Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ARCHITEKTURA SAKRALNA GÓRNEGO ŚLĄSKA 1[zasłonięte]870-19

05-02-2014, 20:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 19.99 zł     
Użytkownik Profi-Libris
numer aukcji: 3921470977
Miejscowość Katowice
Wyświetleń: 7   
Koniec: 05-02-2014 20:28:32

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

kontakt komentarze nasza oferta strona o mnie

 

przedmiot aukcji:

DOMUS CELEBERRIMA

ARCHITEKTURA SAKRALNA KATOLICKA PRZEMYSŁOWEJ CZĘŚCI GÓRNEGO ŚLĄSKA 1[zasłonięte]870-19

 

Dorota Głazek

Wydawnictwo: ASP Katowice / SCDK Katowice, 2003
Oprawa: miękka
Stron: 288
Stan: NOWA

SPIS TREŚCI

I. WPROWADZENIE
Stan badań

II. GÓRNY ŚLĄSK W XIX WIEKU

III. SYTUACJA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO NA GÓRNYM ŚLĄSKU

IV. BUDOWNICTWO SAKRALNE NA GÓRNYM ŚLĄSKU DO POCZĄTKU XIX WIEKU

V. ARCHITEKTURA SAKRALNA WIEKU XIX I POCZĄTKU XX

VI KOŚCIOŁY NA GÓRNYM ŚLĄSKU W XIX I NA POCZĄTKU XX WIEKU
1. Architektura do czasu ustaw antykościelnych
2. Architektura po okresie Kulturkampfu
A. Architekci spoza Górnego Śląska
B. Kościoły Paula Jackischa i Ludwiga Schneidera
3.Kościoły budowane po roku 1905

VII. PO I WOJNIE ŚWIATOWEJ

VIII.PODSUMOWANIE SUMMARY

KATALOG
BIBLIOGRAFIA


WPROWADZENIE

Celem przedstawionej niżej pracy jest pokazanie grupy kościołów katolickich, zbudowanych w przemysłowej części pruskiego Górnego Śląska w okresie między działaniem antykatolickich ustaw Kulturkampfu a wybuchem I wojny światowej. Wybór tak ograniczonej czasowo grupy budowli podyk­towany jest poczuciem, że oba graniczne wydarzenia - okres Kulturkampfu oraz wojna światowa i jej następstwa, trwając po kilka lat, stanowiły znaczącą cezurę czasową. Dokonywały się wówczas istotne zmiany wpływające również na architekturę sakralną, przede wszystkim katolicką. Pominięcie budowanych równolegle w czasie kościołów ewangelickich podyktowane jest z jednej stro­ny dotyczącymi stylu architektury dyskusjami i regulacjami obowiązującymi w pruskim Kościele ewangelickim, a nieobecnymi w Kościele katolickim. Z drugiej strony istniały też w państwie pruskim różnice między procedurami obowiązującymi przy zatwierdzania projektów kościołów obu wyznań, co ostatecznie wpływało na kształt architektoniczny nowych świątyń. Poza tym bardzo rzadko zdarzało się, by ten sam architekt projektował kościoły obu konfesji. Dlatego zasadny wydaje się zastosowany podział, mimo że wszyscy ci architekci wyznawali takie same zasady estetyczne, kształcili się w tych samych szkołach i działali w ramach narzucanych przez jeden czas i przestrzeń.
Ponieważ odrębności przemysłowego Górnego Śląska nie są powszechnie znane, początkowe fragmenty pracy omawiają pokrótce historię tego obszaru w czasie, gdy zyskiwał on swoją specyfikę, czyli od schyłku XVIII wieku. Wobec specyfiki regionu zasadne wydaje się także przedstawienie zarysu historii architektury sakralnej na tym terenie. Następnie, po krótkim przypom­nieniu dyskusji stylistycznych dotyczących architektury w XIX wieku w Europie i Prusach, a szczególnie architektury sakralnej, przechodzę do omówienia górnośląskich kościołów pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Przed­stawiam je w kilku grupach. Podstawowym kryterium podziału jest autorstwo projektu, drugim, równie istotnym, kryterium stylistyczne. Staram się pokazać zmiany stylistyczne w twórczości architektów miejscowych, działających nie­mal wyłącznie na Śląsku, zachodzące równolegle do zmian, jakie dokonują się w całej ówczesnej architekturze. Omówienie architektury tych kościołów zamykam podsumowaniem, w którym pokazuję też, jak podział Górnego Śląska na części polską i niemiecką wpłynął na miejscową architekturę sakralną. Do pracy dołączony jest katalog kościołów, o których piszę.

 

 

ARCHITEKTURA SAKRALNA GÓRNEGO ŚLĄSKA 1<span class=hidden_cl>[zasłonięte]</span>870-19

strona o mnie | nasza oferta | komentarze | kontakt

Copyright © 2011 Profi-Libris Marcin Badocha
created by krzysztofschmidt