i stosunków produkcyjnych, jednakże historia gospodarcza, społeczna i po­lityczna powinna być omawiana tylko w zakresie niezbędnym dla właściwego na­świetlenia rozwoju przestrzennego i architektonicznego miast. Po drugie — auto­rzy powinni opierać się w swych pracach o dotychczasowy stan wiedzy historycznej oraz o dostępne źródła kartograficzne i ikonograficzne bez dodatkoivych badań ar­chiwalnych.

                    Tytuł: 

      POZNAŃ


                    Autor: 
      Teresa Ruszczyńska
      Aniela Sławska


                    Wydawnictwo i rok wydania: 
      PWT 1953
      Wyd. I
      3126 egz.


                    Stan: +db przytarcia okladki, lekkie zagiecia rogow

                    Oprawa: miekka

                    Ilość stron i format: 194str.

                    17x24cm

                    Ilustracje: posiada

                    Spis treści: 
      SPIS TREŚCI
      Przedmowa 3
      Uwagi wstępne 5
      I. Początki i rozwój wczesnośredniowiecznego ośrodka
      miejskiego (X — p o ł o w a XIII w.) 9
      Początki grodu na tle wczesnośredniowiecznego osadnictwa wiejskiego. Zalążki życia miejskiego w okresie budowy państwa i społeczeństwa klasowego. Rozwój podgrodzia i osad targowo-rzemieślniczych w XI—XII w. i rola wielkiej własno­ści ziemskiej w wytwarzaniu się ośrodka miejskiego. Architektura romańska.
      II. Przebudowa lokacyjna i rozwój miasta od połowy XIII
      do schyłku XV w 23
      Lokacja miasta w 1253 r. Rozplanowanie i zabudowa do schyłku XV w. Rozkwit gospodarczy w XIV i XV w. Rozwój przedmieść. Architektura gotycka.
      III. Miasto w dobie Odrodzenia (od schyłku XV do połowy
      XVII w.) 49
      Pomyślne warunki rozwoju przemysłu i handlu. Renesansowa przebudowa miasta, inwestycje miejskie. Dalszy rozwój terytorialny.
      IV. Kryzys miasta w dobie gospodarki folwarczno-pań-
      szczyźnianej (od połowy w. XVII d o r. 1780) 65
      Przyczyny upadku miasta. Zniszczenie miasta na skutek wojen w XVII i XVIII wieku. Fortyfikacje i zabytki architektury barokowej.
      V. Próby odrodzenia miasta w dobie Oświecenia (odr. 1780
      do katastrofy rozbiorowej) 87
      Komisja Dobrego Porządku i jej wpływ na odbudowę miasta w latach 1780 — 1793. Architektura wczesnego klasycyzmu.
      VI. Powstanie miasta kapitalistycznego pod zaborem
      pruskim (od początku XIX w. d o r. 1870) 99
      Prusy Południowe 1793 — 1806. Regulacje pruskie. Pożar w 1803 r. i jego wpływ na rozbudowę miasta. Planowanie i architektura w początku XIX w. Księstwo War­szawskie 1806—1815. Księstwo Poznańskie 1815 —1870. Stosunki gospodarcze i polityczne. Praca organiczna i ruchy wolnościowe 1846 i 1848 r. Zabudowa i archi­tektura pierwszej połowy XIX w. Forteca pruska. Nowe szlaki komunikacyjne i kolejowe.
      VII. Miasto w dobie imperializmu pruskiego (od 1870 do 1918 r.) 127 Akcja germanizacyjna w okresie rządów Bismarcka. Początki ruchów robotni­czych. Wpływ fortecy na stosunki budowlane — kapitalistyczna spekulacja grun­towa. Architektura eklektyczna końca XIX w. Zniesienie fortecy i nowe zało­żenia urbanistyczne i architektoniczne po r. 1900. Powiększenie obszaru miasta. Zabudowa przedmieść.
      VIII. Miasto w okresie międzywojennym 1918 — 1939 r 151
      Powiększenie obszaru miasta. Plany regulacyjne. Nowe osiedla. Rozplanowanie i zabudowa Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. Tereny zielone. Zabu­dowa i architektura. Zagadnienia mieszkaniowe. Osiedla bezrobotnych i bez­domnych.
      IX. Okupacja hitlerowska (1939—1945 r.) 171
      X. Ku socjalizmowi 175
      Bibliografia., 187
      Indeks 192
      Wykaz skrótów 194

      "Moja strona" w Allegro

      Zobacz inne moje aukcje - SZUKAJ W PRZEDMIOTACH UŻYTKOWNIKA - szybkie wyszukiwanie podobnych tytułów




      Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynik kompresji jpg. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy literowe - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam i liczę na wyrozumiałość.