ArchiCAD STAR(T) Edition 2012 oparty jest na technologiach znanych już z ArchiCADa 15, dostosowanych pod względem funkcjonalności i kosztów zakupu do potrzeb i możliwości niewielkich pracowni projektowych, firm budowlanych i deweloperskich oraz indywidualnych architektów. ArchiCAD STAR(T) Edition 2012 zawiera wszystkie narzędzia potrzebne do projektowania w najnowocześniejszej implementacji technologii BIM. Zaawansowany wirtualny model budynku, integrujący całość informacji o projektowanej inwestycji, jest podstawą do generowania aktualizowanej na bieżąco dokumentacji i interaktywnie powiązanych z nią zestawień. Ta wersja ArchiCADa sprawdza się znakomicie podczas projektowania wszelkich obiektów, jeśli tylko złożoność wykonywanego opracowania nie narzuca konieczności pracy nad jednym plikiem projektu w wieloosobowym zespole i nie przewiduje się stosowania najbardziej skomplikowanych technologicznie rozwiązań konstrukcyjnych. ArchiCAD STAR(T) Edition 2012 jest też doskonałym narzędziem do projektowania wnętrz.
ArchiCAD STAR(T) Edition 2012 oferuje szeroki wachlarz nowych możliwości w porównaniu z poprzednią wersją 2011, a przede wszystkim udostępnia swoim użytkownikom pełną moc ArchiCADa 15 w przetwarzaniu modeli 3D. Nowe możliwości dostosowane są do oczekiwań użytkowników. Najważniejsze z nich to możliwość kompleksowego kształtowania skomplikowanych układów dachów z samoczynnym tworzeniem elementów więźby, możliwość tworzenia wyrafinowanych konstrukcji świetlików dostosowujących się do pochylenia połaci, zmienne płaszczyzny edycji modelu 3D i inteligentne linie pomocnicze w widokach 3D, usprawnienia w zarządzaniu bibliotekami elementów, szereg nowych zaawansowanych parametrycznych obiektów w bibliotekach, nowe możliwości parametryzacji okien i drzwi. ArchiCAD STAR(T) Edition 2012 oferuje ponadto zaktualizowane tryby konwersji DWG, dostosowane do najnowszych implementacji tego formatu.
Ograniczenia w stosunku do ArchiCADa 15 dotyczą przede wszystkim braku wsparcia dla pracy zespołowej nad jednym plikiem projektu. Brak ponadto możliwości zautomatyzowanego tworzenia niektórych skomplikowanych technologicznie rozwiązań konstrukcyjnych, jak powłoki, ściany kurtynowe, profilowane elementy ścian i belek. ArchiCAD STAR(T) Edition nie ma też funkcji definiowania powiązanych ze sobą powtarzalnych modułów (funkcja przydatna podczas projektowania dużych obiektów o powtarzalnej strukturze, np. hoteli) i interaktywnego powiązywania z dokumentacją zewnętrznych rysunków (funkcja przydatna przy opracowywaniu skomplikowanej wielobranżowej dokumentacji). Ograniczenia te nie mają istotnego znaczenia dla większości indywidualnych architektów i niewielkich pracowni. ArchiCAD STAR(T) Edition 2012 ma też pewne ograniczenia dotyczące wykonywania wyrafinowanych wizualizacji (brak trybu LightWorks i renderingu szkicowego), jednak ten brak łatwo zniwelować korzystając z zewnętrznego programu Artlantis Render, oferującego ponadto szereg innych atrakcyjnych możliwości.
Szereg nowych możliwości wprowadzonych w wersji ArchiCADa 15 pojawia się również w wersji ArchiCADa STAR(T) Edition 2012 czyniąc z niego idealny produkt dla szerokiej rzeszy użytkowników. Zakres możliwości programu powoduje, że praca w wersji SE 2012 od pierwszego szkicu koncepcyjnego po ostateczną dokumentację wykonawczą przebiega płynnie i jest niezwykle wydajna.
+ Dach wielopołaciowy
Modelowanie typowych dachów odbywa się obecnie za pomocą kilku kliknięć. Dachy wielopołaciowe funkcjonują jako jeden element złożony z dowolnej ilości płaszczyzn na wielu poziomach. Dzięki temu edytować możemy dach jako całość lub każdą połać dachową z osobna co daje nam pełną swobodę w konstruowaniu najbardziej nawet skomplikowanych struktur.
+ Inteligentne połączenia elementów
W ArchiCADzie STAR(T) Edition 2012, powiązane ze sobą elementy obsługiwane są za pomocą inteligentnych połączeń, powoduje to idealne dopasowanie ich geometrii automatycznie. Modyfikacje elementów są na bieżąco uaktualniane a połączenia mogą być również zarządzane z poziomu elementu. Dla niektórych elementów połączenia powodują również aktualizację ich symbolu na rzucie.
+ Świetliki
Narzędzie Świetlik zostało rozbudowane o nowe możliwości dzięki czemu łatwiej używać je wraz z nowymi dachami wielopołaciowymi oraz pojedynczymi płaszczyznami dachów. Nowa funkcje Świetlików pozwalają ustawiać wiele parametrów podobnie jak dla drzwi i okien, np.: symbole na rzucie i opis znacznikiem w dokumentacji.
+ Płaszczyzna edycji w 3D
Definiowanie pozycji elementu w oknie 3D ułatwia obecnie Płaszczyzna edycji, dzięki niej modyfikacje przeprowadzane są z dodatkową wizualną pomocą. Siatka, Przyciąganie do Siatki, Siatka obrócona może być obecnie używana również w oknie 3D.
+ Zaawansowany podgląd w 3D
Wyświetlanie okna 3D zmieniło się dostarczając dodatkowych informacji o modelu i położeniu poszczególnych elementów. Ukryte części elementów wyświetlane są jako lekko „zgaszone” powodując, że ich pozycja jest łatwa do odczytania. Linie odniesienia ścian i dachów są wyróżnione i łatwe do odnalezienia.
+ Udoskonalenia linii pomocniczych
Wyboru, przesuwania i usuwania Linii pomocniczych dokonujemy obecnie bez zakłócania pracy w trakcie edycji modelu. Linie i okręgi pomocnicze znacząco ułatwiają edycję modelu we wszystkich oknach programu łącznie z oknem 3D, w każdej chwili możemy je wywołać dla podstawowych kierunków X-Y lub zdefiniowanych kątami. Podświetlić można je również korzystając z istniejących krawędziach elementów.
+ Zawartość Standardowej biblioteki programu i zarządzanie bibliotekami
Automatycznie używamy obecnie nowej biblioteki programu dla plików wykonanych w starszych wersjach bibliotek ArchiCADa STAR(T) Edition (SE2010 lub SE2011). Elementy wstawione we wcześniejszych wersjach programu zostaną automatycznie zastąpione najnowszymi odpowiadającymi im elementami dostępnymi w bibliotece ArchiCADa SE 2012.
+ 64-bitowa wersja ArchiCAD w systemie MacOS
Użytkownicy ArchiCADa dla platformy MacOS mogą skorzystać obecnie z szerokich możliwości zarządzania pamięcią, jakie stwarza technologia 64-bitowa. Praca na dużych, szczegółowych modelach przebiega znacznie szybciej i wygodniej. ArchiCAD STAR(T) Edition 2012 to pierwsza wersja programu dostępna dla platformy MacOS w wersji 64-bitowej.
+ Superbezpieczny Autozapis
ArchiCAD STAR(T) Edition 2012 oferuje nowy bardzo bezpieczny autozapis tworzony w tle podczas pracy nad projektem. Autozapis jest obecnie tak szybki że proces tworzenia kopii jest niezauważalny nawet podczas tworzenia dużych projektów.
+ Strefa doskonalenia oprogramowania
Strefa doskonalenia oprogramowania jest programem skierowanym dla każdego użytkownika programu zainteresowanego wspieraniem rozwoju produktu. Dane na temat wykorzystania ArchiCADa w codziennej pracy gromadzone są w tle każdego otwartego projektu ArchiCADa i przesyłane anonimowo. GRAPHISOFT zamierza wykorzystać uzyskane w ten sposób dane do zoptymalizowania funkcjonowania ArchiCADa i zwiększenia zadowolenia jego użytkowników.
PORÓWNANIE ARCHICAD VS ArchiCAD SE 2012